| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am întreținut relații sexuale neprotejate cu partenerul meu în prima zi dupa terminarea menstruației. As putea sa fi rămas insarcinata din cauza lichidului pre-ejaculator? Menționez ca acesta nu a ejaculat. Ar trebui sa iau pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva de a 2-a zi NU se foloseste asa cum il taie capul prost pe fiecare, in orice moment si in orice situatie, sau ori de cate ori intretii un contact sexual neprotejat. Folosirea paastilei de a 2-a zi in acest caz ar reprezenta o crasa IRESONSABILITATE. In ziua urmatoare terminarii menstruatiei, adica in a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi aCICLULUI MENSTRUAL probabilitatea de a se putea forma o sarcina este extrem de mica de cel mult 1-3% in cazul in care nu a fost ejaculata si NU a ajuns SPERMA VERITABILA in vagin. Ti-am explicat in termeni stiintifici si medicali ca LICHIDUL PREEJECULATOR este steril si NU CONTINE SPERMATOZOIZI. Se pare ca nu reusesti sa intelegi explicatiile corecte in privint acelui lichid absolut inofensiv care ese produs de organism in cu totul alt scop. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramai gravida. Nici pastila de care vorbesti nu este nevoie sa o iei.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Astfel de probleme ne dau de gandit! Lichidul pre-ejaculator nu contine spermatozoizi si are rol de umezire in timpul actului sexual! Daca ai certitudinea ca nu a ejaculat, atunci ar trebui ca grijile tale sa scada la 0! Nu iti face probleme, totul se va termina cu bine si mentruatia o sa vina! Meriti"a doua sansa"

| gogo5678 a răspuns:

Mulțumesc. Însă am auzit ca acel lichid conține spermatozoizi. Si imi este frica de o posibila sarcina.Si nu știu dacă sa iau pastila de a doua zi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru gogo5678):

Pastila contraceptiva de a 2-a zi NU se foloseste asa cum il taie capul prost pe fiecare, in orice moment si in orice situatie, sau ori de cate ori intretii un contact sexual neprotejat. Folosirea paastilei de a 2-a zi in acest caz ar reprezenta o crasa IRESONSABILITATE. In ziua urmatoare terminarii menstruatiei, adica in a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi aCICLULUI MENSTRUAL probabilitatea de a se putea forma o sarcina este extrem de mica de cel mult 1-3% in cazul in care nu a fost ejaculata si NU a ajuns SPERMA VERITABILA in vagin. Ti-am explicat in termeni stiintifici si medicali ca LICHIDUL PREEJECULATOR este steril si NU CONTINE SPERMATOZOIZI. Se pare ca nu reusesti sa intelegi explicatiile corecte in privint acelui lichid absolut inofensiv care ese produs de organism in cu totul alt scop. Multa sanatate!