| mariacristina2013 a întrebat:

Hello! Am nevoie de un sfat obiectiv din partea voastra: in ultimii 2 ani am avut 2 relatii, ironic sau nu, fiecare durand in jur de 11 luni. Pe D l-am cunoscut la finalul anului 2011 si dupa nicio luna ne-am mutat impreuna; problemele cotidiene ne-au determinat sa ne racim unul de celalalt. ajung la certuri din ce in ce mai dese, pana cand l-am cunoscut pe R, in urma cu un an, prin intermediul unei prietene. R era total diferit fata de D, insa il priveam ca pe un simplu amic. Timpul s-a scurt, certurile cu D erau la ordinea zilei asa ca fiecare s-a mutat inapoi la casa lui; distanta fizica dintre noi se marise, incepusem sa folosim si un limbaj neadecvat, asa ca am decis sa rup orice legatura cu trecutul si sa incep o relatie cu R. Zis si facut! Insa nu a durat nici aceasta relatie decat 10 luni. Avem personalitati diferite si chiar daca vrem, nu putem fi mereu pe aceeasi lungime de unda. Am decis sa luam o pauza, sa fim prieteni si sa incercam sa ne schimbam felul de a fi. Numai ca de vreo luna a reaparut D in viata mea si ne intelegem surprinzator de bine, iar eu nu stiu ce sa fac: sa aleg trecutul (cu care am impartit multe, bune si rele) sau prezentul (care nu e roz, dar care necesita schimbarea felului de a fi)?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Alege viitorul, da la o parte trecutul si ia-o de la capat, dar cu altul. Niciodata o relatie bazata numai pe sex, nu poate rezista mai mult.

| ywar a răspuns:

Ai gresit o data! de cevrei sa o faci si a doua oara?
Sa ma explic! Prima oara ai gresit cand nu ai avut de lucru si te-ai mutat cu dansul la o luna dupa ce l-ai cunoscut. De ce? Acum depinde de varsta! In general oamenii nu inteleg ca a pune doua existente in comun e lucru extrem de dificil si adesea un test pentru unii de netrecut. Nu stiu ce varsta ai dar daca ai 22-23 eu zic ca fiecare sa stea la casa lui macar 6-7 luni. Cunoasterea se poate face lin si nu e neaparat nevoie sa te muti si sa invadezi spatiul personal! Da despre asta e vorba! Spatiul personal! Tu i-ai invadat spatiul lui intim si asta l-a transformat. Nepregatit a reactionat ca un salbatic - sau poate normal. In alta ordine de idei schimbarile in viata baietilor sunt destul greu de acceptat si mai greu de realizat. Pare tamp ceea ce spun eu dar gandeste-te pe termen lung si o sa imi dai dreptate.
Cum spuneam... de ce vrei sa gresesti si a doua oara? Crezi ca ceea ce nu a mers prima data foarte bine va merge a doua oara perfect? Ma indoiesc! Raspunde-ti tie, nu noua si vei afla singurica solutia problemei.
Cat despre incercarea disperata de a remodela pe cineva e o nebunie curata. E mai sigur sa opresti trenul decat sa schimbi pe cineva! Bafta! daca te mai pot ajuta cu ceva scrie-mi.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Tu esti buba in amandoua cazurile, imi pare rau dar asta e, esti prea orgolioasa si nu lasi de la tine nimic, o relatie reluata este ca mancarea reincalzita dar mereu exista si a doua sansa, nu cobesc dar tare as vrea sa mai intrii peste maxim o luna pe TPU sa discutam despre relatia ta, oricum iti doresc succes

| mariacristina2013 explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

O sa intru! mersi frumos pentru parere