| sunnydays a întrebat:

In ce consta un test de sarcina? Care e varsta minima la care poate fi folosit?

Răspuns Câştigător
| myhay144 a răspuns:

Varsta minima nu e precizata, il folosesti cand sti ca ai facut ceva si partenerul a ejaculat in tine, il folosesti ca sa vezi daca ai ramas sau nu, si app da si u funtita aia odata laughing

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Urinezi intr-un pahar si apoi, cu o pipeta, picuri cateva picaturi intr-un fel de fiola, pe o hartie. Sau urinezi direct pe o banda de hartie (alt tip de test). Se poate cumpara liber de la farmacie, la absolut orice varsta. Nu are contraindicatii sau incidente.

| catthshshshs a răspuns:

De exemplu, testrul sub forma de banda care costa in jur de 8 sau 9 lei, este usor de folosit. Se introduce in capat in paharul in care ai pus urina proaspata si se tine cateva secunde.
Dupa aceea, pui banda respectiva pe o suprafata uscata si astepti 5 minute. Daca pe banda respectiva este doar o liniuta, testul este negativ, daca sunt doua liniute, este vorba de o sarcina.
Nu exista o varsta minima. Se poate folosi si la 13, si 20 si 40 de ani, etc.

| elyssa20 a răspuns:

In ce consta testarea acasa?
Testul de sarcina detecteaza prezenta hCG- ului in urina femeii insarcinate. Dupa fecundarea si fixarea embrionului pe peretele uterin, placenta incepe sa se dezvolte pentru urmatoarele noua luni si in acelasi timp va secreta acest hormon al sarcinii – hCG (human chorionic gonadotropin).
Cand pot face testul de sarcina?
De obicei testul de sarcina detecteaza prezenta hormonului hCG la 11 zile dupa ovulatie, adica din prima zi de intarziere a menstrei.
In momentul cumpararii este important sa intrebi farmacista ce fel de test iti recomanda. Exista teste de sarcina ce masoara cantitati mici ale hCG-ului in urina si care se pot utiliza in orice moment al zilei sau teste ce se pot face numai la prima urina de dimineata. Concentratia de hCG la care raspunde testul este de obicei specificata pe cutie. Un test cu sensibilitate 20 IU/L este mai exact decat altul cu sensibilitate 50IU/L.
Cand citesc rezultatul testului de sarcina?
In cele mai multe cazuri rezultatul testului de sarcina se citeste in cinci minute. Daca ai utilizat corect indicatiile din prospect, precizia testului este de 97%. Insa testele pot fi gresite sau rezultatele false. Se poate ca in momentul detectarii unei cantitati prea mici de hCG in urina, pe test sa apara ambele liniute rosii, una mai estompata decat cealalta. Atunci testul este gresit si trebuie repetat la 3 zile.
Rezultat: negativ sau pozitiv?

Daca testul este negativ, dar esti convinsa ca ai putea fi insarcinata, cel mai bine este sa consulti medicul ginecolog. Acesta iti poate recomanda analize ce vor arata cu siguranta de 100% existenta sau nu a unei sarcini.
si ca varsta stiu ca de la 15 ani in sus se poate folosi.bafta.

| danielacs a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti faci testul dupa o saptamana, doua dupa contactul sexual neprotejat! Dupa acest interval iti arata sigur daca esti sau nu! Sa mai stii ca nici un test nu e 100% sigur! Si ar mai fi bine sa iti iei doua teste sa vezi daca amandoua iti arata la fel!winking