| alex99tgfsfbjg a întrebat:

Hey fetelor, pe 23 octombrie am întreținut relații sexuale cu prietenul meu, iar după 3 ore am luat pastila Escapelle, după 6 zile am avut o scurgere maronie vreo 2 zile, apoi după încă 6 zile am avut altă scurgere maronie, acum 1 săptămâna am făcut 2 teste de sarcina și au ieșit negative, mă îngrijorez deoarece încă nu mi-a venit menstruația și e aproape decembrie, menționez că ultima menstruație am avut-o în septembrie.Ce ziceți, să mai fac alte teste de sarcina? S-ar putea să fiu însărcinată?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte, este inutil si eronat.
in orice caz, la tine este inutil orice test de sarcina, odata ce ai luat escapelle.
Nu te mai stresa cu sangerarile astea aiurae, ca-s efectele secundare ale bombei hormonale care ti-ai bagat-o in corp, escapelle.
Aceste efecte secundare sunt prezente pe urmatoarele 6-12 luni, in corpul tau.
Din pacate, o asemenea pastila se ia 1 singura data in viata, deoarece are efecte dezastruoase asupra corpului femeii si poate duce la chisturi ovariene, fibroame uterine si chiar tumori.
Pe viitor, toate partidele sexuale trebuiesc sa fie protejate cu PREZERVATIV, care nu are efecte secundare, nu interfereaza cu nici o medicatie, nu musca, nu doare si sunt femeie care spun, ca produc placere. In plus, costa cat o bomboana: 1-2 lei bucata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva (de a 2-a zi se foloseste in cazul in care formarea sarcinii devine inevitabila fiindca in urma patrunderii spermei in vagin in zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Fiindca in cazul tau din cele spuse de tine ca ultima menstruatie a inceput in luna Septembrie reiese ca ciclul este DEREGLAT si in acest caz orice fata/femeie constienta NU accepta sa intretina sex neprotejat fiindca nu stie daca este sau nu este in acel moment in perioada fertila, daca NU isi face test de fertilitate/ovulatie inainte de a incepe actul sexual.
De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare cantitativ slaba/redusa de sange rosu-maroniu care se poate manifeste 1-2 zile si foarte rar mai multe zile. Sangerarea care a inceput in data de 29 Octombrie a reprezentat in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva asupra organelor reproducatoare si ca urmare a efectului de dereglare a activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind sigur in momentul in care va porni menstruatia.
Sangerarea ca a inceput dupa ce au trecut alte 6 zile adica in data de 4-5 Noiembrie care se poate presupune ca a reprezentat sangerarea menstruala chiar si daca s-a manifestat si desfasurat atipic sau anormal fata de sangerarile menstruale anterioare, din cauza faptului ca pastila Escapelle folosita a dereglat si mai mult activitatea hormonala din organismul tau in ultima vreme. Iar in cazul in care nu esti convinsa ca ultima sangerare a fost de fapt adevarata menstruatie care s-ar putea sa se amane mai mult de 21 de zile, in acel caz raspunsul privind existenta sau lipsa sarcinii il ofera testul de sarcina.
Fiindca din data de 23 Octombrie si pana cu o saptamana in urma, adica 23 Noiembrie au trecut 31 de zile se poate aprecia ca cele 2 teste de sarcina fiindca au fost facute in momentul propice si astfel rezultatul obtinut NEGATIV este in proportie de peste 99% VALID, VALABIL si CORECT. In concluzie in mod absolut sigur NU esti insarcinata. Multa sanatate!

| JustDeadInside0401 a răspuns:

Pastila ti-a dereglat ciclul
Acele sangerari dupa administrarea pastilei sunt normale
Sansele ca pastila sa nu isi fi facut efectul sunt extrem de mici