| anonim_4396 a întrebat:

Hey fetelor, am si eu o intrebare la voi, iau anticonceptionale yasmin de 11 zile, este pentru prima oara cand iau, si nu stiu dupa cat timp de la inceperea tratamentului pot face sex neprotejat(le-am luat din prima zi a menstruatiei) Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Singurul răspuns CORECT este cel dat de Baloo : dacă le-ai luat din PRIMA zi de menstruaţie, "protecţia" începe imediat ( deci din prima zi )!

Ar fi TREBUIT să citeşti cu atenţie Prospectul!

Extras - Prospect :

"3. CUM SĂ LUAŢI YASMIN
Luaţi un comprimat de Yasmin în fiecare zi, dacă este necesar, cu o cantitate mică de apă. Puteţi să luaţi comprimatele cu sau fără alimente, dar trebuie să luaţi comprimatele în fiecare zi aproximativ la aceeaşi oră.
Blisterul conţine 21 comprimate filmate. Pe blister, fiecare comprimat este marcat cu ziua din săptămână în care trebuie administrat. Dacă, de exemplu, veţi începe într-o zi de miercuri, luaţi un comprimat cu MI lângă el. Urmaţi direcţia săgeţii pe banda până când toate cele 21 comprimate au fost luate.
În următoarele 7 zile nu veţi mai utiliza comprimate. În decursul acestor 7 zile de pauză trebuie să apară menstruaţia (sângerare de întrerupere). De obicei, aceasta va apare după 2 – 3 zile de la administrarea ultimului comprimat
Începeţi următorul blister în a 8-a zi după ultimul comprimat de Yasmin (după 7 zile de pauză), chiar dacă menstruaţia continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe întotdeauna un blister nou în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că sângerarea de întrerupere va apare aproximativ în aceeaşi zi, în fiecare lună.
Dacă utilizaţi Yasmin în acest fel, sunteţi, de asemenea, protejată împotriva sarcinii în timpul celor 7 zile când nu luaţi comprimate.
Când puteţi începe să luaţi primul blister
• În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în ultima lună
Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă în prima zi a ciclului (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual sunteţi imediat protejată împotriva unei sarcini. Puteţi începe, de asemenea, şi în zilele 2-5, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) pentru primele 7 zile."

Pentru alte detalii, VEZI prospectul la linkul : http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Şi, SPER că ţi-au fost PRESCRISE de medic!

Concluzie : Având în vedere că le-ai "început" în prima zi de ciclu, POŢI face sex neprotejat cu ejaculare intravaginală ÎNCEPÂND cu prima zi, dar e preferabil doar din a 2-a zi!
La tine fiind DEJA a 12-a zi, poţi face sex LINIŞTITĂ, partenerul poate ejacula în vagin deoarece eşti PROTEJATĂ împotriva unei eventuale sarcini!

De asemenea, eşti PROTEJATĂ non-stop, INCLUSIV în cele 7 zile de "pauză", când o să ai menstruaţia!

| Elenaandreea21 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult, si da mi`lea prescris medicul...dar mi`lea prescris pentru un chist, si m`am gandit ca le pot folosii si pentru altceva big grin, daca tot le iau!

| bursuc001 a răspuns (pentru Elenaandreea21):

Cu plăcere!

Şi, DAAA, le poţi folosi LINIŞTITĂ şi pentru sex fără prezervativ ( cu ejaculare intravaginală ), că NU există NICI un risc de sarcină ( au siguranţă de 99-100 % dacă sunt luate "corect" şi NU uiţi vreo pastilă )!

Apoi, dacă ţi le-a prescris pentru chist ovarian, să fi atentă că peste 3 luni TREBUIE să mergi la control - ÎNAINTE cu 1-2 săptămâni de aţi termina cutia - ca să "verifice" dacă acel chist s-a eliminat!
În caz că nu s-a eliminat, TREBUIE să-ţi prelungească tratamentul pe încă 3 luni ( sau mai mult ), ori să-ţi schimbe tipul anticoncepţionalelor.

Mersi şi eu pentru "fundiţă"!

Toate cele bune!

| Elenaandreea21 a răspuns (pentru bursuc001):

Mai am si eu o mica intrebare la tine :d. sper ca nu te superi, dar mama mea e plecata in Italia si nu prea am cuu cine sa vorbesc... dupa ce o sa mi`se termine prima folie, cand o sa o incep pe urmatoarea, o incep in prima zi a menstruatiei sau dupa ce mi`se termina? big grin multumesc mult si sper ca nu te deranjez

| bursuc001 a răspuns (pentru Elenaandreea21):

După ce ai terminat prima folie/cutie faci o PAUZĂ de ( fix ) 7 zile - în acea "pauză", cam în a 2-a sau a 3-a zi de pauză, o să-ţi vină menstruaţia!

În a 8-a zi ( de când ai terminat prima folie/cutie de Yasmin ) ÎNCEPI a 2-a folie/cutie - CHIAR dacă nu ţi s-a terminat menstruaţia!

Deci NU mai contează când începe sau când se termină menstra - de la a 2-a folie încolo, TOATE se încep în a 8-a zi de când ai luat ULTIMA pastilă - deci 7 zile de pauză şi în a 8-a se ÎNCEPE cutia/folia nouă!

Şi să fi ATENTĂ să iei pastila care are inscripţionată iniţiala zilei respective, să NU le "încurci" - fiecare cutie/folie o vei începe în aceeaşi zi a săptămânii!

Dacă mai ai întrebări, poţi să-mi trimiţi şi mesaj privat.

9 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Cam dupa 7-10 zile. Sper ca iei anticonceptionale la sub observatia unui medic ginecolog si ai facut in prealabil analize de sange pentru a vedea daca acest tip de anticnonceptionale ti se potriveste, caci daca iei dupa ochi poti avea probleme greave mai tarziu.

Multa bafta!

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Dupa 7 zile.

| RammsteinHH a răspuns:

In 30 de zile, iti zic eu. laughing)

| NONAME077 a răspuns:

30 de zile

| Smileforme40 a răspuns:

Prima pastila se ia in prima zi de mestruatie si cand ti-a trecut esti deja protejata, dar in cazul multor anticonceptionale primele 10 zile de cand le-ai inceput trebuie sa te protejezi suplimentar. Daca la tine au trecut 11 este ok. Poti face sex neprotejat, dar atentie, pastilele nu te protejeaza de Bts. Sper ca te-am ajutat!happy