| Lol1ta a întrebat:

Hello tuturor,
Trec prin anumite stări, care consider ca nu sunt deloc ok și as avea nevoie de un sfat. Am avut o relație de câțiva ani de zile( peste 5), in care fostul meu partener nu mi-a oferit niciodată prea multa atenție, in care nu primeam prea des vorbe calde ci doar critica, in care trăgeam de el sa salvez relația. Intr un final, el pentru ca îl stresam( in varianta lui, îl stresam, totul era ok, eu eram nebuna!) mi-a spus sa ne despartim(precizez ca locuiam in aceeasi casa) apoi a venit sa ne împăcăm, deși mi-a fost greu, am refuzat pentru ca eu consideram ca m-am chinuit foarte mult in anii ăștia și mereu mi am dorit mai mult. A trecut aproape un an, iar el acum de câteva luni si a refăcut viața, adică are o noua iubita, cu care se comporta de 10 ori mai frumos decât s-a comportat cu mine, ii face cadouri(ceea ce mie îmi lua o floare o data la doi ani) de care spune la toată lumea ca e mândru și mult mai fericit decât a fost cu mine. El s-a ținut ceva după mine sa ne împăcăm însă eu nu am vrut, tocmai pentru ca am suferit și pentru ca m-a dat afara practic din casa de 3 ori,sa nu mai zic de zile pline de certuri,chiar nu eram fericita. Însă acum de când și a refăcut viața, sunt brusc curioasa ce face, dacă e bine, cum arată tipa, mereu intru pe profilul lui și ma uit dacă a mai postat ceva și mi fac tot felul de gânduri, pe care efectiv nu înțeleg de ce le am. Sunt conștientă ca drumurile nostre sunt clar separate, eu spun ca nu l mai iubesc ci doar a rămas faptul ca a însemnat ceva in viața mea, însă nu ma pot abține sa nu aflu ce se mai întâmpla cu el sau cu relația lui. Menționez ca ies deja cu cineva și eu, sunt in perioada de tatonare, pare un băiat foarte bun și chiar as vrea sa mi vad de viața mea. Însă nu înțeleg motivul pentru care ma tot uit ce face el, și nu ma pot abține, asta este cel mai nașpa! Bani sa vb cu un psiholog, nu am laughing) nu îl vreau înapoi, vreau doar sa nu mai fiu curioasa sa vad ce face, sau parca ma simt prost când vad ca pentru ea face lucruri pe care pentru mine nu le-a facut și când le spune prieteniilor noștri ca e mult mai fericit cu ea decât a fost cu mine. Ce părere aveți, de ce simt aceasta neliniște? Multumesc!

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Am avut aproximativ aceias problema cu a ta doar ca la mine eu am plecat.
Ai stat cativa ani cu omul acela si ai tot vrut ca el sa se schimbe, te-ai obisnuit cu el si asta nu prea ai cum sa schimbi. Iubire nu trece peste noapte.
Acuma esti preocupata de el pentru ca ai in tine un strop de gelozie si mai ales daca vezi ca cu ea se comporta mai bine decat cu tine.Si fostul meu cand si-a facut o relatie m-a sunat sa imi spuna cat este de fericit si etc, poze pe Facebook si ma macinat doar exista o chestie ce te poate scoate din starea asta.Tu il cunosti, sti cum e si cum se va manifesta asa ca nu ar trebui sa te mai necajesti pentru ca nu va dura mult pana sa se comporte si cu ea ca si cu tine, in fond ati fost peste 5 ani impreuna si nu si-a revizuit comportamentul.Ce te face sa crezi ca acum pentru o relatie noua va face un sacrificiu sau se va schimba?
Nu te mai gandi la el si lasa-l in urma, nu te va face mai fericita si nimic nu se va schimba daca te vei intoarce.

| Lol1ta explică (pentru Freya1):

Buna! Practic, și eu am plecat, doar ca l am întrebat înainte timp de cateva luni dacă vrea sa plec sau sa încerce ceva sa salvam relația, iar el intr-un final sa plec. Apoi ma voia înapoi, clasic. Clar susțin ca nu am de ce sa ma întorc, doar ca ma simteam ciudat pentru ca nu înțeleg de ce ma mai preocupa ce face el, mai ales fiind conștientă ca nu ma merita. Multumesc pentru răspuns!

| Freya1 a răspuns (pentru Lol1ta):

Se intampla chestia asta pentru ca ai stat ani de zile cu omu ala.
Si eu am avut o data o discutie cu fostul si exact asta vorbeam.Ca avem o urma de gelozie sa ne vedem cu altcineva unul pe altul in conditiile in care am fost impreuna eu a lui si el a meu doar.Asta se intampla da trece in timp, mai ales daca o sa vezi ca au certuri, neantelegeri laughing

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca l-ai iubit prea mult si inca il mai iubesti.

| Hammurabi a răspuns:

Stai liniștită că lupul își schimbă părul dar nu și năravul.
Relația lui e încă proaspătă, dar dacă obișnuia să se poarte urât cu tine, la fel se va purta și cu noua parteneră ceva mai târziu.
E clar că nu-l mai vrei înapoi.
Îl urmărești pentru că ești doar curioasă și te intrigă de ce cu tine se purta urât iar cu actuala se poartă altfel.
Când va trece suficient timp iar relația lor se va învechi el va reveni fără nici un dubiu la ceea ce știe să facă. Adică să fie bădăran.
Faptul că doar te uiți ce postează chiar nu e nici o problemă atâta timp cât chestia asta nu-ți dă alte gânduri mai ciudate. Te vei plictisi la un moment dat.

| Lol1ta explică (pentru Hammurabi):

Intr adevăr. Doar ca tot ma uit și chiar începusem sa cred ca am o problema si nu mi pot reface viața pentru ca ma tot uit in trecut. Efectiv simt nevoia sa ma uit sa vad ce face, deși înainte timp de un an nu ma uitam zi de zi, ci o data la doua săptămâni din propria curiozitate, dar acum ma macină chestia ca e mult mai fericit decât era cu mine. Deși eu tot timpul am tras de el sa salvez relația și efectiv el nu ma baga in seama. Sunt perfect conștientă ca nu am pentru cine, începusem sa Ma simt ciudat pentru ca fac asta! Multumesc pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca esti femeie.

| Atlas33 a răspuns:

Nu te ajuta cu minic sfaturile si mult mai putin sfaturile unui psiholog,si ei urasc si ei iubesc,sufera si plang. Incearca doar sa faci ceea ce simti,daca esti curioasa sa vezi ceea ce face,te poti uita,daca esti geloasa pentru ceea ce face,lasa-te consumata de focul geloziei,traieste intens ceea ce simti,urmareste-l, sufera, plangi, nu te impiedica sa faci asta, chiar daca o vei face zi de zi.Sunt lucururi pentru care nu exista medicamente,leacuri,doar tu singurica poti iesi din asta. Simti ca il iubesti,atunci iubeste-l in liniste si taci,scrie undeva pe un caiet ceea ce simti, ce traiesti, ce gandesti, ce-ti doresti, consuma-ti focul patimii.Lasa timpul sa treaca, si incearca sa intelegi ca si cele mai mari iubiri ale lumii au devenit candva cenusa.Nu conteaza ce face acum pentru EA, a contat ce-a facut pentru tine., te-a multumit? nu! si atunci ce te mai intereseaza?