| denisanegoita a întrebat:

Imi puteti spune cum se calculeaza perioada fertila si ovulatia, in cazul in care nu am un ciclu regulat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ramane insarcinata va trebui sa intretineti mereu sex neprotejat cu ejaculare in vagin de fiecare data, minim o data pe zi, incepand din ziua a 7-8-a a ciclului menstrual si pana in ziua a 21-22-a (numaratoarea se face din prima zi a menstruatiei). Este stabilit stiintific si medical ca ovulatia se produce INTOTDEAUNA indiferent de tipul acestuia (regulat sau neregulat) sau de lungimea ciclului menstrual cu FIX 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. Stiind acest lucru, daca ai o evidenta de incepere/producere a ultimelor 4-6 menstruatii, ti-ai putea face o imagine cu privire la data ultimelor ovulatii si pe baza acestor date sa-ti poti creiona/contura o posibila/probabila perioada fertila. Acest lucru devine posibil, realizabil in cazul in care nu au existat diferente mult prea mari intre lungimile ultimelor cicluri menstruale. Cu putina munca se poate incerca stabilirea dar cu o marja destul de mare de probabilitate, a unei posibile perioade fertile extinse a fiecarui ciclu menstrual chiar si neregulat.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic ginecolog te poate ajuta, mergi la cabinet si intreabă. Ce vârstă ai?

| denisanegoita explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18, dar sunt maritata, de aceea chiar imi doresc sa stiu toate astea pentru a avea un copil.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru denisanegoita):

La 18 ani te ai măritat? Nu e c am devreme? Altele se marită la vîrste mult m ai inaintată.

| denisanegoita explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dezavantajul este ca varsta nu imi reprezinta in totalitate personalitatea si conceptia despre viata. Mama, din cauza unor probleme nu a putut ramane insarcinata pana la 33 de ani, iar asta e un motiv in plus ca sa imi doresc si un copil acum, mai ales langa o persoana care ma iubeste.

| denisanegoita explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult, chiar mi-au fost de ajutor aceste informatii!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru denisanegoita):

Pentru a ramane insarcinata va trebui sa intretineti mereu sex neprotejat cu ejaculare in vagin de fiecare data, minim o data pe zi, incepand din ziua a 7-8-a a ciclului menstrual si pana in ziua a 21-22-a (numaratoarea se face din prima zi a menstruatiei). Este stabilit stiintific si medical ca ovulatia se produce INTOTDEAUNA indiferent de tipul acestuia (regulat sau neregulat) sau de lungimea ciclului menstrual cu FIX 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. Stiind acest lucru, daca ai o evidenta de incepere/producere a ultimelor 4-6 menstruatii, ti-ai putea face o imagine cu privire la data ultimelor ovulatii si pe baza acestor date sa-ti poti creiona/contura o posibila/probabila perioada fertila. Acest lucru devine posibil, realizabil in cazul in care nu au existat diferente mult prea mari intre lungimile ultimelor cicluri menstruale. Cu putina munca se poate incerca stabilirea dar cu o marja destul de mare de probabilitate, a unei posibile perioade fertile extinse a fiecarui ciclu menstrual chiar si neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale NEREGULATE deoarece nu se poate prevede/calcula momentul inceperii urmatoarei menstruatii, devine IMPOSIBILA determinarea zilei de producere a ovulatiei si implicit din acest motiv nici a perioadei fertile aferente ciclului menstrual respectiv.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspuns pentru CristiBucuresti; Acel medic ginecolog ar trebui sa aiba puteri paranormale ori sa fie fiul Mamei Omida. Probabil ca tu nu esti in stare sa-ti dai seama de "inteligenta" raspunsului tau? rolling on the floor