| Alexandra1120 a întrebat:

Hello! inainte cu 5 zile de ovulație (dupa 9 zile de menstruație) am facut sex protejat cu prietenul meu. In primul prezervativ si-a dat drumul iar al doilea s-a rupt inainte sa isi dea drumul. pot ramane insarcinata? Ar trebui sa iau pastila de a doua zi?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai precizat care este lungimea ciclului tau menstrual, se poate doar presupune ca in cazul in care ai unui ciclu cu lungimea medie de 28 de zile, atunci in a 9-a zi a ciclului, sexul a fost intretinut inainte de inceperea PERIOADEI FERTILE adica cu 5 zile inainte de data ovulatiei din a 14-a zi. Chiar daca am presupune ca ar fi existat spermatozoizi de la prima ejaculare si acestia au si ajuns in vagin, si in aceasta situatie formarea unei sarcini se poate considera ca fiind atat teoretic cat si practic aproape imposibila fiindca in cazuri cu totul exceptionale spermatozoizii pot supravietui o perioada de timp atat de lunga. Nici nu se poate imagina ca in asemenea conditii sa se foloseasca pastila de a 2-a zi. Multa sanatate!

| 27RedJohn24 a răspuns:

In acea data nu ar trebui sa fii in perioada fertila si mai ales in conditiile descrise este improbabil/imposibil sa fii insarcinata