| Anonima22042020 a întrebat:

Îmi place de un băiat și lui de mine. Dar am aflat ca prietena noastră este îndrăgostită de el. Și este conștientă de faptul ca sentimentul nu e reciproc. Ea nu știe de noi și nu știu cum și dacă sa ii spun. As fi o prietena rea și as da dovada de egoism dacă mi-as dori sa am o relație cu acest băiat conștientă fiind de sentimentele ei?

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Sub nicio formă! Dacă ar fi să tii cont de lumea din jurul tău în momentul în care întâlneşti un băiat pe placul tău, atunci vei avea o relatie veci amin. Cat timp între ei nu a existat reciprocitate, n are sens să îti faci asemenea griji, dacă nu erai tu, era cu o altă fată şi tot nu era cu ea. Dacă iti este o asa bună prietenă va intelege situatia.
Toate cele bune!

| Anonima22042020 explică (pentru Ofiintă):

E tocmai faza ca suntem prietene și eu și el ne-am gândit ca nu cumva sa se simtă trădată.

| Ofiintă a răspuns (pentru Anonima22042020):

Afirmatia mea rămâne la fel de valabilă. Iubirea cere sacrificii. Poate dacă ea ar fi fost în locul tău, nu îşi făcea asemenea griji şi actiona imediat. Cine ştie, este doar o relatie amicală, la un moment dat îşi va găsi pe cineva şi te va da la o parte. Este oarecum şi firesc din moment ce relatiile dintre un barbat si o femeie sunt mai solide, voi două nu veti urma acelasi drum.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am avut un prieten bun intr-o situatie asemanatoare. Venise o americanca in Romania, si lui ii placea de ea. Avea pe atunci un prieten foarte apropiat caruia si lui ii placea. Cind ambii si-au dat seama ca le place de aceeasi fata, au facut un gest extraordinar, nu si-au bagat unul altuia bete in roate: au decis sa vada pe care din ei va alege acea fata provocind-o intr-un anumit fel. Ea l-a ales pe prietenul prietenului meu, si acela acum e bine mersi pe undeva prin America ☺
In cazul tau, cred ca e mai simplu, dupa cum zici, lui ii place de tine. Ar trebui sa vorbesti intii cu el, sa ii spui situatia, inclusiv despre prietena ta. Iar daca el te va alege, va fi spre fericirea ta. Daca nu ii spui de prietena ta, nu cred ca ar fi o problema, dar ai avea o oarecare doza de egoism. Insa uneori trebuie sa lupti pentru tine.
Sa nu patesti ca o amica buna a mea. Vorbeam de cateva luni, si i-am cerut prietenia, ea a stat pe ginduri, intre timp a aparut cea care imi e sotie in viata mea, ea a actionat rapid, si a lasat-o pe acea fata "cu buzele umflate". Dupa ce m-am casatorit, m-am mai intilnit cu ea, si chiar si sotia mea a observat ca ii parea rau ca a ratat ocazia de a fi cu mine.
Asta e, uneori e "care pe care", si daca nu te bagi, pierzi. Dar, cel mai frumos ar fi sa faci cum au facut cei doi prieteni ai mei, sa vezi pe cine ar alege el. Decizia iti apartine, si, oricare ar fi ea, nu e de condamnat, la urma urmei, e fericirea ta in joc.

| Anonima22042020 explică (pentru cristi202):

El știe de sentimentele ei. Și nu știu... evita cumva sa o rănească pe ea pentru ca a fost alături de el in niște momente mai dificile

| cristi202 a răspuns (pentru Anonima22042020):

Aha, inteleg, e o situatie delicata. Ea chiar il iubeste, iar voi va faceti griji din cauza asta. E o situatie nefericita pentru ea. Daca voi amindoi vreti sa fiti impreuna, ea trebuie sa cedeze, nu poate fi vorba de dragoste din mila din partea lui pentru ea. Nu e de dorit, dar totul se decide intre voi. Rezolvati insa cit mai repede situatia, altfel, in timp, taraganind, ea va suferi mai mult, daca ii spuneti acum ca vreti sa fiti impreuna, ii va fi mai usor, mai tirziu sentimentele se vor mari, si durerea va fi mai mare, cu cit intirziati sa luati decizia radicala, cu atit mai mult ea va suferi. Si se pare ca alta cale nu exista.

| Andreeush a răspuns:

Vorbește cu ea și spune-i ce simți.