| bunicisibuni a întrebat:

Hmm...de 2 sapt ma masturbez. Prima saptamana am facut.o cam zilnic. Nu stiu ce m-a apucat. Momentan nu mai fac asta. Imi va afecta viata sexuala cu ceva?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza e ca da dependenta si numai avea nevoie de un barbat din moment ce placerea tio faci tu singura, eu te-as sfatui sasi cauti un baiat sau sa o faci mai rar

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea nu iti va afecta deloc viata sexuala, ba din contra iti va pregati vaginul pentru dezvirginare. Muschii vaginului se vor intinde treptat si vor deveni mult mai elastici si relaxati, ceea ce va usura foarte mult penetrarea si implicit dezvirginarea care devine usoara si uneori chiar placuta in cazul fetelor care s-au masturbat facandu-si frecvent degetica. Deci poti continua fara nicio teama deoarece in cazul fetelor este considerata ca fiind chiar foarte utila.Bineinteles igiena sa fie pe primul loc pentru a preveni o infectie mai ales daca vei folosi si anumite obiecte. Masturbare placuta si senzatii deosebite si daca se poate sa ai parte de ce nu si de orgasme multiple. Succes.

| Anonimuserr a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu vorbești de masturbarea la femei sau bărbați aici?
Din câte văd ai zis de masturbarea la fete.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonimuserr):

Bineinteles ca raspunsul meu se referea la masturbarea feminina din moment ce userul care a poatat intrebarea este de sex feminin.Si datorita culturii mele generale nu puteam sa-i dau un raspuns gresit ca cel dat de tine prin care ii explici ca ar fi posibil sa fie afectata de ejacularea precoce.Se pare ca persisti in eroare prin raspunsul dat si lui doctorandus. Asa ca sfat prietenesc, ti-as recomanda ca intotdeauna inainte de a da un raspuns, sa te convingi ca este corect din toate punctele de vedere.

| Anonimuserr a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu nu aveam de unde să știu că persoana în cauză este de sex feminin. DEci în cazul ăsta ai dreptate cu răspunsul care l-ai dat!
Nu sunt Samanta și nici clarvaăzător. Eu am dat un răspuns în mare parte corect legat de masturbarea masculină! O zi bună!

| Seba2013 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Ai dat raspunsuri foarte corecte, poti sa le dai si suresele daca vor.
Problema este, ca la acestia li s-au dat, dar nu vad.

Ei sunt animati doar de polul nord... polul sud nu le place.
La ei exista doar hipo, hiper nu exista.

Aia cu antrenamentul este un pretext.
Tu ai vazut vreo pasarica, sau ceva animale, sa se antreneze?
Este pretext, nu stiu cum sa pomoveze masturbarea.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Seba2013):

Da mulțumesc. Tare asta cu,, animali doar de polul nord" laughing rolling on the floor

| doctorandus a răspuns:

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| Anonimuserr a răspuns:

Nu, nu îți afectează viața sexuală, dar din cultura mea generală poate duce la ejaculare precoce.
Dar poți perpetua specia umană.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimuserr):

Pentru cultura ta generala: http://books.google.nl/......ttp?/books

| Anonimuserr a răspuns (pentru doctorandus):

Am citit prietenaș

http://sanatate.bzi.ro/consecintele-unei-masturbari-excesive-16039

Poate duce la diferite forme de impotenta dacă este făcut în exces dar nu toți bărbații au asta, sunt cazuri rare: ejaculare precoce, imposibilitatea obtinerii sau mentinerii suficiente a erectiei, ejaculare intarziata.

| Seba2013 a răspuns:

Te-a apucat impulsul(dorintele sexuale).
Ce ai facut, te-ai uitat la lucruri interzise?
Sau te-ai gandit la ele?

Daca ai semanat asa ceva, s-a aprins pasiunea, si acesta pasiune te-a impulsat catre satisfacere.

Poate sa te afecteaze pentru ca atunci cand iti aprinzi acesta pasiune, se ridica hormonii.
Acesti hormoni, nu este de jucat cu ei.

Trebuie sa inveti sa gandesti sanatos, nu mai fii fantezist.

Acesti hormoni, care se activeaza la ganduri de ajuta sa ne reproducem.
Daca tu abuzezi de ei, si mai rau te obisnuiesti cu ei, poate sa te distruga.

Este ca frica, poate sa ne ajute, sau sa ne distruga.