| adelina73 a întrebat:

Hi TPU... cîteva zile în urmă vorbeam și eu cu prietenul meu(fiind într-o atmosfera puțin mai încinsă) la care el ma întrebat ce părere am despre sexul oral și dacă mi-ar placea ca cineva(sigur că se referea la el) să-mi facă. Eu nu am tocmai o părere foarte bună, sau... mă rog, mi se pare cam nașpa să faci/ți se facă sex oral(poate fi și din cauza faptului că mi-am început viața sexuala doar de cîteva luni) dar în același timp parcă mă și tentează ideea.
Noi avem o relație foarte strînsă și ținem mult unul la altul, simt și știu că ma iubește/îl iubesc, da' ca în toate situațiile... există un "dar". Eu am doar 17ani și chestia asta mă face, de foarte multe ori, să-mi pară rău că am făcut pasul ăsta și m-am culcat cu el.Am impresia că dacă aș încerca ceva nou cu el sau dacă aș mai face ceva(ce cu puțin timp în urmă consideram că e o porcărie și e dovada lipsei de educație și respect față de sine), m-aș simți foarte prost învinovațindu-mă de la orice.
Aș vrea să știu și eu părerea voastră, credeți că într-un cuplu în care cei doi chiar se iubesc, sexul oral e ceva normal sau nu prea. Voi ați face/făcut pasul ăsta știind că v-ar aduce satisfacție fizică amîndurora dar în același timp v-ar pune într-o situație nu prea plăcută față de propriile idei și principii?
Știu că prietenului meu i-ar plăcea să facem acest pas, dar nu ar insista niciodata dacă eu aș fi contra.Deci,alegerea rămîne a fi de partea mea... voi ce ziceți, merită să încerc sau mai bine mă opresc aici? Chiar am nevoie de sfaturi sincere și înțelegere din partea voastră.
Vă mulțumesc

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca intr-o relatie vine si un moment in care faci sex oral. Dar numai in relatiile foarte bune, care au la baza multa intimitate. Si dupa multa activitate sexuala normala. Si nu cred ca la 17 ani (esti prea mica).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, să nu cumva să-i faci şi nu cumva să-l laşi să-ţi facă!
Dar după aia să nu cumva să vii să te plângi că te-a înşelat.
În război şi-n pat ORICE este permis iar câtă vreme nu implică negri, copii şi animale, mie unul mi se pare OK, mai ales că sexul oral are mult mai puţine posibile repercursiuni cu privire la fiziologie decât sexul vaginal pe care deja oricum l-aţi experimentat.
Vă iubiţi foarte mult şi ţineţi unul la altul? Şi vrei să te cred?laughing Dacă era aşa nu regretai că te-ai culcat cu el.
Hai salut!

| Floreenofficial a răspuns:

Esti prea mica. Ti-ai inceput deja si viata sexuala si 2... e mult prea tupeist, iar tu cam moale.ar trebui sa fii mai ferma fiindca cred ca in curand iti va propune sex anal...ai sa vezi. straight face

| tarziu a răspuns:

Oral, adica o ora?

| erik a răspuns:

Am citit mai multe din intrebarile tale si majoritatea sunt privitoare la relatiile intime cu prietenul tau si mi-am dat seama ca relatia voastra si nivelul de experienta acumulat este inca foarte fraged.Cuvintele cu care ti-as descrie trairile interioare sunt incertitudine si remuscare.Cred ca pana la senzatii ceva mai tari, trebuie sa acordati mai multa atentie valorilor care ar conduce relatia voastra spre inchegare si maturizare... acordati-va timp pentru a va cunoaste mai bine. Ocupati-va de prioritatile care ar face relatia voastra mai solida si mai inchegata.Lucrurile facute la vreme nepotrivita pot produce conflicte intrapersonale. Evaluati-va bine relatia si vedeti in ce stadiu de maturizare se afla, intreaba-ti partenerul care este motivul pentru care isi doreste acum experiente ceva mai tari.
Cautati intai tot ceea ce este valoros si de perspectiva intr-o relatie apoi aveti timp sa le savurati si pe celelalte intime. Un alt aspect ar fi ca relatiile sexuale in perioada pre-maritala au implicatii de ordin moral si spiritual ceea ce la tine este evident prin procesele de constiinta pe care ti le faci.
Sa auzim de bine!

| Silviu591 a răspuns:

Bine.sa lasam la o parte tampitii care "doamne cum sa faci asa ceva." "n`as face pentru nimic in lume"

deci. dupa mine daca`ti iubesti partenerul inseamna ca`l iubesti pe tot.nu te scarbeste o anumita parte.sau simti ca iti strica "imaginea" (pe care nici n`o ai )
si daca stii ca vrea ceva ii daruiesti.nu exista egoism intr-o relatie.mandrie si alte prostii.

| kittysor a răspuns:

Fir-ar sa fie de principii si babisme! Ne se mai termina odata cu principii, moralitate, si toate tampeniile astea?!
Tine minte ce-ti zic: daca nu-i faci tu, o sa caute la alta si atunci vei regreta toate principiile si nebuniile din capul tau!
Daca vrei sa fii femeie fa-o pana la capat, daca nu, du-te la manastire!

| DjReal a răspuns:

Depinde de la cuplu la cuplu...sunt cupluri in care si fata ii face lui si invers, sau doar ea lui si el eilaughingin relatia mea care dureaza de foarte multa vreme si anume 3 ani, mi se pare de prost gust sa-mi injosesc prietena cu chestii de genulhappyeu sa ii fac ei... dablushingdar ea mie, poate pe la vreo 40 anirolling on the floororicum e bine sa experimentezi lucruri noi, asta va apropie si mai mult, asta nu lasa monotonia sa intervinahee heesi sunt chestii pe care le faceti numai voi doi si pe care absolut nimeni nu le stiehappyparerea mea e sa incercati oricehee heein afara sa ii permiti sa ii faci tu lui sex oralhee hee
:*

| perfect a răspuns:

Tu vrei sa te simti iubita... iar el vrea sa ti-o bage in gura.Frumos...