| Mihaela2023 a întrebat:

În urmă cu 4 luni am renunțat la anticoncepționale și problema este că luna trecută mi-a venit menstruatia doar o zi și s-a oprit.
Pot rămâne însărcinată dacă ultima menstruatie a durat doar o zi? Sau nu?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal dupa ce se renunta la folosirea pastilei AC, ciclul menstrual revine la caracteristica sa de a fi regulata sau neregulata precum si la modul de a se desfasura ca timp si a modului in care s-au manifestat sangerarile menstruale anterioare, de dinainte de a incepe sa fie folosita pastila AC.
In cazul in care doresti sa ramai insarcinata trebuie sa cunosti faptul ca modul in care se desfasoara procesul de sangerare menstruala NU va influenta procesul si mecanismul procrearii. Este cu totul anormal ca procesul de sangerare menstruala sa aiba durata de numai o singura zi fiindca asta denota ca in organismul tau s-au produs modificari/schimbari hormonale majore si din acest motiv este mai mult decat necesar sa te prezinti la ginecologie pentru a fi consultata de un medic specialist ginecolog-obstetrician. Doar acesta iti poate oferi un raspunsul autorizat, profesionist si mai ales corect. Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Mergi la un ginecolog!

| Robertandrei4858 a răspuns:

Poate fi la mijloc o problema medicala, celmai indicat e sa consulti un medic ginecolog. Da, poti ramane insarcinata chiar daca menstruatia ta a durat o singura zi, ovulu eliminat putand fi de o dimensiune mai mica decat de obicei.