| pinkstar0702 a întrebat:

Revin cu o problema. Pe 1 si 7 aprilie am avut contacte sexuale neprotejate, ultima menstruatie mi-a venit in luna martie. Am facut doua teste de sarcina (unul tip banda, unul tip caseta), amandoua negative. In schimb, ma simt foarte obosita, balonata, sanii mi-au devenit durerosi la atingere, mi-a aparut si o umflatura pe mamelonul drept. Fundita la cel mai bun raspuns

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a primi un raspuns obiectiv si nu doar simple pareri sau presupuneri subiective, trebuie sa oferi urmatoarele informatii strict necesare : data de incepere a ultimei menstruatii, data la care ar fi urmat sa inceapa viitooarea menstruatie, tipul ciclului menstrual adica regulat sau neregulat, lungimea ultimelor minim 3-4 cicluri menstruale, si daca sperma afost sau nu ejaculata in vagin la terminarea celor 2 contacte sexuale amintite. De asemenea data la care au fost efectuate testele de sarcina amintite. Doar cunoscand aceste informatii se poate formula un raspuns care sa fie catusi de cat cert, exact si/sau corect. Multa sanatate!

| NicoletaSimina a răspuns:

Simptomele PMS Simptomele Sarcinii
------- Lipsa Menstruatiei
Balonarea si Retinerea Apei Balonarea si Retinerea Apei
Umflarea si Sensibilitatea Sanilor Umflarea si Sensibilitatea Sanilor
Insomnia si Tulburari ale Somnului Insomnia si Tulburari ale Somnului
(Trimestrul al Doilea si al Treilea)
Acnee Acnee
Oboseala Oboseala
(Primul si al Treilea Trimestru)
Tulburari ale Stomacului, Constipatie Tulburari ale Stomacului, Constipatie
Dureri de Cap Dureri de Cap
(comun in Primul Trimestru)
Dureri de Spate Dureri si Discomfort a Spatelui
(al Doilea si al Treilea Trimestru)
Modificari ale Apetitului si Pofte Alimentare Modificari ale Apetitului si Pofte Alimentare
(de obicei, in Trimestrul al Doilea, dupa ce simptomul de Rau Dimineata a trecut.)
Probleme de Concentrare Probleme de Concentrare si de Memorie
Modificari ale dispozitiei si stari de plans Modificari ale Dispozitiei, Schimbari Bruste Emotionale
Secretii mamelonare Secretii mamelonare
(Colostrul – al Doilea si al Treilea Trimestru)
Modificari ale Libidoului Modificari ale Libidoului
(Scade in Primul Trimestru, Creste in al Doilea Trimestru)
Crampe Abdominale si ale Bazinului Crampe
(Trimestrul al Doilea cand uterul se intinde pentru cresterea copilului)
---------- Urinari Dese
---------- Inchiderea la Culoare a Pielii
Greata Greata si Varsaturi
(Raul de Dimineata) – Primul Trimestru
Cresterea Temperaturii Bazale a Corpului (Se reduce atunci cand incepe menstruatia) Cresterea Temperaturii Bazale a Corpului (Daca este ridicata dupa doua saptamani post ovulatie, esti insarcinata)
Simptomele Ovulatiei

Daca ai avut perioada de menstruatie in urma cu doua saptamani, si nu astepti alta in urmatoarele doua sau trei saptamani, poti observa simptomele sindromului premenstrual, care sunt de fapt simptome de ovulatie. De exemplu, chiar in jurul ovulatiei, este comun pentru femei de a experimenta urmatoarele:

Modificari in mucusul cervical – Mai multe eliminari vaginale, care sunt foarte abundente, lipicioase si transparente in culoare. Acestea pot arata ca si culoarea unui albus de ou. Acesta este un semn foarte comun de ovulatie.
Cresterea temperaturii bazale a corpului – Este un alt simptom comun al ovulatiei. Temperatura bazala a corpului va creste cu 0, 5 pana la 1, 5 grade in jurul perioadei de ovulatie. Temperatura va ramane usor ridicata pana la aparitia menstruatiei, atunci cand va scadea din nou.
Crampe si dureri abdominale - Acest lucru se numeste Mittelschmerz (sau "durere de mijloc"). Este un simptom comun ovulatiei. Poti observa dureri sau crampe in jurul perioadei cand ai ovulatie. Durerea poate fi usoara sau severa, dar de obicei este doar de scurta durata. Aceasta este durerea din timpul ovulatiei, si se crede ca e din cauze fizice, aceasta aparand la ruperea oului din folicul - care se produce la ovulatie. Una din cinci femei vor experimenta aceasta durere din timpul ovulatiei. Puteti afla mai multe citind si articolul "Durerea cauzata de ovulatie"
Sangerari usoare - Unele femei au parte, de asemenea, de sangerari usoare sub forma de pete in momentul in care au ovulatie.
Sensibilitatea sanilor, greata, oboseala, si alte simptome premenstruale - pot incepe sa te afecteze in jurul perioadei de ovulatie.
Aceste informatii le poti gasi si pe internet.
Sfatul meu este sa mergi la un control ginecologic a afla care este cauta.Domnul ginecolog trebuie sa te consulte, ca sa-ti dea un raspuns.Intreaba-l ce nu stii, fara jena si asa vei afla raspunsuri mult mai concrete. Sper ca te-am ajutat!