| anonim_4396 a întrebat:

Revin iar cu o intrebare.
(Data trecuta ) Am facut sex cu iubitul meu inainte sa imi vina menstruatia cu 5-6 zile inainte. Ok, a venit dar a tinut doar 4 zile (normal 7) el a folosit prezervativ (Durex) deci. happy (Tin sa mentionez ca nu am menstruatie regulata a fost cand mi-a intarziat 3 luni) In 26 trebuia sa imi vina iar. Dar nu a venit. Am sanse sa fiu gravida?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Este absolut IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata, fiindca in situatia precizata NU poate sa existe nici cea mai mica posibilitate de formarea a sarcinii dintr-un motiv extrem de simplu, fiindca in acel moment d.p.d.v. medical/stiintific NU poate exista un OVUL VIABIL in uterul femeii.
2.) Actul sexual amintit a fost intretinut cu 5 sau 6 zile inainte de ziua in care a pornit sangerarea menstruala, sau altfel spus sexul a fost intretinut in cea mai INFERTILA perioada a ciclului menstrual si anume in asa numita PERIOADA A INFERTILITATII ABSOLUTE in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.
3.) De asemenea s-a folosit prezervativul ca metoda de protectie contraceptiva, care ofera o protectie maxima in cazul in care ramane intreg/intact si bine fixat pe penis pana in momentul terminarii actului sexual.
4.) Pornirea menstruatiei si desfasurarea acesteia pe o perioada de 4 zile in care a fost eliminata o cantitate semnificativa de sange menstrual, reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual anterior NU a fost fecundat OVULUL, NU s-a format si NU s-a instalat sarcina in uter, fapt care a generat declansarea sangeratii menstruale prin care a fost eliminat continutul uterului care a devenit inutil.
5.) Deoarece ciclul menstrual este NEREGULAT, din acest motiv NU se poate sti/cunoaste care va fi lungimea acestuia, astfel ca data de 26 Octombrie in niciun caz NU poate fi considerata ca fiind data la care ar fi trebuit sa inceapa sangeraea menstruala. Fiindca si alta data ciclul a avut lungimea foarte mare uneori chiar si de 3-4 luni, reiese ca si actualul ciclu menstrual va fi unul mai lung decat ciclul mediu de 28-31 de zile care este considerat ca fiind ....normal ca durata si din acest motiv nu se poate nici macar aprecia data cand va porni o noua menstruatie.
In concluzie exista 5 motive plauzibile care atesta faptul ca in acest caz este cu totul IMPOSIBIL sa fii insarcinata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ultimul act sexual a fost protejat nu poti fi gravida.

| alina2k18 a răspuns:

Din moment ce te-ai protejat sanse 0.
Du-te la medic sa vezi ce e cu dereglarile astea.

| Sergyoalex a răspuns (pentru alina2k18):

Am 15 ani.

| alina2k18 a răspuns (pentru Sergyoalex):

Nu are treaba ca ai 15 ani, la ginecolog te poti duce si singura, doar daca e vorba de avort trebuie sa fi insotita de unul din parinti.
Plus, o data ce ti-ai inceput viata sexuala e recomandata o vizita la ginecolog o data pe an sau de cate ori ai nevoie.