| Ale5184 a întrebat:

Hey. De 8 ani sunt prietena buna cu un coleg de scoala. Mai mult am vorbit legat de scoala dar in ultima perioada vorbim des si la telefon foarte mult. Niciodata nu a dat vreun semn dar nici eu nu am avut curaj sa intreb. M-a bagat in friendzone?

15 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

De ce nu il intrebi? Este mai normal sa l intrebi pe el decat parerile noastre.
El poate sa vb cu tine mult ...pentru ca te place

| Robertandrei4858 a răspuns:

Relatiile astea de prietenie nu se transforma niciodata in relatie. din momentul in care intalnesti prima data o persoana stii ce vrei de la ea, relatie/sex/prietenie/fun. deci da esti in friendzone

| LionTrap a răspuns:

Eu cred ai fost prea prost (fara ofensare) sa faci o relatie cu fata cea e acum te-a bagat in frienzone

| Ale5184 explică (pentru LionTrap):

E invers. Eu sunt fata

| BlackSkyz a răspuns:

Lucrurile sunt simple, urmeaza-ti instinctul, daca simti ca il placi si el da semne ca te place atunci nu vad problema încearcă sa il cunoști mai bine, vezi daca va potriviti, daca îți place caracterul lui ce fel de om este, daca ești multumita de ce ai descoperit atunci o sa fie bine.

| rockblu29 a răspuns:

Cred ca amandoi sunteti timizi si fara experienta sexuala, lucru care ingreuneaza un pic situatia. Faptul ca ati vorbit atata timp si ca el te-a descris ca iubita ideala, inseamna clar ca te place dar nu stie cum sa se apropie de tine, datorita lipsei de experienta, nu are curaj si ii este teama de respingere. Daca tie iti place de el si vrei sa fiti mai mult decat prieteni, va trebui sa il ajuti putin, in sensul sa creezi situatii favorabile sa te sarute. Din moment ce el nu are curaj sa faca pasul, si nici nu are cine sa-l sfatuiasca probabil, trebuie sa fii tu cea "curajoasa" si sa il inviti undeva, la o plimbare, la un picnic in parc, stati pe patura intinsi, il rogi sa iti faca un masaj, sau ii faci tu lui, in felul asta va obisnuiti cu atingerile si deveniti mai relaxati. Lucrurile vor evolua de la sine.

| Ale5184 explică (pentru rockblu29):

Buna. Abia acum am vazut raspunsul tau. Nu, nu e vorba de lipsa de experienta sexuala. Avem 25 si 27 de ani. De 2 ani, nu mai suntem in acelasi oras. Am pastrat legatura doar pe net. Vorbim, des si mult, dar de cele mai multe ori nu are lagatura cu viata personala. Problema e ca de fiecare data cand reluam discutiile dupa ce a trecut o perioada, e ca si cum am vorbit zilnic, si simt (poate mi se pare) ca incearca sa se apropie de mine. Mi-a spus o data sa ma intorc in oras la el ( bineinteles, nu a spus si motivul) a fost asa, random. Eu nu stiu ce sa mai cred. Noi 2 nu am iesit niciodata in oras singuri. Da, stiu cum suna, dar au fost perioade in care am avut relatie ba eu/ba el. Ca si caracter, semanam ca doua picaturi de apa. Am avut ocazia o singura data sa ii spun ce simt. Ii trimisesem o gluma si a spus " ce faci laughing)? Eu cred ca imi bati apropouri dupa atata timp" dar am evitat sa raspund. Pur si simplu nu ma cred atat de buna pentru el. Nu pot sa ii spun direct. E exact ca mine si stiu cum va reactiona daca nu simte la fel si el. Ce ai spus tu, ar fi o Idee buna. Daca o sa iesim vreodata amandoi.

| rockblu29 a răspuns (pentru Ale5184):

Fa un exercitiu de imaginatie atunci, sa zicem ca ai 80 de ani si esti tot singura, ai ramas singura toata viata, barbatul ala a murit si tu astepti si tu sa iti vina ceasul... regreti ceva uitandu-te in urma? daca ai mai avea sansa sa ai din nou 25/27 de ani... ce ai face cu sansa asta?

| 80XxALEXxX08 a răspuns:

Eu cred ca te-a bagat in friendzone de cand ati inceput sa vorbiti

| Ale5184 explică (pentru 80XxALEXxX08):

Si eu ce ar trebui sa fac? Daca el imi spune cum ar arata iubita ideală si ma descrie pe mine ( e singura data cand a dat un semn) dar il respect prea mult incat sa incerc sa insinuez ceva si nu as vrea sa stricam prietenia desi ne potrivim din toate punctele de vedere

| Swartzanegger a răspuns:

Câți ani aveți?

| Swartzanegger a răspuns:

Cati ani aveti?

| Swartzanegger a răspuns:

Aveti subiecte de discutie? Si daca da, care sunt? Vorbiti despre sporturi? Va plac amandurora aceleasi chestii?

| Ale5184 explică (pentru Swartzanegger):

Am scris mai jos detaliat ca raspuns pentru altcineva.

| Swartzanegger a răspuns:

Ai putea sa imi lasi instagramul tau ca sa iti dau mai multe sfaturi