| GRYM2 a întrebat:

Hey TPU! Recent am vrut sa stau o perioada cat pot eu de lunga sa imi fac un record cat de mult timp nu ma pot masturba ca am vazut un clip cu un timeline cu lucrurile si timpul la care se intampla diverse lucruri si am vrut sa experimentez pe mine. Am rezistat vreo saptamana si ceva aproape doua, dar nu am mai putut rezista deoarece unele lucruri din acel timeline se intamplau, dar faza este ca unele lucruri pe care eu le faceam nu mai puteam sa le fac, efectiv nu eram calm, le faceam prost, faceam si miscare/sport pentru a fi mereu in forma dar unele lucruri la care trebuia eu sa fiu foarte concentrat si calm efectiv nu le mai puteam face. Ma destabiliza si incurca, pe de alte ori cand ma mai masturbam eram calm, nu foarte obosit si faceam cum trebuie acele lucruri si chiar ieseau dupa cum voiam. Deci credeti ca am facut rau in a ma masturba pentru a ma elibera? Am simtit eu sa zic asa sau trebuia sa ma tin de promisiune? Sincer cred ca fiecare om si organism este diferit si reactioneaza altfel la anumite lucruri care il influenteaza si nu poate rezista asa ca as dori un raspuns clar, imi pare rau ca am scris mult si nu prea m-am exprimat cum trebuie dar este un subiect greu de explicat.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Scapa de aceasta dependenta cat mai poti, daca spui ca ai rezistat aproape 2 saptamani este o minune, inseamna ca inca nu esti legat cu lanturi de acest pacat, majoritatea oamenilor mai ales barbatii, nu pot rezista nici 2 zile, cei mai viteji rezista 4 sau 5 zile mai mult intamplator. Ai fi surprins sa afli beneficiile scaparii de acest obicei toxic pe care cei mai multi care nu pot scapa de el il numesc '''benefic pentru organism'', daca nu poti scapa de ceva incerci sa il accepti si devii agresiv cand altii iti spun ca nu este bun, asa se intampla cu cei mai multi. Stiu ca voi fi blamat cu mii de argumente, dar cauta singur si afla adevarul.

Recomand 3 videoclipuri cu mare caldura referitor la acest viciu.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=34R4AzSDmEw&ab_channel=NeuroProgres

https://www.youtube.com/watch?v=zXjMWvrP3IU&t=1602s&ab_channel=AlexStoian

| Hutzy95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Oricât de penibil crezi ca sunt iti spun ca sexul și masturbare chiar sunt benefice, și îți înțeleg frustrarea. Nu o spun eu, o spun specialiștii și îți pot da câte articole vrei asta dacă ești un om deschis la minte și nu ești un fanatic religios

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Hutzy95):

Desigur draga prietene, cunosc toate acele articole, dar tu le cunosti pe cele care o demasca ca fiind daunatoare? Unii specialisti sunt de parere ca este benefica deoarece se confunda beneficiile sexului cu sotia/sotul tau, adica cu un partener, si se aloca aceste beneficii masturbarii, dar ea are multe alte elemente daunatoare, in primul rand pornografia care este dovedita ca te poate face sa iti schimbi si gusturile sexuale, sa ajungi la zoofilie sau pedofilie, sau homosexualitate. Si nu imi spune ca recurgi la masturbare fara a te uita la pornografie, pentru ca stii la fel de bine ca mine ca ar fi o minciuna. Gunoaiele din pornografie amestecate cu mana ta dreapta iti vor distruge mai intai mintea, apoi si trupul, sunt oameni dependenti care practica masturbarea de 15 ori intr-o singura zi, suna nebunesc dar este adevarat. Cel mai comun lucru gasit la criminalii in serie sau pedofilii este dependenta de pornografie.
Unul dintre cei mai mari criminali in serie, Ted Bundy
sustine in ultimul lui interviu, inainte sa fie pedepsit cu moartea dupa nenumarate violuri si crime, ca pornografia i-a distrus totul, sustine cu disperare in acel interviu sa ne ferim de pornografia care a devenit ceva comun, si asta in anul 1989, imagineaza-ti ce este acum pe aceasta piata. 80% din actritele pornografice sunt obligate si agresate fizic pentru a juca in acele filme, multe sunt amenintate in timpul filmarilor cu pistolul, actrite care au esti la ''pensie'' sustin asta, aceasta parte nevazuta din pornografie.
Aceste lucruri sunt scrise in articolele pe care tu le citesti?
Daca nu, te rog fierbinte draga prietene, mai gandeste-te la acest aspect. Dumnezeu sa te binecuvanteze, iti doresc o zi frumoasa in continuare.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cu alte cuvinte imi spui intr-un mod subtil ca as fi obsedat sexual, dar cu alte cuvinte, si inteleg frustrarea si invidia din sufletul tau.
In filmele porno nu este nimic violent si ce ai auzit tu de la cine stie de popi indoctrinati si habotnici ca sunt actritele amenintate cu pistoale asta deja este poveste SF, pentru ca odata ce esti amenintat la locul de munca nu mai mergi si a doua zi. Oameni creduli ca tine cred tot ce se vorbeste despre chestiile negative.
Tu chiar afirmi fara sa vrei ca dependenta de pornografie nu este buna, si e adevarat, dependenta este ceva rau. Dar daca te masturbezi odata la 3-4 zile nu inseamna ca esti dependent. Dependenta inseamna sa te masturbezi zilnic si chiar de cateva ori pe zi in general. Si poti sa te masturbezi si fara a te uita la filme porno, vezi doar poze cu fete mai dezbracate sau imbracate intr-un mod provocator.
Ce spui tu ca actritele sunt agresate in proportie de 80% este abureala totala, aici ai dat gherla totala, ceea ce ai vazut tu cu agresiune ai vazut in filmele porno BDSM, acolo da, este un fel de agresiune, dar nu o agresiune de violenta, unele femei se excita cand sunt lovite, si da, nu este o dereglare mintala precum cred indoctrinatii religiosi. BDSM-ul este doar 10% din pornografie, daca nu chiar mai putin. Daca tu te uiti la porno BDSM nu e vina mea, dar te poti masturba si fara filme porno.
Oricum ar fi, masturbarea practicata moderat si nu in exces este buna pentru sanatate, oricum ai incerca sa o dai ca masturbarea si sexul sunt daunatoare ele nu sunt, cauta parerile specialistilor despre sexualitate.
In exces nu e bun nimic, moderat e bine. O fi pacat masturbarea, dar e benefica, nu poti sa stai cu ouale umflate din motive ca esti fanatic si nu pui mana pe intrument ca e pacat.
Ceea ce nu inteleg eu si nu voi intelege niciodata este de ce Biserica se baga in viata intima a 2 tineri inainte de casatorie si dupa casatorie. Inainte de casatorie mai zic si eu, poate trebuie sa te pastrezi virgin pana la casatorie (folosesc termenul de "virgin" chiar daca Biserica considera acest termen ca fiind vulgar), te pastrezi pentru ca asa simti, ca dupa casatorie sa te bucuri de viata intima cu sotul sau sotia, dar aici apare capcana, preotii iti spun sa te abtii pana la casatorie ca dupa casatorie sa faci cat vrei. Dupa casatorie este momentul cand preotul, care pana acum iti spunea ca dupa nunta faci cat sex vrei in cadrul casatoriei, acum iti spune ca sexul este DOAR pentru nastere de copii si nimic mai mult si e pacat sa simti placerea sexuala. Daca placerea sexuala e un pacat, de ce Dumnezeu a pus placerea asta in om cand l-a creat? imi poti raspunde la asta? sau Dumnezeu l-a creat pe om in asa fel incat sa ii placa ce ii este interzis?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Hutzy95):

Vreau sa incep cu cea mai mare minciuna crezuta de multi oameni si sustinuta de tine aici ''acum iti spune ca sexul este DOAR pentru nastere de copii si nimic mai mult si e pacat sa simti placerea sexuala'' Cine te-a facut sa crezi asta? A intretine relatii sexuale cu sotia ta nu este pacat, sexul in cadrul casatoriei nu este doar pentru nasterea de copii, este o mare prostie. Biblia spune asa in 1 Corinteni 7:5 ''Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să nu vă ispitească Satana din pricina nestăpânirii voastre.''

A simti placere sexuala pentru sotia ta nu este pacat, ba chiar BIblia spune sa intretii aceste relatii cu sotia ta, acesta este ''datoria de sot''.

1 Corinteni 7:1 '' Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta. Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi''

Atentie! Doar in cadrul casatoriei, nu sa simti pleceri sexuale pentru alte femei, ci doar pentru nevasta ta.

Referitor la ''locul de munca'' pentru cele mai multe actrite pornografice nu este loc de munca, ci trafic cu carne vie, sunt obligate si inchise pentru asa ceva, documenteaza-te te rog despre acest subiect oribil, dar real.
Iti las un videoclip de 2 minute care descrie pe larg acest lucru.

https://www.youtube.com/watch?v=EZw8ItM7iGk&ab_channel=NeuroProgres

Draga prietene, ''Dependenta inseamna sa te masturbezi zilnic'' aceasta fraza nu este adevarata, dependenta nu incepe deodata, ea avanseaza incet si subtil, ce odata era doar o ata subtire de paianjen, devine un lant gros din fier, asa ajungi sa o faci de 15 ori pe zi, in fiecare zi. ''te poti masturba si fara filme porno'' aceasta este o minciuna pe care nici tu nu o crezi, chiar daca te-ai putea masturba fara filme pornografice, este imposibil sa apara excitarea sexuala fara un stimul, nu te poti masturba privind cerul plin de stele sau soarele pe cer, iar tinand cont de pozele provocatoare, mintea ta va incerca sa ''se culce'' cu acele femei din poze, iar la un moment dat nu va mai fi suficient o simpla poza, se numeste desensibilizare, este ceva psihologic, citeste mai mult despre asta, de aceea ajung oamenii sa o faca de 15 ori pe zi, intervine desensibilizarea, o poza la incpeut, apoi un film, apoi o experienta reala, incetul cu incetul, nu deodata, asemenea unei ape, nu poate sa erodeze o stanca decat in ani de zile, dar procesul este vizibil decat in momentul in care este prea tarziu. Draga prietene, exista anumite lucruri pe care societatea ni le impune, daca stai multa vreme intr-un mediu toxic ajungi sa crezi ca acel mediu este normalitatea, asa cum ajung multi puscariasi in detentie, cei care stau 20 de ani inchisi, ajung sa se simta bine acolo. Asa este si cu instinctele noastre, trebuie sa le controlam noi pe ele, nu sa ne lasam dominati de orice dorinta.
Trebuie sa te infranezi, dar sa te intreb ceva, care masina este mai libera, cea care are frane sau cea care nu are frane?
Masina fara frane va intra in primul stalp sau sant si nu va parcurge o distanta mai mare de 1km, dar o masina cu frane poate ajunge sa inconjoare toata planeta.

In biblie se vorbeste despre ''infranarea poftelor'' lumea asta lupta sa ne alimenteze poftele rele, noi trebuie sa le infranam cu intelepciune, si tot Dumnezeu ne va da puterea sa facem asta, daca ii cerem ajutorul.

Uita-te te rog la acest video, scurt, el este Ted Bundy, cu cateva ore inainte sa fie executat pentru crime sexuale, uita-te cu atentie, iti va descrie viata lui si experienta cu pornografia.

https://www.youtube.com/watch?v=J8QmgonfPFk&t=126s&ab_channel=NeuroProgres

| Hutzy95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

La faza cu sexul cu sotia ai dreptate, dar sunt preoti care obliga oamenii sa aiba relatii sexuale doar pentru nastere de copii, si nu ma poti contrazice aici ca iti pot da si nume si te pot duce personal la ei.
2. Femeile care joaca in filme porno nu sunt asa cum crezi tu, ca sunt inchise si obligate sa faca asta, te duci de placere acolo, ceea ce ai spus tu nu ai nici o dovada si un video pe internet in care unu vorbeste despre asta nu dovedeste nimic. Ceea ce sustii nu e adevarat deloc si am si dovezi dar degeaba ti le arat ca tu tot pe a ta o tii, daca iti spun ca eu cunosc o fata care face videochat din placere si nu pentru ca e obligata tu o sa ma contrazici cu fantezii de ale tale. Asta nu vrei sa intelegi, ca tu ai impresia ca mereu ai dreptate si te superi cand cineva iti spune ca nu ai dreptate si tu stii ca nu ai dreptate dar tot pe a ta o tii, te minti singur baiatu meu.
Se vede ca nu stii multe lucruri si oricat ai incerca sa spui despre dependenta de pornografie ai dreptate doar pe jumatate, pentru ca sunt oameni care nu se masturbeaza la filme porno. Eu de exemplu am vizionat asa ceva, de ce sa nu recunosc, dar mai bine ma simt daca ma uit la o poza cu o fata mai dezbracata si fac una scurta, nu ma mai uit la filme porno de un an si ceva, stiu ca nu ma crezi, si nici nu am nevoie sa ma crezi.
Nu poti spune despre un om care se masturbeaza odata la 3-4 zile ca e dependent de masturbare, asta nu e dependenta frate.
Si comparatia cu masina nu isi are rostul, si iti spun de ce. Pentru ca o masina cu frane e stabila, o poti opri la timp, pe cand una fara frane nu o poti opri si ai sanse sa faci accident. Pana aici e bun, dar vezi ca singur iti dai cu firma in cap si o sa iti spun de ce... Pentru ca 2 tineri sa zicem ca se iau in casatorie, dar daca nu se potrivesc la pat, ce pot face dupa casatorie atunci? Se ajunge la divort. Si aici comparatia cu masina. O masina cum o incerci prima data inainte sa o cumperi tot asa intr-un cuplu se verifica daca cei 2 sunt compatibili la pat sau nu. Acum o sa imi spui ca aceasta comparatie cu masina nu isi are rostul, dar la tine si-a avut rostul comparatia cu masina. Pentru ca tu vrei mereu sa para ca ai dreptate chiar daca nu ai. Si nu, NU isi are rostul comparatia cu masina nici in exemplul meu si nici in al tau.
Intr-un cuplu baiatu sa zicem ca are p...a mica si fata nu vrea una mica ca nu reuseste sa aiba placere in timpul sexului, atunci nu se ajunge la infidelitate? Sau invers, baiatul o are prea mare si il incurca la sex, nu se ajunge tot la infidelitate?
Oricum ai da-o nu ai dreptate, si nu prea mai gasesti o fata care sa stea cu tine pana la casatorie decat daca e disperata dupa casatorie, dar fii sigur ca ea nu o sa iti ramana fidela si se va culca cu alti baieti fara ca tu sa stii, asta te asigur eu. Aici cunosc multe exemple, si iti pot spune un exemplu, un fost coleg de clasa din liceu se pastra virgin adica pana in noaptea nuntii, si prietena lui, actuala lui sotie a stat putin cu el inainte de nunta, aici e un caz fericit ca la 1 an de relatie ei au avut nunta, dar fata i-a respectat baiatului decizia si el era tot habotnic religios asa ca tine, si era in stare sa jure ca iubita nu il inseala, dar ea o facea cu altul pentru ca simtea nevoia. Dupa nunta iti dai seama ca numai ei 2 o fac.
Inainte de toate esti om, ai hormoni si e imposibil sa nu te exciti si involuntar, tot specialistii o spun, nu eu. Specialstii aia pe care tu ii crezi mincinosi.
La cum te vad pari genul de om care crede ca pamantul e plat, ca soarele se invarte in jurul pamantului, ca dinozaurii nu au existat pe pamant, ca pamantul are doar 7000 de ani si ca tot ce spune stiinta e minciuna, si pari si genul de om care nu crede in existenta covidului si care crede ca asta e un virus inexistent, cam genul asta pari dupa cum vorbesti laughing
Eu nu vreau sa te jignesc, si imi cer scuze daca te simti jignit, dar trebuie sa renunti la mandrie, ca si mandria e un pacat. A crede ca numai tu ai dreptate si celalalt nu are dreptate e mandrie. Oricat ai nega chestia asta.
Cand stii ca nu ai dreptate incearca sa accepti asta, daca inventezi povesti sau spui povesti auzite de pe la nu stiu ce calugar atunci e grav, nu numai ca devii penibil, dar o sa ajungi si de rasul altora. Incearca macar sa accepti faptul ca NU doar tu ai dreptate, incearca sa accepti faptul ca si altii mai au dreptate, nu doar tu.
Stiu ca o sa spui ca eu sunt genul de om care vreau sa par ca am dreptate, dar nu sunt, cand gresesc imi recunosc greseala.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Hutzy95):

Draga prietene, vreau sa imi cer scuze daca am dat impresia ca eu as cunoaste totul, nu este deloc asa. Viata este o continua invatare, nu vom ajunge niciodata sa cunoastem totul.
Dar ingaduie-mi sa iti aduc cateva argumente referitor la felul in care ai comparat credinta cu stiinta.

Daca ti-as spune ca si in BIblie sunt cunostinte stiintifice, ba chiar scrise inainte ca stiinta sa se nasca. Ai fi curios sa o citesti?
Oamenii de stiinta nu sunt de o singura parere absolut toti, este o erezie acest lucru (om de stiinta = ateu) este o mare minciuna, promovata de multi, sunt oameni de stiinta care spun ca Biblia este adevarata. Ei sustin ca pot masura ''batranetea'' unui obiect printr-un mijloc numit datare radiometrica. Daca vei cerceta care sunt procedurile si care sunt sansele de aproximare a timpului, vei vedea ca acest mijloc de ghicire a varstei unui obiect are foarte multe semne de intrebare, lucru confirmat chiar si de catre unii oameni de stiinta care se ocupa in acest domeniu.
Biblia spune sa cercetam, tot Dumnezeu ne-a dar creierul si liberul arbitru, ne spune sa cerceam, sa alegem.
Credinta si Stiinta au argumente, si in credinta sunt intrebari si si in stiinta sunt mari intrebari, teoriile stiintifice de acum 20 de ani, desi la vreme aceea au fost considrate revolutionare si imbatabile, astazi sunt batjocorite si sunt numite prostii, iti pot da exemple daca doresti.

Noi crestinii avem dovezi dovedite chiar si de stiinta in biblie, dar stiinta care neaga biblia de multe ori se dovedeste a fi falsa, din nou iti pot da exemple daca doresti.
Stiu ca voi fi blamat, dar iti dau un exemplu minor.

Simetria dintre materie și antimaterie este perfectă, condiții în care, după Big Bang, particulele de materie și cele de antimaterie ar fi trebuit să se anuleze reciproc, iar Universul nu ar fi trebuit să existe, conform concluziilor la care au ajuns fizicieni de la Organizația Europeană pentru Cercetări Nucleare (CERN),
Universul nu ar fi trebuit sa existe confirm teoriei Big Bang, nici un om nu stie totul, pana la urma, fie ca iti place fie ca nu, si in stiinta se rezuma la credinta, alegi ceea ce vrei sa crezi, fie pe Dumnezeu, fie un om cu anumite ipoteze, repet, ipoteze, nu raspunsuri sigure. Ipoteze care de-a lungul timpului au fist schimbate de nenumarate ori, cauta singur daca nu ma crezi.
Eu am cercetat vreme de 10 ani ambele variante, si am ajuns la concluzia bazandu-ma pe toate argumentele, ca biblia este relala si are temelia reala, biblia este o busola care arata spre Dumnezeu, si este reala si demna de incredere, nu citi de pe internet tot ce scrie, cauta singur, citeste carti, nu doar brosuri scrie de nu stiu cine.
Un savant a spus sincer unei televiziuni ''Daca adunam tot ce stim despre univers, si punem la un loc toate informatiile, realizam ca nu stim nimic''
Nu se pot explica raional gaurile negre care absorb pana si lumina si curbeaza spatiul si timpul, rational nu ar trebui sa existe.
Cerceteaza singur, si nu singura sursa sa fie de pe net, cauta carti, citeste si afla.

Romani 1:18 ''Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. ''

Dumnezeu se descopera pe Sine in mai multe feluri,
Draga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.
Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent.
totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi?
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă.
Referitor la datele radiometrice, ele nu sunt exacte, iar biblia confirma faptul ca pamantul a fost acoperit de ape in intregime la potop, ceea ce se aseamana cu asa numita de catre oameni ''era glaciara''.
Dumnezeu a creat pamantul cu varsta aparenta, a creat omul, nu l-a creat bebelus, ci l-a creat pe Adam barbat, si daca ai fi taiat pomii din gradina pe care a facut-o Dumnezeu, pomul avea inelele din interiorul care indica o varsta de 100 de ani, dar pomul avea doar 5 minute de cand fusese creat de Dumnezeu. Totul este foarte complex, iar toate raspunsurile savantilor se termina sau incep cu ''probabil'' nimic nu este sigur in stiinta, si stiinta isi rezerva dreptul de a gresi. Cata incredere poti avea in ceva ce acum 50 de ani era radical schimbat? Dar biblia de 2000 de ani este aceeasi.

Stiinta isi rezerva dreptul de a gresi. Am gresit in ce am spus acum 100 de ani? Nu-i nicio problema, asta e, schimbam, da dar oamenii au murit si L-au respins pe Dumnezeu din pricina teoriilor, si repet, teorii, nimic nu este 100% sigur, sunt doar teorii, care se schimba de la an la an. Iti vei pune toata increderea intr-o teorie spusa de nu stiu cine, dar acel cineva este un om, si omul este expus greselii si esecului.
Acum 3500 de ani, mai exact in epoca de bronz, cand cei mai mari oameni de stiinta credeau ca pamantul este un cub sau o foaie a4, Biblia spune in Iov 26:7 ''El întinde miazănoaptea asupra golului şi spânzură Pământul pe nimic.''
De unde stia Iov ca pamantul este ''spanzurat'' sau atarnat, pus, asezat pe nimic, pur si simplu pluteste in spatiu? Cate mii de ani mai tarziu le-a trebuit oamenilor intelepti de stiinta sa descopere asta? Pana in anul 1687 cand Isaac Newton a descoperit legea gravitatiei si a aflat ca pamantul pluteste in spatiu. Oamenii din acea vreme il contraziceau pe Iov cu teorii si cuvinte sofisticate, si nu credeau ca pamantul este suspentad pe nimic, asa cum ne contrazic si astazi cu aceleasi teorii sofisticate, ca Biblia nu este adevarata.
Pe masura ce stiinta se dezvolta demonstreaza ca Biblia este adevarata, vei astepta alti 3500 de ani pentru ca stiinta sa spuna intr-un final ca Biblia este adevarata, si apoi te vei intoarce la Hristos? Ar fi bine si asa, dar nu ai atat de mult timp, maine poate nu mai esti pe acest pamant.
Tot in Biblie ni se spune si despre interiorul pamantului.
Iov 28:5 ''Pamantul de unde vine painea, este rascolit inauntrul lui ca un foc''
De unde stia Biblia acum 3500 de ani ca este un iaz de foc sub pamantul pe care traim?
Pana in secolul 19 aceeasi oameni de stiinta intelepti considerau ca este e aberatie fenomenala ca este un iaz de foc sub pamant, chiar exista si comentarii din acea vreme ca este o prostie.
Abia in secolul 20 a fost descoperita mantaua, in 1905 prin valuri seismice Geofizician Andrija Mohorovicic, iar Beno Gutenberg a facut cunoscut miezul exterior al pamantului in 1930, si miezul interior al pamantului a fost descoperit in anul 1936 de catre Inge Lehmann.

La fel putem spune si despre circuitul apelor, acum 3500 de ani nimeni nu stie despre acest circuit al apelor.
Iov 36:27 ''Caci El trage la El picaturile de apa, le precafe in abur si da ploaia, pe care norii o strecoara si o picura peste multimea oamenilor''. Cele 3 stagii ale circuitului apei, evaporare, condensare si precipitatiile. Circuitul apei nu a fost cunoscut de stiinta pana in secolul 16-17 cand Pierre Perrault si Edmund Mariotte l-au descoperit prin multiple experimente, probabil daca acesti mari oameni de stiinta ar fi citit Biblia, ar fi aflat putin mai devreme nu-i asa? Cu vreo 3500 de ani in urma, le-ar fi usurat putin munca, tu nu crezi?
Stiinta isi rezerva dreptul de a gresi, toti oamenii care au crezut greseli pana in acesti ani si au acuzat Biblia, nu au mai aflat niciodata ca era adevarata. Vrei sa mergi pe aceeasi cale ca a lor?
Cei mai mari oameni de stiinta spun ca Dumnezeu este autorul universului, ai fi stiut asta daca i-ai fi citit pe ei, nu vorbele altora despre ei.

Exemple :
- Astrologul Nicholas Copernicus spune ''Dumnezeu care este bun a creat universul ordonat pentru noi''

- Fizician Isaac Newton spune ''Cel mai minunat sistem format din soare, planete si comete poate exista doar prin crearea de si sub stapanirea unei fiinte inteligente si puternice, si pe seama acestei stapaniri este numit Domnul Dumnezeu''

- Fizician cu premiul Nobel Charles Townes spune ''Descoperirile stiintifice dezvaluie un univers care se incadreaza viziunilor religioase Biblice''

- Prof. Richard A. Swenson de la universitatea Wisconsin spune ''Atotputenicul ne-a demonstrat indeajuns maretia Sa, atat in Biblie cat si in stiinta iar problema nu este o carenta din partea Lui Dumnezeu, ci o imprecizie din partea noastra.''

| Hutzy95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

E bine ce ai spus tu, dar nu putem admite faptul ca pământul are 7000 de ani și doar atât.
In Biblie se spune ca pământul a apărut prima dată, apoi în ziua a 4-a a creației au apărut soarele și luna, dar în realitate soarele are 4, 6 miliarde de ani, pe când pământul și luna au cam aceeași vârstă, aproximativ 4, 5 miliarde de ani. Aici este diferența, aici biserica respinge știința în cazul asta. Și îți mai spun ca biserica mereu a respins ideea de evoluție, și aici nu ma refer la teoria evoluției a lui Darwin. Și multe chestii sunt în Biblie dar știința le-a dovedit ca și contrariu.
A apărut biblia înaintea științei, dar nu putem sa ne credem mai deștepți decât niște oameni care au cercetat astronomia sau vârstă planetelor și alte lucruri de genul asta. Sa vina un fanatic religios sa îmi spună ca pământul are numai 7000 de ani și sa soarele se învârte în jurul pământului ca îl scuip în față direct. Chiar biserica este adepta a geocentrismului (bănuiesc ca știi ce înseamnă) și Știința a dovedit ca toate planetele sistemului solar se învârt în jurul soarelui.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Hutzy95):

Draga prietene, ai perfecta dreptate. Dar sa stii ca in Biblie nu se spune ca pamantul este in centrul universului, Biblia nu spune ca soarele se invarte in jurul pamantului.

Dar referitor la varsta obiectelor ceresti si nu numai, ai dreptate. Dar aici exista o problema, vezi tu, in Biblie spune ca Dumnezeu l-a creat pe Adam, dar multa lume nu citeste atent, Dumnezu nu l-a creat pe Adam copil si a asteptat sa creasca ca mai apoi sa i-o dea pe Eva de sotie, ci Dumnezeu l-a creat pe Adam barbat, adult.
Daca ai fi taiat un copac creat de Dumnezeu, un copac mare, ar fi aratat inelele din interiorul lui ca are varsta de 100 de ani, dar copacul avea doar 5 mintute de cand era creat de Dumnezeu.
Vezi tu draga prietene, Dumnezeu nu este limitat de timp sau de spatiu, cand a creat pamantul in ziua a 4a asa cum ai spus mai sus, nu a creat un mic bulgare de piatra si a asteptat ca asteroizii care se izbeau de el in miliarde de ani sa ii dea forma si viata, ci l-a creat imediat cu tot ce era necesar.
Acest lucru se numeste creatie cu varsta aparenta, studiaza te rog pe aceasta directie.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Irinel15123532):

O sa studiez treaba asta cu vârsta aparentă, dar mi se pare ca tu cam vrei sa spui ca pământul are doar 7000 de ani și vârstă aparenta e de 4, 5 miliarde de ani. Ceva nu se leagă.
Un copac care sa pară 100 de ani și el sa fie creat în 5 minute nu își are loc cu comparația vârstei pământului și a lunii sau a soarelui. 7000 de ani în comparație cu 4, 5 miliarde e o diferență extrem de mare.
O sa studiez și eu chestia asta cu vârsta aparentă, dar din start iti spun ca pământul nu are cum sa aibă 7000 de ani, nici măcar 14 mii, e o tâmpenie sa crezi ca de la facerea lumii sunt 7500 de ani. Astea sunt abureli

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Te chinui degeaba. Daca nu ma crezi, discuta cu un psihiatru despre asta.

| Orfan42069 a răspuns:

Continua tot, asa dar eu zic sa faci un record de saptamani in care sa inveti sa scrii in romana cu continuitatae.

| doctorandus a răspuns (pentru Orfan42069):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Karlson a răspuns (pentru doctorandus):

Masturbarea nu este un obicei benific pentru creier. Acest obicei poate schimba felul in care barbatii vad femeile. Acest obicei poate scadea stima de sine si incurajeaza pornografia. Daca lumea cere pornografie, asta vor primi. Pornografia implica foarte multa violenta asupra femeii, uneori si asupra barbatilor.

| doctorandus a răspuns (pentru Karlson):

Te inseli:

90% din filmele politiste sunt violente;
90% din filmele de razboi sunt violente;
90% din desenele animate clasice sunt violente;
90% din filmele porno sunt nonviolente.

| doctorandus a răspuns (pentru Karlson):

S-ar putea sa fii sadic si ai cautat doar filme de BDSM.

| Karlson a răspuns (pentru doctorandus):

Niciodata n-as cauta filme BDSM. Sunt cele mai...nici nu stiu cum si cu ce sa le compar.

| doctorandus a răspuns (pentru Karlson):

Eu nu sunt contra filmelor BSDM, am vazut si asa ceva, dar ele sunt un procentaj foarte mic din totalul filmelor porno.

Deci ideea ca tu sau cine ti-a insuflat ideea respectiva ati cautat doar filme BDSM este mult mai conforma cu realitatea decat ideea ca majoritatea filmelor porno ar fi violente.

Deci orice ai cauta in mod expres in materie de filme porno, aia gasesti. Ceea ce gasesti cautand astfel spune mai multe despre tine decat despre totalul filmelor porno.

Pentru detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Rule_34

| doctorandus a răspuns (pentru Karlson):

„Deși există o anumită literatură cu privire la formele tradiționale de mass-media (de exemplu, televiziune, radio, reviste), cercetarea empirică care examinează impactul expunerii la materiale sexuale non-violente asupra copiilor este extrem de limitată."
—National Academy of Sciences, Youth, Pornography, and the Internet

Thornburgh, Dick; Lin, Herbert S., ed. (2002). Youth, pornography and the Internet. Washington, D.C: National Academy Press. p. 155. ISBN 978-0-309-08274-7. OCLC 52856244. "Although some literature exists on traditional forms of media (e.g., television, radio, magazines), the empirical research that examines the impact on children of exposure to non-violent sexual material is extremely limited."

| Karlson a răspuns (pentru doctorandus):

| doctorandus a răspuns (pentru Karlson):

Mai pe sleau: nimeni nu stie la ora actuala daca pornografia dauneaza minorilor. Este interzisa minorilor din considerente moral-politice, dar oamenii de stiinta habar n-au daca pornografia dauneaza minorilor. Si din moment ce oamenii de stiinta nu cunosc asta, nimeni nu cunoaste asta.