| anonim_4396 a întrebat:

Hei, nu va scriu ca ma sinucid etc ma mutilez, va scriu ca ma simt rau si simt nevoia sa vorbesc cu cineva sa ma ajute, trec printr'o despartire si stiu ca nu merita sa sufar pentru el, dar ma simt obosita si observ ca dupa toate dezamagirile pe care le'am avut( si nu au fost doar in dragoste) m-am inchis in mine, si ma las cunoscuta cu bune si rele uneori persoanei care nu merita, si ma atasez de pers aia si ajung sa depind de ea, urasc partea asta la mine, sunt si o tipa destul de melancolica si orice durere sufleteasca se vede la mine(nu mananc, nu dorm) imi doresc doar niste sfaturi sa devin mai puternica sa pot sa ma schimb intr'o femeie ce nu are nevoie de un barbat sa se simta frumoasa.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Yasmin,tu nu ai deloc incredere in tine.Dar deloc! Alta problema nu ai, totul porneste de aici.Ai o nesiguranta care te impinge,in dragoste sa dai totul si sa plangi amarnic atunci cand se termina fara sa intelegi de ce s-a terminat,in amicitie sa te deschizi fara rezerve,asa cum spui, cui nu-i trebuie, te agati usor de situatii si oameni care nu au ce cauta deloc in viata ta.Pentru ca nu ai incredere,te inseala usor o vorba buna si un zambet,treci cu vederea iesirile necontrolate ale celorlalti sau o vorba nepotrivita.Te gandesti ca a fost o intamplare si ca, probabil, nu se va mai intampla.Tocmai asta nu ar trebui sa NU mai faci.La primul semn, trebuie sa-i amendezi si tu cu simpla ta absenta, pentru ca asa fac toti cei din jurul tau in cazul in care gresesti cu ceva sau doar li se pare ca era sa gresesti.Nu te mai darui intreaga celor din jur, fa totul cu masura, pastreaza ceva si pentru tine.Treci prin momente foarte grele acum, dar trebuie sa-ti infrunti soarta nu sa te lasi luata de val.Imbraca-te frumos,machiaza-te, da-te cu parfum si iesi la o cafea singura, intr-un loc scump.Atmosfera,privirile celor din jur iti vor schimba starea de spirit.Iesi in parc cu o carte sau doar sa privesti copii la joaca.Ia-ti un caine-e cel mai bun mijloc sa iti recapeti forta interioara si zambetul.Nu te lasa prada amaraciunii, este capcana sigura a singuratatii.Lupta-te cu tine chiar daca vezi ca nu ai putere, inseala sentimentul de neputinta care-l ai acum. Spune-ti "totul va fi bine" si scoala-te de la calculator! Oricat de nebunesc pare, am dreptate.Lupta-te cu tine! Multa bafta.

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

E tipic pentru persoanele care sufera deceptii pe mai multe planuri.E un pic de depresie in toata povestea ta,si pana nu rezolvi aceasta problema,nu vei reusi nimic. Nu sunt vorbe aruncate in vant,pentru ca ma regasesc in ceea ce spui tu. Pana nu mi-am rezolvat problemele de somn, de hrana nu am putut sa intru macar pe linia dreapta, darmite sa mai si urc.Incepi sa te retragi in coltul tau, sa nu te mai ingrijesti, sa nu-ti mai pese de nimeni si nimic.Increderea in tine, o recapeti dupa.tratament.Mie mi-a murit sotul, cel mai frumos, inteligent si cel mai bun om de pe pamant.Mi-au trebuit multi ani ca sa-mi revin.De abia acum pot sa sper ca pot sa-i gasesc un inlocuitor.si stii de ce? Nu mai aveam deloc incredere in mine,mi se parea ca toata lumea ma minte,ca toti vor sa profite de mine(nu ma refer la barbati.).Nu esti melancolica,esti romantica,si probabil o tipa extrovertita.Cei din jur,apreciaza altfel aceste lucruri. Din dragostea mare de oameni te atasezi de ei, nu vrei sa- i inseli, etc.Mergi la psiholog, dormi.refa-ti fortele si dupa aceea vei vedea ca poti fi si tu o femeie puternica,

| Vizitiul a răspuns:

Absolut totul sta in puterea omului, numai sa apeleze la ea. Aici apare baiul, ca multi se complac in propriile deceptii si nu doresc a face un minim de efort pentru a iesi din ele. Eu nu pot decat sa te sugestionez pozitiv cu o replica dintr-un film, replica data de un tata fiului sau: "Fiule, noaptea cand te asezi in pat, cugeteaza asupra a ceea ce esti, iar daca nu esti multumit, ar fi bine sa te schimbi!" Bafta!

| Timmotey a răspuns:

Asa ma simt si eu ...sunt tot fata sunt solo poate ca difera varsta dar nah...cel mai bine te simti cand te descarci pe cineva iti dau id ul meu si vb acolo poti sa imi spui orice pentru ca nu am cui sa ii zic big grin pixie_annet

| alonet a răspuns:

Una din alternative ar fi sa incepi sa citesti din biblie, poti incepe cu cartile usoare ivo eclesiastul estera proverbele lui solomon cantarea cantarilor

| AkexD a răspuns:

Wow,citindu`ti intrebarea m`am vazut pe mine.Nu trebuie sa disperi pentru ca te-a lasat, maine poti gasi altul care sa te iubeasca si care sa iti dea impresia ca nu traiesti degeaba, traiesti pentru a`l iubi.So, fii linistita pentru fiecare dintre noi se zice ca exista o jumatate, coninua sa o cauti si considera ca cel din urma nu ti-a completat jumatatea lipsa.big grin

| lyTTTT a răspuns:

Nu ai nevoie de sfaturi straight face. trebuie tu sa te structurezi si sa-ti propui sa nu-ti mai pese de altii, adica uneori sa lasi totul cum e si sa nu faci nimic si sa astepti, stii cum se zice "
Si-ar fi mai simplu si mai usor sa nu-ti mai pese uneori " :*

| andra_7244 a răspuns:

Buna yasmin ieri mi-ai dat tu un sfat in legatura cu despartirea pe care am avut-o eu.acum tot ce pot sa iti sp e sa iti ocupi timpul cu diferite lucruri, sa fii optimista si sa crezi in tine...multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa te detasezi de tine si incearca sa nu te mai implici ci sa fii doar martorul a ceea ce se intimpla cu tine.In momentul cind ajungi sa devii impartial, exact ca un martor, ai cistigat pentru ca vei deveni imuna la propria-ti nefericire.

| 1stResponder a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa. poate ca intr-o zi ei gasi baiatul potrivit...insa, ai grija cu cine vei mai fi impreuna thinking nu trebuie sa ii spui totul despre tine crezand ca el va intelege.Ar fi bina sa ai grija mare daca nu vrei sa ai o surpriza neplacuta (sa faci dragoste cu el si sa iti pierzi virginitatea etc) ai grija big grin sper ca te-am ajutat cum am putut happy

| anya_6593 a răspuns:

Ei bine poate si eu as fi putin in situatia ta dar e alceva la mine ca eu sunt casatorita.nici eu nu am cu cine sa ma sfatuiesc si aici nu am gasit pe nimeni cu care sa vb ceea ce am pe suflet.tu procedezi ca mine numai ca uneori eu vb singura si ma mai descarc.incearca sa nu ai incredere nici in cea mai buna prietena a ta pentru ca niciodata cea pe care o numesti prietena buna nu iti este si stii de ce exista f multa invidie. uite daca vrei sa stam de vb lasa-mi adresa ta de mess daca vrei si vb ce vrei tu si ne impartasim amandoua ce vrei tu.eu nu te cunosc tu nu ma cunosti dar am putea fi prietene eu acum sunt in Italia dar daca vrei sa fim prietene sa avem discutii eu sunt de acord.te pup si nu mai pune tot la suflet tu trebuie sa fii suparata pe mancare si pe odihna nu incerca sa te distrugi.mai sunt barbati pe lumea asta si ce este al tau e pus deoparte de DUMNEZEU.