| Piper987 a întrebat:

Hei TPU,
Ieri am avut o conversatie cu un baiat si el e arab,
Mna am vorbit despre ce-i place sa faca, de unde vine, cum de a invatat romana... etc.in aceasta conversatie el mi-a facut complimente spunand ca is frumosa, mi-a facut placere si i-am multumit.
Inainte de incheietea conversatiei. Mi-a zis ca vrea sa ma cunoasca mai mult si a mai repetat faptul ca chiar ma considera draguta si ca i-a facut placere sa vb cu mine.
Si eu i-am rasp: ca nu stiu cum e la ei, da prea multe complimente nu-i ok.
M-am simtit un pic penibil, ca si cum mi-ar da vrajeala... din experientele trecute din pacate am acesta trauma sa zicem laughing) si dupa prea multe complimente reactionez intr-un fel in care sa impun limite.
El mi-a multumit (banuiesc ca pentru sfat) si mi-a zis nb.
M-am simtit prost apoi.
Adica pana la urma poate asa-i la ei :\.
Si eu ca o nesimtita l-am facut sa se simta prost.
Deci i-am urat noapte buna... si nici seen n-a dat laughing) si imi pare rau nu stiu am asa o senzatie naspa.
Voi ce parere aveti? Credeti ca nu a bagat de seama? Am fost cam nesimtita?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu esti nesimtita ci doar ai aratat ca nu esti proasta.
Daca ai un aspect placut sau esti de treaba cred ca o persoana straina e suficient sa iti spuna asta o data pentru ca deja la prea multe insistente pe subiect chiar suna a vrajeala sau obsesie.

| Donsavas a răspuns:

Voia să nu pară penibil, de aia n a mai scris nimic. Ei nu prea stiu cum sa se poarte cu o femeie pentru ca nu au relații deschise cu ele.

| SG1995 a răspuns:

De musulmani să te ferești ca de dracu dacă nu vrei să mănânci bătaie zilnic.

| anamaria82726 a răspuns:

Nu ai fost nesimtita, ai fost doar sincera. Adica tu aveai de gand sa mai vorbesti cu el si trebuie sa te simti ok in preajma lui, sa nu te deranjeze. Daca pentru tine acela era un gest deranjant e bine ca i-ai atras atentia. Nu are legatura faptul ca e arab cu complimentele, este in functie de persoana asta.
Si e bine ca i-ai zis, fiindca,, supradoza,, de complimente o poti numi vrajeala. Acum depinde de el daca s-a suparat

| Piper987 explică (pentru anamaria82726):

Nici seen nu mi-a dat deci e clar laughing))

| AlwaysNdForever a răspuns:

Cum bine zice si cel de mai sus. De arabi si turci (dar in special de arabi) sa te feresti ca de dracu.
Habar nu ai tu ce e de ei.
Serios, nu ti s-a parut putin ciudat ca te complimenta prea des? Astia dau add pe Facebook la N femei, si cele mai multe europence. Pentru ca-n tara lor sunt un nr considerabil de legi scrise si nescrise in ceea ce priveste uniunea asta dintre un barbat si o femeie. A si sunt si multi pedifili. Ai grija. Astia ies la "agatat" pe internet. Iar tu nu esti singura cu care vorbeste asa.