| ynacuf a întrebat:

Ieri am avut contact sexual protejat insa prezervativul s-a ruptsad...am luat dupa axprox. 2 ore postinor dupa indicatii si a doua pastila la 12 ore dupa. S-ar putea sa fiu totusi insarcinata mentionez ca acum 4 luni am mai luat postinor s-ar putea ca efectul celui de acum sa fie scazut din cauza repetarii luari acestuia? multumesc!

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, daca ai luat nu cred ca trebuie sa iti faci griji in privinta unei sarcini chiar daca acum 4 luni ai mai luat... dar, sa stii ca nu e indicat sa iei pastila de a 2-a zi decat cam o data la 6 luni, pentru.ca nu face bine organismului si poate avea efecte destul de grave, asa ca pe viitor incearca sa fi mai prudenta sa nu mai iei asa des pastila aceea, cauta un mijloc de protectie in plus pe langa prezervativ!
Mergi totusi la medic!

| madagascar a răspuns:

Postinor se ia o data la 6 luni in caz de extrema urgenta, postinor nu este o metoda contraceptiva, insarcinata nu stiu daca vei ramane, dar risti un dezechilibru hormonal, tu ai citit ce scrie pe prospect, incearca sa folosesti o metoda contraceptiva, nu mai lua postinor ca pe bomboane, e periculos, de-ai ii zice contraceptie de urgenta, nu de fiecare zi.ai grija ce faci pe viitor, mergi la doctor sa-ti recomande o metoda contraceptiva potrivita pentru tine, daca nu, abstinenta.

| llllllllllll a răspuns:

Buna!
Sunt sanse sa fi ramas innsarcinata. Am intalnit acelasi caz, la o prietena de-a mea si la fel, in urma unui contact sexual, prezervativul din pacate s-a rupt sad A luat postinor la aproimativ 12 ore [ a aparut acum mai nou, o singura pastila care o poti lua in maxim 24 de ore de la cotact ] Si, cu toate ca a luat postinor, [ ultima marca laughing) cum s-ar spune ], a avut marele ghinion de a ramane insarcinata sad
Asa ca, cel mai bine ar fi sa-ti faci un test de sarcina la 14 zile de la ectul sexual, folosind prima urina de dimineata si, te vei convinge :*
Aaaa. si maareeee mareee atentie la " pastila de a doua zi " deoarece este foarte periculoasa, o poti lua de vreo 2 ori pe an! straight face
Bafta multa!
Te pup:*