| TanyaTanny a întrebat:

Am o problema.Sunt intr-o relatie cu un baiat de 2 ani si o luna. Amandoi avem 17 ani, el e cu o saptamana mai mare.Pentru el a fost dragoste la prima vedere, nu si pentru mine.La insistentele lui i-am dat o sansa. Au trecut 2ani dar inca nicio scanteie. E un baiat nemaipomenit.E linistit,muncitor,ambitios, iubitor,inimos etc. Poate uneori poate fi putin cam fragil, sensibil.Fizic arata superb.Am asteptat si am tot incercat sa fac asa in cat sa il iubesc.Nimic nu functioneaza,El se poarta minunat cu mine in timp ce eu am un comportament grotesc,gasesc cate un motiv de cearta la fiecare singur lucru pe care il face. Nu vreau sa il pierd,imi e ca un frate, stie absolut totul despre mine. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Of, deci ma regasesc in povestea ta 100%. Nu vreau sa te plictisesc, dar vreau sa iti spun ce am facut eu in situatia ta. Am avut si eu un baiat la fel, era minunat, exact cum il descri tu, iar eu ma purtam cam urat cu el pentru ca nu il iubeam cu adevarat. Am ales sa fiu cu el pentru ca se purta frumos cu mine si ne intelegeam foarte bine si nu pentru ca il iubeam, la fel ca tine am asteptat sa apara scanteia. Au trecut asa aproape 2 ani, insa cu timpul am inceput sa lucrez, am inceput la facultate, cu alte cuvinte am inceput sa cunosc oameni noi.M-am indragostit de altcineva, nu l-am inselat, ci i-am spus ca nu stiu ce simt si vreau sa ne despartim. Am stat cu acel baiat de care m-am indragostit vreo 5 luni, totul a fost frumos, dar eram orbita de dragoste pentru ca nu se purta la fel de frumos cu mine, nu imi dadea importanta, poate doar la inceput. Am realizat ce greseala am facut, insa ma minteam pe mine.Acel baiat m-a parasit si s-a casatorit dupa 3 luni cu altcienva.Au trecut asa vreo 4 luni si am inceput sa vorbesc din nou cu baiatul cu care am stat 2 ani, in tot acest timp m-am gandit la ce am pierdut si am realizat ca il iubesc enrom pentru c ama trata ca pe o printesa, am realizat ca e mai importanta intelegerea si cred ca iubirea poate veni pe parcurs, dar doar daca probabil primesti o palma...M-am imparcat cu el, il iubesc si nici acum nu imi vine sa cred ca m-a iertat, doar ca el s-a schimbat, nu imi mai face mereu pe plac, surprize cum facea inainte, pentru ca eu am fost cea care l-am parasait pentru altul.
Nu iti spun sa faci la fel, ma refer ca nu iti psun sa nu te desparti de el daca nu il iubesti, cauta dragostea si sper sa nu patesti ca mine, la urma urmei daca nu risti nu castigi, nici eu daca nu ma desparteam de el nu ajungem sa il iubesc. Timpul ne schimba si doar cei care se iubesc cu adevarat reusesc sa ramana impreuna, prietenia si intelegerea sunt foarte importante.
Multa bafta!

| TanyaTanny explică (pentru Nextone):

Multumesc mult! Chiar m-a pos pe ganduri ceea ce mi-ai spus >big grin

14 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Ce faci? Ce vrei să faci? Vrei să fii într-o relaţie cu cineva care îţi e ca un frate?
Chiar vrei asta? Au trecut 2 ani, deci dacă nu te-ai îndrăgostit până acum nu prea mai are când să se întâmple asta.
Lui îi convine?

| TanyaTanny explică (pentru Alyra):

Lui nu ii pasa. Vrea doar sa ma aiba alaturi de el.Presupun ca si-a dat seama ca nu il iubesc. Dar totusi daca vine vorba de despartire.

| RAY a răspuns:

Problema e ca nu putem sa iubim pe cine vrem sau sa ne impunem asta tu de fapt il ai in freimdzone pe iubitul tau ar fi cazul sa-i spui adevarul ca nu il iubesti, nu esti obligata sal iubesti, data viitoare termina cu compromisurile astea, nu il placi pa

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa analizezi in amanunt situatia si tragi cea mai corecta concluzia din punct de vedere sentimental. In urmatorii ani vor apare indiscutabil consecintele hotaratii luate in acest moment hotarator pentru viitorul tau. Poti fi sigura ca posibilele urmari ale hotararii tale por sa aiba urmari de-a dreptul devastatoare pe plan psihic si sentimental. Multa sanatate.

| TanyaTanny explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult! Chiar imi e de mare folos! Sunt disperata, iar nimeni nu face nimic in afara de a ma judeca.Macar tu chiar intelegi rostul de intrajutorare al paginii TPU

| Emilian65 a răspuns:

Daca el este linistit, tu de ce esti asa de dura cu el?

| LoveSleep a răspuns:

"Au trecut 2ani dar inca nicio scanteie".
Nu credeam că e posibil să aud vreodată așa ceva.

Ai rămas împreună cu el doar pentru că arată bine și e foarte de treabă și atent, calități pe care le găsești rar la un băiat. Ai rămas împreună cu el doar pentru semi dependența ta de atenție. Nu arunci un câine frumos și loial în stradă, nu?

Există femei care stau cu persoane de care nu sunt atrase deloc. O fac doar pentru că totul e ok. O fac doar pentru siguranță. Sunt persoane care se mulțumesc toată viața cu un job la Mc pentru că nu vor să se chinuie prea tare. Așa și la tine. Relația aia nu-ți oferă prea multă satisfacție, dar nu-ți dă vreun motiv de care să te plângi. Stai cu el, e meh. Dar de la asta până la "in timp ce eu am un comportament grotesc, gasesc cate un motiv de cearta la fiecare singur lucru pe care il face. " e cale lungă. Aici e clar că nu-i mai suporți prezența și te-ai plictisit destul de mult. Dar nu ai niciun drept să te comporți ca un gunoi. Aiurea e faptul că tipul ăla ține probabil la tine foarte mult iar acum o să doară destul de rău.
Poate ajunge ca Ray, să te văd cum trăiești cu asta!

Și totusi, ai stat 2 ani cu o persoană care nu te atrăgea deloc? Serios?

| TanyaTanny explică (pentru LoveSleep):

Nu sunt intr-o relatie cu el pentru ca vreau atentie.Am incercat de vreo doua ori sa ma despart de el. A inceput sa planga, sa ma implore sa nu o fac caci altfel nu mai are niciun motiv sa traiasca.Tu ce ai fi facut in locul meu? Mi se rupe inima.

| LoveSleep a răspuns (pentru TanyaTanny):

Ce-as fi facut eu? Nu trebuia sa intrebi asta.
I-as fi râs în față.

Oricum, ai de ales. Se sinucide el sau iti sinucizi tu șansele la o viața stand langa o persoana de care nu esti atrasa.
Totusi stai calma, n-o sa faca nimic prostesc. Nu are atat de mult curaj.
Nu pot sa gandesc logic si sa dezvolt raspunsul, pentru ca nu imi vine sa cred ca mai există băieți de genul.

| Doub a răspuns:

2 ani? Şi mno, eşti satisfăcută că ţi-ai bătut joc de el?
Măi, într-o relaţie, pe lângă caracter, bla, bla, trebuie să fie şi pasiunea aia, atracţia aia fizică. Iar la voi, banng, nu există.
Oferă-i posibilitatea omului să fie fericit.

| TanyaTanny explică (pentru Doub):

NU mi-am batut joc! Intelege!

| Doub a răspuns (pentru TanyaTanny):

Atunci ţi-ai bătut joc de tine.

| TanyaTanny explică:

LoveSleep nu am o relatie cu el pentru ca vreau atentie. Am incercat de cateva ori sa ma despart. A fost un esec a inceput sa planga si sa imi spuna ca daca ne despartim nu mai are rost sa traiasca. Tu ce ai fi facut?