| SticlaFaraDop a întrebat:

Am 14 jumate si am o problema... Eu de pe la 12 am inceput sa ma masturbez, stiu ca nu prea e bine, dar la început o făceam o data la o luna, dar acum este ceva grav, o fac in fiecare zi, pe sec sau cu filme porno, dar nu vreau sa o mai fac. Îmi vine o pofta deodata si nu ma pot controla, eu fiind conștient ca după ce o fac îmi piere pofta si îmi dau seama ce "idiot" sunt, dar nu ma pot opri. Îmi dați niște sfaturi? Nu vreau sa o mai fac, vreau sa cunosc fete sa îmi fac o iubita, dar eu când ajung acasă... Va rog ajutati-ma si fara răspunsuri gen: "pune mana pe carte" sau "la vârstă ta de abia ți-a crescut puța" respectiv "trebuie sa ai voința" - menționez ca învăț chiar foarte bine, am si vointa si am si pută mare, dar nu pot sa ma opresc! Fundalaughing)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Și totuși de ce nu vrei să accepți că este ceva firesc și perfect normal mai ales la vârsta ta și să o faci mai departe la fel cu toți colegii și prietenii tăi?
Dorința va scădea cu timpul, dar nu până la zero. Iar dacă vei avea sau nu o iubită, depinde numai de tine - nu are absolut nicio legătură cu faptul că te masturbezi și nici cu frecvența acestei practici.
Ba chiar sunt cupluri care fac asta înainte, în loc de, sau după ce fac sex...
Hai, relaxează-te și fă-o mai departe, dar fără să faci exces. Orice gânduri negative (așa cum ai acum) pot avea urmări mult mai grave decât masturbația propriu-zisă!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Poti sa te masturbezi in continuare, dar fa-o mai rar. Ceeace faci tu acum se numeste masturbare in exces si vei vedea ca mai tarziu vei avea probleme cu erectia si ejacularea.

| SticlaFaraDop explică (pentru Emilian65):

Da, bai frate! Dar cum sa o fac mai rar, ceva sfaturi plss

| SticlaFaraDop explică (pentru Emilian65):

Dar cum sa ma masturbez mai rar, ceva sfaturi, si daca de acum încep sa i fac mai rara o sa mai am probleme cu ejacularea?

| DaNaX20 a răspuns:

Dar nu trebuie sa te opresti. Masturbarea e ceva placut, mai ales cand ti-o face altcineva. Fa-o in continuare DAR mai rar. De ex: odata pe saptamana. E mai misto asa sa ti mai mult, cand te vei descarca, senzatia va fi mult mai placuta/intensa.winking

| SticlaFaraDop explică (pentru DaNaX20):

Inteleg! Dar problema e : ca nu pot sa o fac mai rar, vreau sa ma controlez si sa evit sa o fac așa de des cum am zis mai sus! Ce sa fac?

| mihai69 a răspuns (pentru DaNaX20):

Te oferi voluntară?winking