| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! Fetelor, ma puteti ajuta? Vreau sa stiu daca intarzie menstruatia dupa primul contact sexual si cam cat poate dura aceasta intarziere..Help me!

5 răspunsuri:
| DouaPuncteD a răspuns:

Heii. Bună.
Cauzele intarzierii menstruatiei sau amenoreei sunt diverse, insa inainte de a le enumera si explica va trebui mai intai sa stii ce decizii sa iei in momentul in care observi ca menstruatia intarzie.

In primul rand daca esti activa sexual este bine sa efectezi un test de sarcina. Chiar daca urmezi o metoda de contraceptie, este bine ca acest test sa il faci indiferent de situatie.

Stiu ca rar in cazul observarii lipsei menstruatiei o femeie se prezinta la medic imediat, mai degraba preferand sa astepte totusi momentul reaparitiei sangerarilor menstruale. Tocmai de aceea vreau sa iti atrag atentia asupra corelarii lipsei menstruatiei cu unele simptome care, daca exista, va obliga la prezentarea in fata medicului:
- Caderea parului mai mult decat de obicei
- Dureri de cap
- Ameteli
- Transpiratii
- Secretii ale glandei mamare
- Tulburari de vedere.

Cea mai frecventa cauza este prezenta sarcinii. Odata cu fecundarea ovulului cele mai multe femei nu mai prezinta menstruatie in urmatoarea luna( rar unele femei prezinta sangerari vaginale in prima parte a sarcinii care sunt patologice).

Alte cauze pot fi:

- Stresul este o alta cauza ce sta la baza intarzierii menstruatiei. Femeile care trec prin perioade lungi de stres emotional sau au trecut printr-o perioada scurta, insa intens stresanta sau chiar marcanta pot acuza intarzierea menstruatiei.

- Patologii ovariene care impiedica ovulatia: infectii, ovarita (sclerochistica), ovarul fibros etc. Aceste patologii pot afecta unul sau ambele ovare.

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Depinde cate schimbari hormonale se intampla in corpul tau atunci, la mine dupa primul, mi-a aparut fix dupa aia, depinde de oragnism, dar iti va veni cu siguranta daca a fost protejat, bafta!

| MaddieXwi a răspuns:

Depinde de hormonii fiecarei fete. Poate sa-ti vina normal.dar poate sa-ti si intarzie..cateva zile. Dar, stresul..sau o raceala pot " ajuta " la intarzierea menstruatiei. happy

| Alina40 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, asa cum sunt eu, pentru ca contactul meu sexual a fost neprotejat si in+ am loat contraceptia de urgenta, deci iti va intarzia putin, eudeja am 32 de zile intarzierepuppy dog eyes.

| Lomolopopo a răspuns:

Normal,menstruatia,dupa un act sexual ar trebui sa decurga normal.Intrarea penisului in vagin nu are nici o legatura cu eliminarea 'ciclului'.S-ar putea sa fi insarcinata.De obicei, asa se intampla.La farmaciile din zona se gasesc teste de sarcina.Cumpara-ti unul si fa-ti-l. Daca nu te descurci du-te si consulta un doctor ginecolog.El este pregatit pentru examinare.In speranta ca te-am ajutat

Doctor ginecolog Florian Radu Popescu