| ByBy9518 a întrebat:

Stiti ceva despre GONOREEA? va rog astept informatii sad sad

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Informatii corecte, imi imaginez...
Asa ca, citeste:

"Gonoreea este o boala contagioasa transmisa cel mai des prin contact sexual cu o persoana bolnava. Gonoreea mai poate fi contactata prin intermediul fluidelor contaminate, asa ca mama poate transmite gonoreea bebelusului, la nastere. Atat barbatii, cat si femeile pot face gonoreea, infectia fiind mai des intalnita in randul persoanelor cu parteneri sexuali multipli.

Gonoreea este generate de o bacteria – Neisseria gonorrhoeae – care se dezvolta rapid in mucusul membranelor corpului. Bacteria se dezvolta in zonele calde, umede ale tractului reproductiv (inclusiv colul uterin, uter, trompe uterine, la femei) si uretra (la femei si la barbati). Bacteria se poate dezvolta, de asemenea, in zona gurii, gatului si anusului.

Cum stiu daca am gonoreea?

Nu toate persoanele infectate au si simptome, asa ca boala poate fi greu de banuit. Pana la aparitia simptomelor pot trece 2, pana la 10 zile, insa sunt si cazuri cand acestea se manifesta si dupa 30 de zile de la expunerea la bacterie.

Simptomele gonoreei la femei sunt:

- secretii vaginale galben-verzui sau albicioase

- dureri in zona abdomenului inferior sau in zona pelviana

- arsuri la urinare

- conjunctivita

- sangerari intre menstre

- sangerari dupa un contact sexual

- inflamarea vulvei

- arsuri in zona gatului (dupa sex oral)

- inflamarea ganglionilor din zona gatului (dupa sex oral).

La unele femei simptomele sunt atat de nesemnificative, incat boala trece neobservata. Scurgerile vaginale sunt considerate infectii vaginale si sunt tratate "dupa ureche" cu medicamente antifungice. Pentru ca scurgerile vaginale pot fi simptome la multe boli, este de preferat sa cereti sfatul medicului atunci cand va apar, pentru a se determina un diagnostic exact si un tratament corespunzator.

Simptomele gonoreei sunt:

- scurgeri galben-verzui sau albicioase din penis

- arsuri la urinare

- arsuri in zona gatului (dupa sex oral)

- inflamarea ganglionilor din zona gatului (dupa sex oral).

- inflamarea testiculelor

- dureri in zona testiculelor

La barbati, simptomele apar, de regula, dupa 2-14 zile de la infestare.

Cum se depisteaza gonoreea?

Diagnosticul de gonoree se pune in urma unor teste de laborator. Proba se ia din colul uterin, uretra, gat sau anus. Alte teste includ examenul urinei. Va trebui sa astepti cateva zile pana la primirea rezultatelor.

De obicei, gonoreea si chlamydia vin la pachet. Asa ca este posibil sa faci teste si sa primesti tratament si pentru aceasta boala cu transmitere sexuala la fel de comuna.

Cum se trateaza gonoreea?

In urma testelor si a diagnosticului, medicul poate prescrie tratament cu antibiotice. NU te trata dupa ureche sau in urma sfaturilor altor persoane care au avut prescriptie medicala pentru gonoree. Partenerul ar trebui de asemenea sa faca testele si sa urmeze tratamentul pentru a preintampina reinfestarea. Este foarte important sa continui tratamentul pana la final, chiar daca ti se pare ca "s-a vindecat".

In plus, trebuie sa spui tuturor partenerilor de sex ca ai fost depistat cu gonoreea (simptomele pot aparea mult mai tarziu, in special la femei, si este foarte bine daca se incepe din timp tratamentul).

NU este recomandat sa faci sex pana cand nu termini tratamentul.

Foloseste prezervativul cand faci sex.

Ce se intampla daca nu tratezi gonoreea?

Gonoreea netratata poate genera probleme serioase atat la barbati cat si la femei. La femei, se poate ajunge pana la boala inflamatorie pelviana, care atrofiaza trompele uterine. De asemenea, gonoreea netratata creste riscul sarcinilor extrauterine precum si riscul infertilitatii.

La barbati, netratarea gonoreei conduce la o boala a testiculelor, numita epididimita. De asemenea, gonoreea poate afecta prostata si poate lasa cicatrici pe uretre, facand urinarea dificila."

Intregul articol, aici:
http://sfatulparintilor.ro/......t-gonoree/

Asa ca,nu te culca pe o ureche,mergi imediat la medicul ginecolog,apeleaza la persoanele cunoscute si prezinta-te de urgenta la un consult, in nici un caz nu poti astepta inca doua saptamani!

Si, ar trebui sa stii, in lumea medicala este semnalat in ultima vreme faptul ingrijorator ca gonoreea este din ce in ce mai dificil de tratat, gonococul dispare foarte greu din organism şi nu mai răspunde la tratamentele de ultima linie, numite cefalosporine, nici la peniciline, sulfonamide, tetracicline, chinolone sau la macrolide.
Specialistii estimeaza ca, daca nu se iau urgent masuri, gonoreea ar putea deveni, in curand, complet netratabila.

Mergi urgent la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut sex o data si ai si contactat o boala cu transmitere sexuala? Asta da performanta!

Cu bolile venerice nu e de joaca, da fuga la medic cat mai repede. In nici un caz nu astepta 2 saptamani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu este o boala atat de periculoasa.Sa nu te gandesti acum ca mori in doua saptamani.Trebuie insa tratata la ambii parteneri in acelasi timp, pentru a da rezultate.Mult noroc.

| ByBy9518 explică (pentru anonim_4396):

Se poate compara cu sida? hiv? pff iti multumesc din suflet sad cand am citit mesajul tau am putut sa ma opresc din plans sad eu sunt in Italia in vacanta si pana nu ma intorc in Spania acolo unde lucrez nu prea am cum sa merg la un medic ginecolog sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru ByBy9518):

Oooo Doamneee, cine ti-a spus o asemenea minciuna? Nu au nici cea mai mica legatura.Mult noroc.

| ByBy9518 explică (pentru anonim_4396):

MULTUMESC DIN SUFLET mi-ati fost de mare ajutor cu raspunsul asta sad cel putin m-ati facut sa imi mai revin MULTUMESC MULT sad

| SefaTa97 a răspuns (pentru ByBy9518):

Nu, draga mea.
Stai liniştită. Nu are nicio legătură cu SIDA.
Este o simplă infecţie, care se tratează cu antibiotice prescrise de ginecolog.
Dar trebuie să ajungi mai repede, ca altfel se agravează şi se va trata mai greu!
Linişteşte-te şi de acum foloseşte prezervativ!

| Hαppiηеss a răspuns:

Este o boala cu transmitere sexuala care se manifesta diferit de la organism la organism. Cele mai frecvente simptome pot fi scurgeri vaginale alb-galbui sau maronii, uneori pot fi urat mirositoare, dureri abdominale joase si la contactul sexual, senzatia de usturime la urinare.
Daca prezinti una sau mai multe simptome de acest gen trebuie sa te duci cat mai repede la un medic ginecolog!

| ByBy9518 explică (pentru Hαppiηеss):

Buna, daca nu ma prezint unui ginecolog, se poate intampla ceva grav?

| ByBy9518 explică (pentru ByBy9518):

Adica vreau sa spun in urmatoarele 2 saptamani sad

| Hαppiηеss a răspuns (pentru ByBy9518):

Tu ce crezi?
Evident ca se agraveaza, cu cat amani mai mult vizita la medic cu atat sansele sa te vindeci se reduc.
Si tine cont, este o boala cu transmitere sexuala ceea ce inseamna ca in ignoranta ta o dai mai departe la persoane nevinovate.

Răspuns utilizator avertizat
| VreauMiere a răspuns:

Iti dau un sfat bun. Nu mai face aventuri, gasesteti un baiat serios cu care crezi ca o sa stati impreuna toata viata. Aventurile aduc boli straight face

| Marius511 a răspuns:

Apare din cauza relatiilor sexuale inainte de casatorie. din cauza asta apar partenerii multipli si transamiterea unei astfel de boli.

| ByBy9518 explică:

Si de unde stii t cam gonoree? Eu nu te-am pus sa imi spui daca am sau nu, intrebarea mea a fost alta. Daca stii ceva despre aceasta boala? Cum se manifesta, daca este grava...

| ByBy9518 explică:

Buna,Dragii mei happy multumesc frumos pentru raspunsuri dar m-ati speriat degeaba happy am fost la ginecolog si nu am nici un fel de boala. Simptomele erau normalewinking oricum, multumesc inca o data.