| Adinussa a întrebat:

Hello TPU! am o mica mare problema laughing, in seara de revelion am facut sex cu partenerul meu. mie imi intarziase ciclul care trebuia sa imi vina cam pe 27-28. dar de obicei imi intarzie, ma rog, contacul sexual a fost protejat, doar ca prezervativul mai aluneca un pic, dar dupa il puneam inapoi. de atunci nu mi-a mai venit menstruatia straight face. am facut un test de sarcina la 8 zile dupa actul sexual si a fost negativ. tin sa mentionez ca eu iau si un tratament pentru glanda tiroida ce consta in pastile zilnice. este posibil sa fiu insarcinata sau doar e o dereglare hormonala? Multumesc mult de ajutor! :*:*

6 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

In principiu, dacă prezervativul acoperea penisul este ok. Dacă erecția era insuficientă, atunci e posibil ca etanșeitatea să nu fi fost grozavă și atunci ar fi un oarecare risc.
Amenoreea poate să apară și de la problemele tiroidiene, hipo/hiper tiroidie. Trebuie văzut dacă doza de hormon este adecvată, asta o face medicul endocrinolog.
Testele de sarcină sunt eficiente la cel puțin 6-12 zile de la momentul ovulației, ceea ce înseamnă că dacă ovulația s-a produs în momentul contactului sexual sau la câteva zile după este prea devreme la 8 zile pentru a ști cu siguranță.
Îți recomand să mai faci un test de la alt producător, la 14 zile. Dacă e negativ și totuși nu ai menstruație nici luna asta, mergi la un medic. Uneori se întâmplă să nu ai menstruație înt-o lună, mai ales în dezechilibre hormonale.Personal, nu cred că ai rămas, dar doar așa poți fi sigură.

| scarletjo a răspuns:

Buna! Testul de sarcina este eficient la 14 zile de la conceptie si de preferat sa il faci dimineata.Mai mult ca sigur este vorba de o dereglare hormonala.

| BlackRose95 a răspuns:

Ambele sunt posibile. Testul de sarcina se face din cate stiu eu la 14 zile dupa contactul sexual. Mai fa unul, iar daca iese negativ fa o vizita la medic. Dereglarile hormonale nu sunt bune!

| MaRyKiDu a răspuns:

Nu iti fa griji. Daca esti sigura ca ai facut sex PROTEJAT, testul a fost negativ si nu ai simptome de femeie gravida :
Ametelile, greturile matinale, durerile sanilor si intarzierea ciclului menstrual sunt cele mai comune simptome ale aparitiei unei sarcini.
Atunci...Nu esti gravida laughing pup

| andra000 a răspuns:

Tot ce e posibila o dereglare,insarcinata nu as crede ca esti,mai ales ca ai folosit si prezervativul, mai repeta testul de sarcina pentru linistea ta. testul este bine bine de facut, la 14 zile de la intarzierea ciclului.

| nikoVIP a răspuns:

Pentru siguranta mai fa inca un test sau du-te la doctor... e posibil sa fie si din cauza pastilelor