| xXSiLVIUxX a întrebat:

Hey all, m-am logat acum 5 minute doar ca sa va pun o intrebare, si anume :
Acum 2 zile cand stateam de servici pe scoala, m-am intalnit cu o colega care s-a mutat in alta clasa, mi-a facut cunostinta cu o colega de a ei, e, aici apare problema... Din momentul in care am vazut-o m-am indragostit de ea.
azi am intalnito cam de 5 ori de fiecare data mia zambit a vb frumos cu mine, mi-a facut cunostinta cu colegi de ai ei... Acuma vreau sa o intreb daca ma place si nu stiu cum sa fac asta, ( app. eu sunt un pic mai timid) si as vrea si eu sa stiu daca ma puteti ajuta cu un sfat ca sa trec peste timiditatea asta?!?!?!?!

Răspuns Câştigător
| gynutza_4320 a răspuns:

Timiditatea se manifesta atat la nivel fiziologic ( rectii de roseata sau paloare, respiratie intretaiata etc), cognitiv ( CONVINGEREA K NU VEI REUSI SAU K NU ESTI APRECIAT. TEAMA DE CE VOR GANDI CEILALTI), afectiv ( stari afective generatoare de depresie, izolare, neincrederea in sine), comportamental ( ezitare continua, lipsa de indrazneala si curaj de a actiona, sau din ciontra agresivitate si aroganta in anumite momente) este importana interventia la toate aceste niveluri. de exemplu, la nivel fiziologik e importanta destinderea relaxarea, zambetul (zambetul interior este foarte imoprtant), la nivel cognitiv-evitarea compararii cu ceilalti sau a centrarii excesive pe propria persoana (analizarea fiecarui gest, a fiecarei vorbe), evitarea tipului de gandire " ce vor spune ceilalti ". e importanta exersarea unui tip de gandire pozitiv, considerand esecurile ca momente intamplatoare, razand chiar de unele greseli si luand totul asa cum e. l nivel comportamental incepe sa realizezi lucrurile pe care alta data le evitai -ati spune punctul de vedere, a face o cerere, un compliment, a aborda pe cineva etc. De asemenea cultiva-ti starea de dinamism implicandu-te in activitati, cursuri intalniri si nu uita sa te recompensezi pentru. fiecare progres inregistrat. in tot acest demers atitudinea este foarte importanta: gandeste-te, comportate, vorbeste, simtete ca si cum esti deja o persoana plina de incredere. fiind ceea ce iti doresti sa fii, vei chiar deveni ceea ce iti doresti. atitudinea creeaza aptitudinea

despre cum ai putea sa-i sp ca o placi...nu stiuthinking
tu o placi pe ea sau pe coega care ti-a prezentat-o?
daca tot vorbeste frumos cu tine, iti zambestehappy...intra in vorba cu ea si intreab-o daca te simpatizeaza happy. stiu ca e greu. insa... nu o cunosc pentru a te putea ajuta

sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu

3 răspunsuri:
| TąNyą a răspuns:

Întâi mai vorbeşte cu ea cunoaşte-o invit-o în parc şi discutaţi. Asta ca să şti sigur că e o persoană potrivită ţie.

Cum să treci peste timiditate? I-aţi inima în dinţi şi gândeşte-te că n-are ce să se întâmple că în cap nu-ţi dă tongue

TaNya.

| forever4you a răspuns:

Pai mai vorbeste si tu cu ea, incearca sa o inviti la o plimbare in parc sau poate nu stiu invit-o pe prietena ta undeva si atunci ii spui ca poate sa o aduca si pe prietena ei(fata pe care o placi)da cam nu te pot ajuta asa ca uite id meu:coolgirl_marydulcika si mai vb p mess daca vrei sa te ajut...ca si iubitul meu actual a procedat la fel cu mine si acum suntem impreuna!

| xXSiLVIUxX explică:

Da gynutza eu o plac pe ea. si nici eu nu stiu prea multe despre ea ca abia ce am facut cunostinta cu ea happy