| SnYcK3rS a întrebat:

am o gantera reglabila de 8 kg. Vreau sa incep un program de antrenament. M'am gandit asa:sambata si duminica sa fie pauza si o sa mai iau o zi libera undeva la mijlocu saptamanii. Vreau sa alerg, la inceput 20 de minute pe zi, iar apoi sa fac exercitii cu gantera pentru piept, biceps, triceps dar vreau sa adaug si niste flotari si abdomene(am vazut ca e indicat in zilele de pauza sa faci cateva flotari si abdomene)dar le voi face si in timpu antrenamentului.La sala nu vreau sa ma duc! Am 16 ani, 59 de kg, 1, 68 inaltime (baiat). As vrea sa imi dati un program de antrenament

INTREBARI:

1)Ce exercitii as putea sa fac cu gantera? Pe net nu am gasit cine stie ce, poate ma ajutati voi big grin

2)Daca o persoana care face sala si pune pe el masa musculara fara proteine sau alte chestii si se lasa de sala si numai face nimic, atunci masa musculara ii va da inapoi?

FUNDA+VOT

Răspuns Câştigător
| BigBang a răspuns:

Salut.
Nu e nevoie sa mergi la sala ci iti poti lucra grupele de muschi mult mai corect si intens chiar la tine acasa.Scutesti timpul si banii.Da, bineinteles ca daca te lasi de sport si nu te alimentezi corect(muschi au nevoie de proteine) in special, pentru a creste si a-si mentine starea.
Asa ma antrenez eu de 1 an si am ajuns de la 65 la 83, fara grasime.
Pentru flotari iti recomand sa ai o banca pe care sa iti pui mainile si nu pe podea, ca te alegi cu dureri de incheieturi dupa un timp, mai ales daca te antrenezi intens(bancuta mica-10cm inaltime).In privinta ganterei-incepe cu greutati mici pana ajungi sa obtii cat de cat masa musculara.Ideea in sine pentru a creste masa musculara e sa antrenezi grupele de muschi, obtinanad o pompare cat mai mare.Nu folosi greutati mari din prima ci incepe cu 3kg-4 kg.Stiu,poti sa faci cu mai mult insa in momentul asta cand tu nu ai masa musculara,in loc ca sangele sa fie pompat in"muschii" tai,el va fi impiedicat de corpul tau(nevand resurse in special proteine),muschii intrand in starea catabolica, in loc sa creasca, scazand.Trebuie sa iti duci corpul incet-incet in starea anabolica pentru a favoriza cresterea si dezvoltarea fibrelor musculare, cat si a masei.Nu te grabii:in culturism sau daca vrei sa iti cladesti un corp sanatos,puternic si musculos, cum vrei tu sa o numesti, trebuie sa ai rabdare.Te poti antrena mult si prost sau putin si constructiv. Daca vrei sa pui pe tine muschi trebuie neaparat sa iei cel putin:un surplus de vitamine-dymatize super multi 120 capsule.
un suplus de proteine-(eu folosesc muscletech nitro-tech hardcore chocolate-iti recomand aceasta aroma); asta e cea mai scumpa proteina dar si cea mai buna. Daca nu iti permiti, poti lua ceva ieftin ca dymatize super mass gainer 5, 4kg,insa posibil sa pui si muschi, dar si grasime.
Creatina eu folosesc:sizeOn maximum performance, daca te intereseaza.
In privinta alimentatiei:minim 2L apa/zi.
Zilnic 1L de lapte, cu cacao sau proteine(daca iti cumperi)
2 shake-uri intre mese sunt suficiente.Plus 1 la 10 minute dupa ce te antrenezi.NU lua proteina imediat dupa antrenament.Ci bea doar apa,mananca o banana, doua. Poti lua imediat, numai doar daca iti cumperi proteina Whey care se digera rapid si usor.Proteina"grea" sta in intestin si in loc ca muschii sa isi revina(sa se mareasca) dupa antrenament, sunt blocati de proteina care iti sta in intestin,nelasand sangele sa oxigeneze bine muschii.
Mananca multe banane.
Multa carne de pui:eu mananc pulpe.
Cartofi fierti,fasole,legume,orez,paste,branzeturi,cereale-fulgi de ovaz la micul dejun, oua fierte.
In privinta programului de antrenament:
IN NICI UN CAZ NU FURA REPETARILE SI EFECTUEAZA EXERCITIILE CORECT. Daca nu antrenezi grupele de muschi corect, nu ajungi sa formezi noi fibre musculare si o sa arati urat format.
Luni:1serie a cate 10 flotari-mainile in dreptul umerilor tai.
1 serie a cate 10 flotari-mainile indepartate(pentru a antrena muschi umerilor), fa-le corect.
1serie cu mainile apropiate una de alta-flotari fluture, astea sunt grele daca nu esti obisnuit si nu ai masa-fibre musculare dezvoltate.
Si tot asa repeti seriile pana faci cate 4 diferite,de fiecare.
Fa pauza intre antrenamente de o zi,mai ales la inceput o sa te simti obosit si faci febra musculara, dar in timp nu o sa mai faci, mai ales daca manaanci si oferi muschilor nutrienti(mai ales proteina).
Haltere fa doar flexii la inceput:1 serie a cate 10 repetari de cate 10serii pe fiecare mana e de ajuns sau pana simti tu pomparea, asta daca o simti, pentru inceput.
Cardio(alergare) nu face dupa sau inainte de un antrenament intens(haltere-flotari). Poti face intr-una din zilele pauza.http://www.megaproteine.ro/suplimente-nutritive/Creatina/
Succes