| Aly359 a întrebat:

Imi doresc un caine si as vrea sa-mi recomandati rase de talie mica si sa-mi spuneti cum as putea sa imi conving parintii sa-mi ia un caine. crying sunt trista ca nu ii pot convinge. vot pentru cine ma ajuta si fundita la care functioneaza metoda de convingere :* love struck scuze de categorie

9 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna!
Ca rase mici, iti pot recomanda Westcoast White Terrier, Yorkshire Terrier, Shih-tzu, Chihuaha sau Pechinez.
In primul rand, trebuie sa stii ca un catel este o foarte mare responsabilitate. Nu numai ca are nevoie de mancare, apa, plimbari afara, dar si de dragoste si afectiune, asemenea unui om.
Personal, mi-am dorit un caine pentru o perioada indelungata de timp, insa am ajuns la concluzia ca un caine nu este deloc fericit intr-un apartament si ca, din cauza presiunii scolii, nu voi avea timp destul timp pentru a ma dedica lui.
Cu toate acestea, daca simti ca ai varsta la care te simti capabila sa ai grija de un caine, de la plimbari la 5 dimineata pana la periat si curatat dintii, si daca vei sti cu siguranta ca dupa un timp placerea de a avea un caine nu va fi disparut, spune-le acest lucru parintilor tai.
Ai putea sa le explici ca esti indeajuns de matura ca sa iti cumpere un caine, ca vei avea responsabilitate fata de el si ca il vei iubi ca pe o fiinta umana. Cere-le o sansa pentru a le dovedi ca esti mai mult decat ceea ce cred ei!

Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Rayyy a răspuns:

Buna din nou, mai voiam sa adaug ca, in contrast cu raspunsurile de mai sus, este mai bine sa ii rogi intr-o maniera serioasa si matura, decat daca plangi, lucru ce denota exact contrariul happy

NOname
| NOname a răspuns:

Ca sa-i convingi pe parinti, trebuie sa te documentezi mai intai foarte bine, sa arati si lor poze/video cu rasa ta preferata, sa-i faci si pe ei sa se indragosteasca de rasa respectiva, si sa promiti, ca vei avea mare grija de prietenul tau mai mic (sa te si tii de cuvant). Trebuie sa fii cat mai calma, hotarata, convingatoare, rabdatoare... Da timp parintilor sa se impace cu idea!
Uite, de exemplu, rasa mea preferata este Cavalier King Charles Spaniel. Acesti caini sunt ideali pentru viata in apartament, dar si la casa. Dupa parerea mea, sunt unii dintre cei mai afectuosi, devotati, inteligenti si frumosi caini din rasele de talie mica. Nu au o blana foarte lunga (nu trebuie tunsi), asa ca n-o sa fie casa plina de par, nu sunt foarte galagiosi, sunt extrem de ascultatori si nu se uratesc odata cu varsta. Niste poze http://photobucket.com/images/cavalier%20king%20charles%20spaniel/ (sunt mai multe pagini) si un video cu si despre Cavalier King Charles Spanieli http://www.youtube.com/watch?v=ave3YP77vhU. Succes! Numai bine!

| Andrada_5314 a răspuns:

Bichon maltez sau frise funda te rog!

| thefirstangel a răspuns:

Pai:un bichon, un pekinez sau un chihuahua
eu nu stiu cum ai vrea tu sa arate asa ca gasesti mai multi caini pe urm link:http://www.zooland.ro/arhiva/rasa+de+caini+mici+de+companie

cum ai putea sa ii convingi?
pai... le spui ca nu iti doresti nimic mai mult decat un caine(2-3 lacrimi)sau daca nu tine... du-te plangand la ei si spune-le ca vrei un caine si daca iti cumpara unul nu le mai ceri nici un cadou!(pana data viitoare:)))

fundita?

ps eu nu stiu cati ani ai asa ca ti-am zis niste metode mai copilaresti, dar incearca-le!

| diia_3959 a răspuns:

Eu una, am pechinez.Am fost si eu in situatia ta si asa i-am convins :
Buna, in primul rind arata-le ca esti responsabila, scoate guniul in fiecare zi, fa curat in casa, etc. iar dupa accea aratale ce ai facut, si ca asa ai sa faci si cind ve-i avea un catelus in acelasi timp fa si ochisori de catelus :X:X:X [ puppy dog eyes

| PiXel a răspuns:

Iti recomand un Maltez. E foarte mic si pufos.

Cat despre convingere.hmm... du-te la ei si spune-le cu ochii inlacrimati : Mami, Tati imi doresc un caine foaaarte mult si promit sa il ingrijesc si sa il plimb si toate cele. Va roog imi luati un caine? Doar unul miic si pufos, va rooog "

laughing sper sa ii convingi.

| MisSToXiC a răspuns:

Eu iti recomand shih-tzu, yorkie mini-toy, bichon/maltez/frisse, westie.
spune-i ca vei face curatenie vei lua note mari, spune-i ca lucrul acesta ti ldoresti cel mai mult pe lume...succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am Westie(West highland white terier) e incapatanat, stie ce vrea, dar foarte dragut, jucaus si o companie super placuta!
cat despre parintii tai nu trebiue sa blaipseasca propozitia: voi avea eu grija de el! big grin si spune-le ca si lor le va face placere un asemene sufletel. de exemplu parini mei dorm cu el sau bunica uni coleg (el are tot Westie) cand pleaca din oras spune "ce face fetita mea fara mine. Si in caz ca iti ei e mai bine daca are pedigree si sa fie alb complet(altfel nu e Westie) si... sa nu aiba coada in forma de covrig, atunci iare corcitura