| Portocala_9175 a întrebat:

Hey daca am luat anticonceptionale o perioada, in timpul menstruatiei si le-am intrerupt si le-am reluat in timpul menstruatiei iar, chiar in fiecare zi ( fara menstruatie) si am avut contact sexual, neprotejat.Si prietenul meu a ejaculat fara sa-si dea seama. Exista riscul sa fi ramas insarcinata? Si inca imi curge secretia aceea alba. sigh Nu stiu ce sa fac. Daca este sa fi ramas insarcinata se fac avorturi la minori? Vreau si eu un raspuns urgent.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat anticonceptionalele recomandate de ginecolog si exact cum ti le-a prescris medicul, nu esti insarcinata. Daca le-ai luat dupa ureche, nimeni nu poate sti. In Romania nu se prea mai fac avorturi la fete de sub 16 ani (mureau aproape un sfert din ele si e prea periculos). Intre 16 si 18 ani, poti face avort cu acordul scris al parintilor.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce ai întrerupt pilulele?
Tu te joci cu sănătatea ta sau ce?
Acea secreție este leucoree, este fiziologică, nu scapi de ea. Poți face un test de sarcină.
Și cum prietenul tău nu are controlul asupra ejaculării? Hai fii serioasă. Nu te-a protejat.
Pa, pa.

| Daniel123 a răspuns:

Nu cred ca ai cum sa fi gravida, dar tu totusi du-te si cumparati un test de sarcina, secretia accea e ceva normal. Nu se fac avorturi la minore decat cu acordul parintilor si costa aprox 700 lei