| andulici_4667 a întrebat:

Imi place de un coleg... Si e foarte de treaba cu mine... Dar, el mi-a propus sa fim împreuna... Eu vreau dar imi pun tot felul de intrebari... Cum e sa ai primul prieten? Prima relație? Primul sarut? O sa se schimbe totul la școala?

Răspuns Câştigător
| Daiana03 a răspuns:

Heiii. Daca iti place baiatul respectiv, de ce sa nu fiti impreuna? Odata si odata tot vei avea primul iubit, prima relatie, primul sarut; de ce sa nu fie cu el? puppy dog eyes Ce se poate schimba la scoala? in afara faptului ca toti vor zice "oo, sunteti un culpu" sau chestii din astea, nu are ce sa se intample. Bafta :*

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Primul prieten o sa-l ai la 18 ani. Acum va fi primul amic de joaca.

| anonimg a răspuns:

Mai bine intreaba-te: "Cum e sa asculti de Dumnezeu?" Asta in caz ca vrei sa fii si fericita. Iti spun ca toti adolescentii sufera din dragoste (fie baieti, fie fete), si asta din cauza ca ei inca sunt copii, si pentru ca ei s-au aruncat pe acest taram necunoscut al dragostei fara ca mai inainte sa se fi educat.
Iti spun ca tinerii nu stiu ce este dragostea. Ei nu stiu ca aceasta este un principiu si nu sentiment. Ei nu stiu ca mai inainte de a cere/a accepta prietenia cuiva, trebuie cunoscut caracterul acelei persoane.
Tu spui ca baiatul e de treaba cu tine; dar te-ai intrebat daca e de treaba si cu mama lui? Dar cu tatal, cu fratii lui? Dar cu colegii/colegele? Are defecte de caracter? Si daca are, se lupta cu ele sa le biruiasca, sau se lasa condus(adica biruit) de ele? A invatat el autoeducatia? E manierat, politicos, respectuos, sau ii place sa faca glume pe seama colegilor ori a profesorilor?

Mai mult decat atat, pentru ce doriti voi sa fiti impreuna? Doar pentru ca va placeti? Nu e de ajuns. Trebuie ca relatia sa aiba o tinta; si singura tinta a unei relatii dintre un baiat si o fata este casatoria. Daca nu aveti o tinta, atunci e ca si cum v-ati urca amandoi in barca pe mare si va lasati condusi de valuri. Asta este naufragiu din start. Deci daca sunteti pregatiti pentru casatorie, atunci puteti sa fiti impreuna; dar daca nu sunteti pregatiti pentru casatorie si voi tot vreti sa fiti impreuna, atunci pregatiti-va pentru suferinta.
Te sfatuiesc ca pe un frate: adolescenta nu este perioada de curtenie. Cu dragostea nu este de joaca. Va veti rani amandoi daca va veti juca astfel cu ea.
Accepti prietenia unui baiat doar atunci cand esti pregatita pentru casatorie din toate punctele de vedere.

| Ezeru a răspuns:

O sa vezi pe parcurs cum o sa fie. Noi nu iti putem spune asta decat din punctul nostru de vedere, dar tu poti sa experimentezi decat sa auzi.
Tot ce iti pot spune este ca este foarte frumos, dar asta daca chiar simti ceva pentru persoana aceea. happy