| 0708149397 a întrebat:

am si eu o intrebare si sper sa nu fiu luata in ras.Am 17 ani si jumatate iar prietenul meu e cu cativa ani mai mare ca mine; nu foarte multi.Suntem impreuna de 1 an si cateva luni si tin sa spun ca ínca nu sunt "atinsa"; dar in ultima vreme au aparut intre noi discutii legate de "prima data".El considera ca ar fi timpul sa trece la etapa urmatoare.Eu am incredere in el si as cam as cam fi si eu de acord, dar totusi am o mica retinere; mi-e putin frica de ce va fi iar daca nu o voi face mi-e frica sa nu il pierd.Ne intelegem foarte bine si e foarte serioasa relatia dintre noi. Intrebarea mea este:considerati ca ar trebui sa imi incep acum viata sexuala sau sa il rog sa ma mai astepte cu riscul sa se raceasca fata de mine? Unele prietene ma condamna si imi spun ca asa nu voi avea niciodata o relatie stabila iar baiatul de langa mine se va plictisi daca nu trec la pasul urmator dupa atata timp in care am avut timp sa ne cunoastem.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te temi de ceva, inseamna ca nu esti inca pregatita. Esti mica, la varsta minima la care iti poti incepe viata sexuala, asa ca este posibil sa fie cam repede totusi. Trebuie sa stii ca atunci cand esti activa sexual exista permanent posibilitatea sa ramai insarcinata (nu exista metoda contraceptiva 100% sigura), dar atunci cand esti cu adevarat pregatita sa-ti incepi viata sexuala, cu siguranta acest risc nu te va speria. Explica-i ca inca nu te simti pregatita, nu se va raci de tine dintr-atata lucru, va intelege cu siguranta daca spui ca are ceva sentimente pentru tine. Viata sexuala e importanta in viata unui cuplu, dar ambii trebuie sa fie dornici si perfect pregatiti.

| 0708149397 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos pentru ajutor!

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Singurul meu sfat este sa gandesti cu capul tau,fara sa te lasi influentata nici de el si nici de prietenele tale.
E vorba de corpul tau,de relatia ta,sunt lucruri absolut intime si hotararile trebuie sa le iei cu mintea limpede,fara manipulari,obligatii sau temeri de nicaieri.
Daca te simti suficient de matura,daca simti ca esti iubita mult si iubesti la fel de mult, daca nu simti nici o indoiala si simti ca a venit momentul, poti trece la actiune.
Daca simti teama, indoiala sau negare, mai asteapta.
Dar hotararea asta trebuie sa o iei SINGURA!

| 0708149397 explică (pentru greece12):

Pot spune sincer ca imi este frica ca nu cumva sa se rupa prezervativul si sa raman insarcinata.asta este cea mai mare temere a mea si cred ca asta cauzeaza aceasta retinere.

| greece12 a răspuns (pentru 0708149397):

In cazul asta, mai asteapta.
Pentru ca singurul sex 100% sigur, e cel pe care nu il faci.
Se pare ca inca nu-ti poti asuma in totalitate responsabilitatile pentru o viata sexuala normala si lipsita de griji.
Gandeste-te de zece ori ca sa treci la actiune o data, in cazul tau.

| dani701 a răspuns (pentru 0708149397):

Toate fetele se tem de ruperea prezervativului si de o sarcina. Eu unul daca as fi in locul tau m-as teme de BTS. Din cate am citit aici decizia nu e a ta, e a prietenului tau si a prietenelor tale. In fine, cum zice si greece12 decizia iti apartine.

| 0708149397 explică (pentru dani701):

Sunt informata despre BTS...si normal ca ma gandesc si la asta dar cred ca o sarcina ar fi mult mai grava.am un exemplu de sarcina nedorita si pe mine asta ma ingrijoreaza mai mult.

| shadow72 a răspuns:

Daca ruperea prezervativului e grija ta poti sta linistita.foloseste durex extra safe, nu cred ca o sa faceti sex barbar sa reusiti sa il rupeti

| Alcyon a răspuns:

Sfatul meu e sa nu te grabesti cu asta. Cu viata sexuala incep si problemele: vei sta in fiecare luna cu teama sa nu fi ramas gravida si daca-ti intarzie doua zile menstruatia o sa crezi ca ai dat in paranoia; pe langa asta, va trebui sa mergi regulat la ginecolog si vei fi mai expusa la anumite afectiuni ginecologice, ca o fata virgina. Chiar daca baiatul n-are nimic, tot poti face infectii vaginale (lipsa de igiena, pus mana murdara in zonele intime etc).

In legatura cu ruperea prezervativului... Acesta are si el anumite instructiuni de utilizare, care trebuie respectate. Ca sa nu se rupa, trebuie sa ai grija sa fii tot timpul bine lubrifiata (excitata), fiindca de la frecarea pe uscat, latexul se deterioreaza. De asemenea, prezervativul nu trebuie tinut la caldura sau cu lunile prin buzunare. E important sa iei o marca mai scumpa, nu chestii de-alea la promotie. Si ca sa eviti alunecarile, baiatul trebuie sa se retraga inainte sa-i scada erectia. Prezervativul nu e foarte sigur (2% esesc doar daca e utilizat corect, ceea ce in practica nu se prea intampla; daca nu e utilizat corect, riscul de esec, ajunge la 18-24%) si de aceea e recomandat sa-l folosesti impreuna cu inca o metoda contraceptiva (prezervativ+ metoda coitus interruptus si sau metoda calendarului).

| 0708149397 explică (pentru Alcyon):

Multumesc frumos pentru ajutor!

| LoriLoL a răspuns:

Din moment ce ne intrebi pe noi daca ai fi TU pregatita e clar ca nu esti! asta simti automat cand iubesti o persoana.te temi sa nu te paraseasca? atunci mai devreme sau mai tarziu tot o va face.si daca te lasi dusa de val dar nu esti f sigura(dupa cum observ ca nu esti) ramai tu cu greseala facuta. zici ca baiatul se va plictisi? atunci nu te iubeste cu adevarat.nu te lua dupa prietenele tale, fiecare sa faca ce vrea! iar prietenul tau sa aiba rabdare, la urma urmei nu de asta depinde o relatie.toate la timpul lor.

| 0708149397 explică (pentru LoriLoL):

Am vrut un sfat eu in mare parte stiu care e raspunsul.am vrut sa vad si viziunea altora. daca e normal sa fac de la varsta asta sau nu.

| LoriLoL a răspuns (pentru 0708149397):

Ma bucur! nu te lasa influentata

| LoriLoL a răspuns:

El zice sa treceti la pasul urmator.iar tu ai cam fi de acord..adica cum? el zoce si tu executi?laughing

| 0708149397 explică (pentru LoriLoL):

Aaa nu..nu ma forteaza sau cv de genul..sunt de acord sa o fac.dar cum am spus."as cam fi" exprima retinerea mea..care am explicat-o.big grin

| Seyko a răspuns:

Daca chiar te iubeste cu adevarat, te va astepta pana vei simti tu ca esti pregatita, iar el va si mereu aproape de tine si te va sustine.

| 0708149397 explică (pentru Seyko):

Da dar in zilele noastre cati baieti mai stau dupa o fata? Odata si-o data tot se satura de asteptat... mai ales ca el inainte de a fi cu mine acum un an si ctv luni avea o viata sexuala activa pe care a intrerupt-o brusc... si presupun ca oricat de mult m-ar iubi corpul tot iii cere acel cv..si de aici se poatee ajunge la inselat doar pentru a ma respecta pe mine.

| Aleee19 a răspuns:

Heii,eu zic ca esti suficient de matura incat sa poti face asta!:*Daca tii la el,daca ai incredere deplina in el, de ce sa nu?:*Mai ales iti dai seama ca, daca iti incepi viata sexuala cu el, s-ar putea sa se simta dupa aceea si mai tras de tine, avand in vedere ca el stie ca ii primul baiat din viata ta:*
Iti doresc multa bafta si sa iei decizia corecta!:*

| 0708149397 explică (pentru Aleee19):

Multumesc frumos:*sper sa fie decizia corecta :-s..desi frica mea cea mai mare e cea de mai sus :-s m-am informat foarte bine despre tot ce trebuie sa stiu pentru acea searathinking

| bibi5961 a răspuns (pentru Aleee19):

Suficient de matura? daca isi incepe viata sexuala acum si apoi parintii ei afla si i se pun pata pe baiat, stii ca poate fi dat in judecata pentru ca a intretinut relatii sexuale cu un minor? da da, nu te mira. plus de-asta, la 17 ani vezi tu a fi o persoana matura sa ia o asa decizie?