| IcePrincessPia a întrebat:

Hello acum 4 luni am inceput sa iau anticonceptionale(pastile) si as vrea sa stiu daca exista si ceva pentru ficat pentru ca am auzit ca se poate intampla ceva daca nu il protejez...ce pastile sunt bune pentru asta si daca se poate sa le iau fara reteta pentru ca medicul meu de familie momentan e in concediu medical pana in martie.

Răspuns Câştigător
| XxBlueRosexX a răspuns:

Ce anticonceptionale iei...ei iau Belara iar medicul mi-a prescris pentru ficat Hepatoprotect si iti garantez ca sunt foarte bune...dar mai bine mergi la medicul ginecolog sa ti le prescrie el daca medicul tau de familie e in concediu, pentru ca la farmacie nu ti le da fara reteta.

P.S. daca chistul are 1, 5 cm se resoarbe in maxim o luna jumate cel putin mie ultumul mi sa resorbit foarte repede si avea 2 cm.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Anticonceptionalele se iau numai la indrumarea medicului ginecolog, dupa ce ai facut un minim de analize medicale. La fel si pentru ficat, nu iei medicamente la indicatia celor ce dau sfaturi pe margine santului, fapt pentru care trebuie sa-ti vizitezi medicul de familie.

| Emilian65 a răspuns:

Mergi la medicul care ti-a prescris anticonceptionalele si intreaba-l daca acestea au efecte negative asupra ficatului. Daca au efecte negative, roaga-l sa-ti dea un tratament care sa-ti protejeze ficatul.

| SkyPilot a răspuns:

Citeste prospectul cu care vin AC-urile tale si vezi daca acolo este identificata o problema/contraindicatie privind ficatul. Daca exista o problema documentata, ei sunt obligati sa o identifice. Nu te ghida dupa ce ai auzit, lumea vorbeste vrute si nevrute.

| Oana92 a răspuns:

Nu lua medicamente dupa capul tau sau al farmacistei. Eu as interzice si paracetamolul fara reteta! Vorbeste cu medicul de familie si cu ginecologul despre ce sa iei pentru ficat. Si daca anticonptionalele alea le-ai luat tot de capul tau mergi la un endocrinolog sa iti faca analize hormonale pentru a vedea exact ce preparat ti se potriveste. Sau peste cateva luni o sa ne intrebi de ce te-ai ingrasat/de ce esti nervoasa/etc...

| Alcyon a răspuns:

Sper ca anticonceptionalele alea ti-au fost prescrise de un ginecolog, dupa ce-ai facut setul de analize. Vezi, ca poti sa te imbolnavesti daca lei iei de capul tau.

| IcePrincessPia explică (pentru Alcyon):

Au fost prescrise de ginecolog pentru ca am un chist pe ovar...de la 3 cm a scazut la 1, 5 cm deci mai trebuie sa iau inca 2-3 luni pana se resoarbe de tot.

| Anuskaa a răspuns:

Da si eu am luat anticonceptionale si mi s-a zis la farmacie sa iau pentru ficat, mie asa mi s-a zis ca fiecare 2 luni, dar nu mai stiu exact numele medicamentului, dar du-te si intreaba la farmacie erau ceva capsule maroni