| madalina_8216 a întrebat:

Hristos a inviat. Buna numele meu e Madalina am 16 ani si as vrea sa imi dati si mie niste sfaturi daca vreti. Sunt cu un baiat de 1 an si inca nu am facut nimic intelegeti voi il iubesc si sunt iubita. as vrea sa o fac dar nu stiu cum sa incep de unde sa o iau ca e pentru prima data la mine si nu stiu imi e cam rusine. el ar vrea treaba asta dar ma lasa p mine sa fac primul pas a zis ca are toata rabdarea din lume pentru ca ma iubeste voi ce credeti e prea devreme pentru asa ceva? pop ast un rasp

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea devreme pentru tine. Este periculos, din punct de vedere medical, sa-ti incepi viata sexuala atat de devreme. Vei intra, daca o faci, in prima categorie de risc pentru cancerul de col uterin.
Oricum, inainte de a o face, vorbeste si tu cu parintii tai si mergi la un ginecolog. Dupa inceperea vietii sexuale vei fi obligata sa mergi la ginecolog anual (daca o incepi dupa 17 ani si jumatate) si o data la 6 luni daca o incepi mai devreme. Pana la 18 ani o poti face doar insotita de un parinte, iar tu mai ai mult pana la 16 ani, minim 6-7 consulturi ginecologice. Mergi inainte la ginecolog, vezi daca poti face fata responsabilitatilor, vezi daca parintii tai te sustin (moral si material, ca sunt scumpe consulturile si testele).
In plus, asigura-te ca alegi cea mai buna metoda de contraceptie si ca stabilesti clar de la inceput ce se intampla in caz ca ramai insarcinata. Dupa cum sunt sigura ca stii, nu exista metoda ed contraceptie 100% sigura, asa ca inceperea vietii sexuale este echivalenta cu un risc permanent de sarcina. Discuta asta cu partenerul tau si stabiliti ce veti face in caz de sarcina: avort sau pastrati copilul, cine suporta cheltuielile, etc. E o decizie serioasa, mai ales la o varsta atat de frageda si trebuie sa o discuti cu toti cei implicati.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Parintele, eu am spus intotdeauna ca varsta minima la care fetele ar trebui sa-si inceapa viata sexuala este 17 ani si jumatate. Exista numeroase studii medicale care demonstreaza ca am dreptate. Nu sunt habotnica si nu am motive religioaseau etice sa afirm asta, numai motive medicale. Am participat ca examinator la un studiu care a demonstrat ca 90% din femeile care au facut leziuni canceroase si precanceroase de col uterin inainte de 40 de ani, si-au inceput viata sexuala inainte de 18 ani. O pacienta de-ale mele, care avea o leziune precanceroasa de col la 27 de ani, motiv pentru care a trebuit sa renunte la o sarcina si sa faca o operatie ampla mi-a zis: daca va intalneam la 16 ani si imi spuneati sa mai astept doi ani, viata mea ar fi fost alta acum.

| Parintele a răspuns:

Brigaela incearca sa fii cu picioarele pe pamant. Dac cineva ar urma sfaturile tale ar ramane sa-si inceapa viata sexuala la 35 de ani ceea ce este destul de dubios. Te comporti ca un popa habotnic.mai ales prima fraza e de-a dreptul criminalahee hee))Tu nu vrei sa faci decat sa sperii aceasta fata si am mai vazut astfel de reactii in raspunsurile tale. Ca si cadru medical cred ca ar trebui sa fi mai delicata mai ales cu fetele pe cand tu dai senzatia ca vrei sa le protejezi de necuratul.
Sfatul meu pentru madalina ar fi la modul ca e ingrijorator ca prietenul ei este atat de rabdator, ca baiat mai rar se intampla asta si dupa atat timp (1 an). Ma gandesc ca este foarte posibil sa nu se simta pregatit nici el. Mai studiati-va, mai jucati-va si normal ar fi ca el sa-si piarda rabdarea mai repede sa nu astepte sa faci tu primul pas. Poate e virgin si elhee hee Sau e mai mare si are alt tip de temeri? Oricum incercati sa folositi prezervativul daca e s-o faceti pana la urma.

soothe
| soothe a răspuns:

Adevarata a Inviata!
Daca el are rabdare, ai si tu! cand nu s-o mai putea, se intampla si gata!

| Alina_9354 a răspuns:

Daca te simti pregatita si sigur vrei asta poti sa o faci! Dar daca nu esti chiar sigura mai asteapta, daca tot spui ca el te asteapta oricat, esti sigura ca nu-l pierzi:*

| LCD a răspuns:

Pai daca esti pregatita sa o faci si vrei asta, inseamna ca nu poate fi foarte greu happy
daca chiar nu sti cum sa il abordezi si sa...incepeti,spune-i sa o faca el, sa te impinga el de la spate, iar tu, doar sa te lasi purtata de val.
Sarutal, ia-l in brate...si de acolo porneste totul

| ? ??w a răspuns:

Daca te simti pregatita fa-o daca asa dorejti.

si ca sa faci primul pas, nu stiu, excitalhappy. ia-l in bratse pupal.fi foarte dragastoasa cu el si dupa nu stiu aseazal asa cu pupaturi in loku in care vrei s-o faci.
totusi mai gandeste-te oleaca inainte sa-ti para rauwinking
mult succes:*si app fa-o protejathappydecat sa te expui la riscuri.sau ia anticonceptionalehappystiu ca prima datr nu le ei ins eama ca na nu ai cum sa fi tu cea care ramane sau etc. dar totusi decat sa ristiwinkingbafta:* anuntane daca te-ai hotarat cu ceva:*

| sofia_1672 a răspuns:

Adevarat a inviat
daca a zis ca are rabdare cu tine eu zic sa nu te grabesti sa faci pasul asta.asta e un lucru foarte important in viata noastra a femeilor.asteapta momentul potrivit ca o sa_ti dai seama cand o sa fie. daca va iubiti o sa fie super.gandeste_bine inainte sa faci asta.

| Gentiana a răspuns:

Asta cred si eu, draga Madalina.Sunt experta in situatii sex/dragoste.Eu zic ca este prea devreme pentru. un plan de viitor. Dar nu te dezcuraja, poate sa fie si momentul acesta, pentru. un plan pe viitor dar, nu pentru. primul pas in viata! Sper sa iti fie cat de cat de ajutor! Incercati sa discutati! Va urez noroc!

| GabiCh93 a răspuns:

Cred ca atunci cand vrei sa faci pasul asta trebuie sa te simti bine atunci cand il faci. Sau nu trebuie sa faci asta doar pentru ca te simti jenata de faptul ca esti de mult timp cu el impreuna.Depinde de tine.winking

| michyy a răspuns:

Cand te simti pregatita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare face cand e pregatit! Nu poti sa zici ca esti prea mic sau prea mare! Deci poti sa o faci cand crezi ca esti pregatita.Desigur trebuie sa te gandesti foarte bine inainte ca sa nu iti para rau. Dar daca el spune ca te iubeste si te asteapta nu e nicio graba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu eram tot cam a varsta ta, tot cam atat timp de relatie aveam. si nu am regretat, inca suntem impreuna dupa 2 ani si ceva. daca te simti pregatita si vrei, deschide subiectul cu el si vezi ce spune, sau cum au zis si ceilalti, starneste-l. Brigaela spune bine ce spune, insa e prea "ca la carte". sa fim serioase, nimeni nu poate urma toate regulile intocmai...

| madalina_8216 explică:

Pai nu stiu ce sa zicstraight face dar o sa incerc sa am o discutie cu el legat de tema asta.va multumesc tuturorhappy paste fericit :X:X

| madalina_8216 explică:

Totusi imi e cam frica cand ma gandesc la lucrul asta straight face