| anonim9845 a întrebat:

Ieri am avut contact sexual si la sfarsit am vazut ca prezervativul avea o gaura mica dar nu la varf era mai sus putin mai jos de ju atatea prezervativului, am luat pilula de a doua zi( Escapelle) si dupa m-a luat durere de burta care seara mi-a trecut. Era specificat la reacti adverse asta. Si seara am vazut si acea pata maro, si tot aseara am baut putin este posibil sa nu isi mai faca efectul pastila? Se poate sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de formare a unei sarcini in acest caz, teoretic era aproape IMPOSIBILA si in consecinta administrarea pastilei contraceptive s-a facut ABSOLUT INUTIL sau altfel spus, cu totul IRESPONSABIL. Se poate spune ca teoretic nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se instala nici macar accidental o sarcina. Ce se poate afirma fara teama de a gresi se refera la faptul ca inevitabil vor apare dereglari hormonale care vor perturba desfasurarea multe cicluri menstruale ulterioare. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar fi necesare niste date certe cum ar fi :data la care a inceput ultima menstruatie, data viitoarei menstruatii si tipul ciclului tau menstrual, adica regulat sau neregulat si daca a avut loc sau nu ejacularea. Doar stiind aceste date se poate formula un raspuns catusi de cat corect, in caz contrar se pot formula doar simple pareri complet subiective.

| 123Tina a răspuns:

Un studiu arata ca o pilula iti afecteaza corpul la fel ca 12 ani de contraceptive happy acestea au efecte precum spotting si e posibil sa ai si tu acelasi lucru.

| anonim9845 explică:

Am uitat sa specific eram in a treia zi de menstruatie.

| anonim9845 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu exista riscul sa fiu insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim9845):

Teoretic nu exista risc de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim9845):

Probabilitatea de formare a unei sarcini in acest caz, teoretic era aproape IMPOSIBILA si in consecinta administrarea pastilei contraceptive s-a facut ABSOLUT INUTIL sau altfel spus, cu totul IRESPONSABIL. Se poate spune ca teoretic nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se instala nici macar accidental o sarcina. Ce se poate afirma fara teama de a gresi se refera la faptul ca inevitabil vor apare dereglari hormonale care vor perturba desfasurarea multe cicluri menstruale ulterioare. Multa sanatate.