| Sirbeanu a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns? Am 18 ani jumate si ieri am avut primul contact sexual... Cate zile e normal sa sangerezi? E normal sa curga si a doua (foarte putin)?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, poate fi considerat ca fiind normal sa sangerezi si a doua zi dupa dezvirginare. In momentul dezvirginarii se poate produce si deflorarea, ceea ce presupune ca se poate produce lezarea, deteriorarea, precum si ruperea completa sau doar partiala a himenului. In acel moment se poate produce o sangerare dar la fel de bine poate sa lipseasca complet. Membrana respectiva este diferita de la o fata la alta si din acest motiv poate fi extrem de fina si uneori strabatuta doar de vase de sange capilare, foarte fine si in acel caz intreaga sangerarea de dezvirginare se poate rezuma la doar 2-3 picaturi de sange care de obicei practic trec neobservate. Insa in cazul a circa 10% dintre femei himenul poate fi foarte gros, foarte consistent si din acest motiv foarte bine vascularizat si intr-un astfel de caz in momentul ruperii pielitei si a vaselor de sange care-l strabat, se poate porni o sangerarea foarte puternica care poate fi considerata o adevarata hemoragie. In astfel de cazuri cicatrizarea ranii este lenta si din acest motiv sangerarea se poate prelungi si sa ramana abundenta uneori pe parcursul a chiar si 2 zile. Depinde de norocul privind constitutia himenului in fiecare caz. Va trebui sa va abtineti cateva zile de la sex, pana in momentul cicatrizarii complete a leziunilor produse. Insanatosire grabnica si multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

O saptamana

| Emilian65 a răspuns:

Sange apare pana se cicatrizeaza rana produsa in urma deflorarii.

| Milla203 a răspuns:

Stai linistita. Nu-ti curge mult. :* eu mi-as fi dorit sa-mi curga. dar cand m-am dezvirginat, nimic..nici urma de sange. straight face

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Milla203):

In loc sa fii fericita tu ai ramas dezamagita? Inseamna ca nu esti informata corect deoarece ai fi stiut ca : "Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor stiintifice si medicale, doar 42 % dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport. balet, ciclism sau în urcarea unui munte." Fragment preluat din articolul : "http://m.descopera.ro/cultura/13625327-de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele Multa sanatate!

| Sirbeanu explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri :*