| Anonima0512 a întrebat:

Fetelor. Am o problema cu menstruatia! Nu mi-a venit. Asta e a doua luna de cand nu imi vine. Ma puteti ajuta?
Sunt virgina si nu am avut nici cel mai mic contact sexual! Help me please.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ajutorul de care ai tu nevoie, il poti primii doar de la un medic ginecolog, care va trebuii sa te consulte si sa stabileasca cauza lipsei menstruatiei.
Din pacate, noi nu putem sa ghicim cauzele reale care ti-au oprit tie menstruatia, ele putand fii diverse, de la: ciclu neregulat, la ovare polichistice, fibroame, anorexie, obezitate, samd.

| Anonima0512 explică (pentru Violleta2022):

Mersi frumos. Totusi mai astept un pic.

| Andreeush a răspuns:

Aveam o prietenă în liceu careia nu îi venea menstruația, medicul ia prescris un tratament pentru asta.
Oricum pot fi mai multe cauze:
-tulburări ale secreției hormonale ale hipotalamusului – efortul fizic intens,
-tulburări de alimentație precum anorexia sau stresul.
- afecțiuni ale glandei pituitare (hipofiza)
-anomalii cromozomiale
-dezvoltarea incompletă a unor organe ale aparatului reproducator feminin sau lipsa acestora
-anomalii ale vaginului
-răceala
-medicamente precum antidepresivele ori corticoizii
-boli cronice grave
- Sindromul ovarelor polichistice
-Greutate scazută și efort fizic intens
-tulburări ale glandei tiroide
-leziuni interne
În orice caz trebuie să consulți un medic ginecolog.

| alexhadarean a răspuns:

Poate esti prea stresata sau ai trecut printr'un soc de curand..asta iti poate afecta menstruatiawinking succes