| anonim_4396 a întrebat:

In ce perioada nu poate sa raman femeia gravida

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o zi sigura 100%. Riscul este minim totusi, la femeile cu menstruatie regulata, in primele si in ultimele 5 zile ale ciclului menstrual (adica zilele 1-5 si 24-28, numaratoarea incepand din prima zi de sangerare).

| Zenithf a răspuns:

In copilarie si la batranete, dar se pare ca acum poate sa ramana si la batranete. thinking
Ai grija si foloseste prezervativ. Ovulul este viabil numai 2 zile, dar spermatozoizii pot sa fie si 1 saptamana, sau mai mult, si daca rateaza un tren il iau pe urmatorul.

| 80Cris a răspuns:

Teoretic femeia este fertila oricand, practic e indicat sa se protejeze tot timpul! In acea saptamana. de dinainte si dupa ciclul menstrual femeia POATE sa ramana insarcinata!

| Fetita a răspuns:

Nu-ti recomand sa te bazezi pe asa ceva chiar daca ai menstruatia regulata pentru ca tocmai in acea luna poate sa iti vina mai repede sau mai tarziu din nu stiu ce motiv si poc! sa te trezesti cu un bebe mic si pitic in burticawinking

| Byushka a răspuns:

De obicei dupa o saptamana dupa ce tia trecut sau cu o saptamana inainte de venirea menstruatieiwinking