| dianaionela12 a întrebat:

Hey buna! Pe data de 4 februarie mi-a venit pentru prima data menstruatia si dupa mi-a venit pe 14 aprilie.Mi-a intarziat o luna.Am citit ca la inceput este normal sa iti intarzie pana se regleaza.Am 12 ani.As vrea sa stiu faca luna viitoare o sa imi vina pentru ca nu vreau sa ma ia pe nepregatite.S-a mai intamplat asa, dar nu m-am patat chiar daca eram intr-o pereche de pantaloni de trening. Puteti sa imi dati niste sfaturi?

4 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna. Nu ai de unde sa stii daca va veni luna viitoare, ar putea sa dureze un pic mai mult. Spre exemplu, la mine in primii ani era cam la o luna si jumatate. Totusi s-ar putea sa iti dai seama cu putin timp inainte de a-ti veni, pentru ca s-ar putea sa fii mai nervoasa si sa te doara burta. Ca sa fii sigura, poarta mereu la tine absorbante si o pereche de lenjerie curata intr-o gentuta ca de cosmetice, plus servetele umede si eventual pastile anti-durere, desi la varsta ta ar trebui sa le cam eviti sau macar sa iei cate jumatate. Succes si cu timpul va fi tot mai ok.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o "regulă generală" pentru acest aspect!

În general, ar TREBUI să-ţi vină în fiecare lună!

Totuşi, uneori, primele 5-10 menstruaţii pot să întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| SemyJojo12 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor ginecolog. El stie cel mai bine ce sa faca. Chiar daca iti este frica, mergi. Nu se intampla nimic rau si va fi spre binele tau :*

| DeliaG14 a răspuns:

Am 14 ani si prima menstruatie tot la 12 ani chiar si dupa 2 ani nu imi vine in fiecare luna poate imi vine chiar si odata la 3-4 luni am vorbit cu un doctor si a zis ca Este normal in orce caz Maine trebuie sa fac eco ca sa verifice ca totul Este ok