| JuSt222 a întrebat:

Iubitei mele trebuia sa ii vina ciclul pe data de 20, vazand ca nu are simptome a facut testul de sarcina, si a iesit negativ...
Se poate aceasta intarziere sa fie cauzata de pilula de a 2 a? "Escapelle"

A verificat testul dupa 2-3 minute, trebuia sa astepte mai mult?

A aparut o linie (negativ) daca era insarcinata, aparea si cealalta linie imediat cu cea prima sau intai apare prima dupa care a 2 a?

5 răspunsuri:
| DirviziuQ a răspuns:

Da' ea cand a luat pastila aia nu s-a gandit ca e o bomba cu hormoni care ii da tot organismul peste cap, astfel ca nu se ia oricand are cineva dubii ci cand sigur se instala sarcina? Pe langa asta daca citea prospectul ar fi vazut ca un efect advers este legat de menstruatie: poate intarzia mai mult sau mai putin timp, astfel ca poste sa ii vina in curand sau sa nu ii vina poate chiar 1 luna sau mai mult. De asemenea nu e sigur ca e de la pastila, poate a racit.

| JuSt222 explică (pentru DirviziuQ):

Si testul este concret?

| DirviziuQ a răspuns:

Aa da, am uiat de asta. Pai depinde cand a facut testul. Daca l-a facut la 21 de zile de la contact teoretic ar fi corect, daca nu sa il faca cand trec 21 de zile.

| Quiin a răspuns:

Si mie imi intarzie ciclu mai mereu. Poate sa fie de la o simpla raceala la ovare.

| Beautifulbutcold a răspuns:

Ca testul sa dea rezultate trebuie facut la minim 3 saptamani de la contactul sexual.
Pastila de a doua zi poate cauza reactii adverse, intarzieri, deci probabil de asta i-a intarziat menstruatia.