| anonim_4396 a întrebat:

L-am ranit si imi pare rau pentru tot raul pe care i l-am facut.
Parca e un vis urat, acum ceva timp ma tinea in brate si adormeam cu zambetul pe buze. Apoi intr-o zi i-am spus ca nu mai stiu ce simt. Dupa n-am vrut sa il mai vad si in final ne-am despartit. M-a intrebat: "de ce"?! ii raspund ca asa e mai bine sa suferim acum decat mai tarziu ca dragoste cu forta nu se poate. Stia ca inima mea nu ii apartine, stia ca ma gandesc la altcineva. Ma uram cand vedeam iubirea pe care mi-o purta. Aveam sentimente contradictorii, dorinte contradictorii. Era rece, sec, absent si indiferent. Ma saruta pe frunte, ma strange in brate si pleaca. Am simtit c-am pierdut omul care m-a iubit mai presus de sine.
A fost necesar sa pierd ca sa vad ce-am avut. Abia acum am apreciat toate lucrurile care la un moment data ajunsesera sa ma dezguste acum le inteleg si le apreciez din plin. Exista un moment cand trecutul vine peste noi si ne face sa platim.
Poate ca nu dorm fiindca ma gandesc la el,nu imi este bine deloc,mi-e atat de dor de el incat m-as multumi cu o singura mangaiere dar parca o forta pe care n-o pot numi in niciun fel, ma indeparteaza de el si ma impinge spre altul. Cel cu care sunt acum ma iubeste si eu tin la el,in felul meu. Sau poate doar ma atrage si ma alimentez cu afectiunea pe care mi-o ofera. Eu abia acum simt cat de mult il iubesc pe Andrei. Simt iubirea pe care o refuzasem in urma cu ceva vreme.
Parca mai vreau sa sper in fata lui si la iubirea de care inca nu mi-am dat seama. As vrea sa pot schimba trecutul, dar nu cred ca am cum si doare.
Băăăiii frate, DOARE rau de tot … e ca un cutit care te loveste mereu in acelasi loc, pana te anesteziaza.
Oare merita sa mai lupt pentru el desi l-am ranit asa de mult? Cum dracu’pot sa renunt la actualul cand stiu ca poate Andrei nici nu s-ar mai intoarce la mine?

P.S.Da, asta e viata mea de rahat happy, am dat cu piciorul la tot si dupa tot eu am ajuns sa ma plang si sa zic ca "doare". Patetic, nu?!

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Nu stiu, eu am zis doar punctul meu de vedere, bun/rau cum o fi el, eu asa vad situatia big grin
Spui ca " stiu ca el si-ar fi dat si viata pentru mine" dar tu dc nu tii la fel de mult la el incat sa poti face si tu asta pentru el? Nu ma intelege gresit, eu sunt aici sa te ajut (asa cum/cat pot), dar esti de acord cu mine ca ceva a intervenit de i'ai zis tu ca numai stii ce simti? Pentru ca pur si simplu nu poti, ca azi sa fiti impreuna, fericiti etc si maine sa zici ca nu stii ce simti si numai vrei sa-l mai vezi. Eu as zice ca merita sa incerci totusi sa lupti pentru el si sa incerci sa va impacati. Si chiar daca el nu se va intoarce la tine si vei renunta la actualul iubit, macar stii ca ai incercat si ca el a meritat asta.
Nu stiu dc, dar cred ca nu prea vrei sa il pierzi pe actualul pentru incercarea asta, dar aici numai tu poti hotara. Daca tu crezi ca..Andrei nu merita asta, atunci nu incerca. happy

16 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

E o vorba mare ca spune "ce semeni aia culegi, cum iti asterni asa dormi"l-ai refuzat si te-ai despartit de Andrei intr-o faza euforica si acum regreti singura solutie e sa ii castigi increderea si sa ii arati ca il iubesti.
Ce tie nu iti place altuia nu ii face!
Nu am sa fiu deloc "dulce"ba din contra voi fi dur in limbaj, te gandesti ca o sa il recuceresti.dar totodata nu vrei ca el sa faca cum ai facut tu acum ceva vreme ......nu? e ca o lama cu 2 taisuri, nu stii care din taisuri doare mai rau!
Nu esti patetica ca suferi asta inseamna a fi om in viata treci prin toate. renunta la orgoliu, la toate talentele care le au fetele in ziua de azi poate el o fi o fire mai sensibila, daca te mai iubeste sigur va acccepta sa va impacati! Mult noroc!

| porto89 a răspuns:

Eu am patit exact exact ce a patit Andrei. si nu ma pot abtin sa nu te intreb? ce e in capu vostru cand faceti asta? sperati in ceva mai bun? personal ma unge pe suflet sa vad ca suferi atat. si imi doresc ca si ea sa fi suferit macar jumatate din cat suferi tu! bine zice lovellyangel nici nu iti poti imagina ce a simtit el in tot timpul asta. u nici macar nu ai adus in discutie de el. te.ai plans doar pe tine de mila.

| madyddd a răspuns (pentru porto89):

Uite, eu am inteles ca am gresit, cam tarziu dar am inteles. "ce a fost in capul meu"? sentimente si dorinte contradictorii, nu am sperat la nimic mai bun, nu a fost ceva intentionat. si da, ai dreptate in tot ce spui...insa nu am incercat sa ma plang pe mine de mila, stiu foarte bine ca sufera poate de 100 de ori mai mult de cat sufar eu.n-am nici o indoiala. e ca si cum s-ar lovi de un zid si doare dar stie ca nu mai are nimic de pierdut si loveste pana cand nu mai poate lovi...asta e suferinta lui.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Mda, e nasol.
Dar, de ce vii si ne povestesti noua treaba asta? De ce nu incerci sa dai de Andrei daca il iubesti, brusc, atat de mult? Cred ca tu il iubesti, dar faptul ca l-ai pierdut te face sa crezi ca il iubesti mai mult decat o faci de fapt. Poate nu are inteles.
Si daca el te iubeste ''mai presus de sine'' poate te va ierta. Dar va fi necesara niste munca de convingere, milogire, si poate il vei avea inapoi. Dar daca vei descoperii din nou ca nu il iubesti? Oricum, dupa asa o despartire nu ar mai fi la fel. Da', nu prea pierzi nimic daca incerci. Dar nu astepta prea mult, ca acus s-ar putea sa auzi ca e in alta relatie, si in cazul asta ar trebui sa ii da-i pace.
Da trebuie sa fii sigura ca de sentimentele tale inainte sa actionezi. Ca sa nu ai surprize si in cazul in care va impacati sa descoperi ca nu simti nimic.

Gandeste-te ce vrei, adica, pe cine vrei, si lupta pentru el.

| Annim a răspuns:

Mîndria mai presus de toate nu? sau sunt prea frumoasă pentru el sau: el e vinovat nu eu, nu mă costă, dacă era Bărbat ar fi luptat pentru mine. Știi draga mea e inutil să aștepți ploaia răcoroasă vara. Okay orice copil ar înțelege. Ești femeie și aștepți minuni din cer. Te conduci de clasica dogmă : cine mă vrea, neapărat mă va contacta și va face orice ca să mă vadă dar totuși viața noastră practică ne demonstrează că nu e totul intratît de colorat. De ce te supraapreciezi atît de mult? Da intradevăr există o probabilitate că te vei înjosi dar vei fi împlinită cel puțin că ai încercat. Nu cred că are vreun efect acest text. Oarecum ai vrut să te răsufli să povestești cuiva și un jurnal ar fi prea banal pentru tine. Nu știu ceilalți ce cred dar mie nu mi-e milă deloc, singură țiai construit suferința degeaba îl învinuești. Have a nice day (:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca chiar il iubeai pe fostul si no sa incerci sal recapeti, vei regreta toata viata, vei regreta mult mai mult decat ai regreta ca l-ai lasat pe actualul

| LovellyAngel a răspuns:

Eh, la mine este *a fost* invers...
Incearca sa ii dovedesti ca ai inteles ca ai gresit si ca regreti. Si crede-ma, mai groaznic a fost pentru el atunci, decat iti este tie acum.

| AtomiX a răspuns:

"Învață să apreciezi ce ai, înainte ca timpul să te forțeze să apreciezi ce ai avutwinking " sincer, eu daca as fi in locul lui nu m-as impaca cu tine (asta daca ai incerca sa te impaci din nou cu el).dc? Ai zis (sau, asta am inteles eu) ca te-ai despartit de el, desi stiai ca te iubeste..chestia asta mi s-a intamplat si mie si chiar nu o inteleg (poate aici are dreptate Annim in prima parte a comentariului sau). Adica, te simti ca ultimu' om de pe pamant cand iubesti pe cineva enorm de mult (cum il descrii tu pe baiat) si afli sau vezi ca nu e suficient, atunci stai si te intrebi unde ai gresit etc nestiind ca poate problema vine de la fata, ca s-a plictisit de tine si orice ai face, pentru ea oricum nu conteaza. Acum probabil o sa zici ca ii tin partea, dar pe de alta partea, dar eu iti zic doar parerea mea raportata la povestea spusa.
Hm. daca poti sa mai lupti pentru el?/ "Cum dracu’pot sa renunt la actualul"

o simpla intrebare, il iubesti? sau mai bine zis, l-ai iubit? Acum nu zic ca gata, du-te si impaca-te cu el etc ca oricum n-ai face asta si hey, cine sunt eu sa-ti spun ce sa faci, nu? Dar ma intreb doar (nu trebuie sa raspunzi, doar sa te gandesti la intrebarea asta) daca situatia ar fi fost invers, el s-ar mai fi luptat pentru tine ca tu sa te intorci la el? thinking

| madyddd a răspuns (pentru AtomiX):

Mersiii mult pentru tot ce ai zis happy si e destul de interesanta intrebarea ta... uite sincera sa fiu nu m-am gandit la asta. dar dupa cum am mai spus stiu ca el si-ar fi dat si viata pentru mine...insa chiar nu stiu sa-ti raspund. m-ai bagat putin in confuzie

| AtomiX a răspuns (pentru madyddd):

Nu stiu, eu am zis doar punctul meu de vedere, bun/rau cum o fi el, eu asa vad situatia big grin
Spui ca " stiu ca el si-ar fi dat si viata pentru mine" dar tu dc nu tii la fel de mult la el incat sa poti face si tu asta pentru el? Nu ma intelege gresit, eu sunt aici sa te ajut (asa cum/cat pot), dar esti de acord cu mine ca ceva a intervenit de i'ai zis tu ca numai stii ce simti? Pentru ca pur si simplu nu poti, ca azi sa fiti impreuna, fericiti etc si maine sa zici ca nu stii ce simti si numai vrei sa-l mai vezi. Eu as zice ca merita sa incerci totusi sa lupti pentru el si sa incerci sa va impacati. Si chiar daca el nu se va intoarce la tine si vei renunta la actualul iubit, macar stii ca ai incercat si ca el a meritat asta.
Nu stiu dc, dar cred ca nu prea vrei sa il pierzi pe actualul pentru incercarea asta, dar aici numai tu poti hotara. Daca tu crezi ca..Andrei nu merita asta, atunci nu incerca. happy

| SoloPC a răspuns:

Eu nu stiu sa iti raspund da stiu ceva foarte adevarat.
Copiaza mesajul care ai stat vreo 30 min sa il scrii si du-te si pune-l intr-o carte o sa ai succes!

| MeandYou123 a răspuns:

Nu este patetica, multi dintre noi suferim doar ca in mod diferit. Fata daca-l iubesti impaca-te cu el, si pe viitor incearca sa te porti cu el frumos, precis merita.Hai sa auzim de bine.

| floricica1995 a răspuns:

Fa-ti un ceai, stinge lumina, pune o muzica frumoasa si gandeste-te la viitor si uita de trecut. e tot ceea ce mai poti face acum...

| motherf a răspuns:

@porto89 si eu am trecut prin asa ceva...e normal sa fie rece, indiferent cu tine dpa tot ce iai facut, primul pas ar fi sa te desparti de actualul si dupa sa vorbesti cu Andrei sa ii spui ce simti pentru el si poate o sa mai aveti o sansa. Daca nu o sa vrea nu ai ce face.Nu va inteleg pe voi fetele..il iubiti pe fostul si va sta gandul la el si in acelasi timp va mai bateti joc de unu.Cum crezi ca s-ar simtii actualul daca ar stii ca tu plangi dupa fostul?

| DiaDianutza a răspuns:

"Daca iubesti doi oameni in acelasi timp, pastreaza-l doar pe al doilea. pentru ca daca l-ai fi iubit cu adevarat pe primul, nu te-ai fi indragostit de al doilea"

| SabAnd a răspuns:

Nu stiu, poate ar trebui sa faci o pauza si sa anlizezi lucrurile in ordine vezi pe ci iubesti mai mult si pune-ti o ordine in ganduri daca descoperi ca il iubesti pe Andrei mai mult du-te la el cautal iar daca nu mai poate fi al tau asta este inseamna ca nu a fost sa fie intre voi, o relatie solida sa stii ca rezista si cu anii chiar daca intre timp te despartii.

| Teresa179 a răspuns:

Stiu prin ce treci. Am patit la fel in trecut si si acum cu actualul meu iubit, pe care tot Andrei il cheama. Eu spre deosebire de tine am reusit sa l fac sa se intoarca la mine, mi am dat seama pe moment ca am gresit, insa nu sunt ferm convinsa ca m-a iertat. L am ranit rau si chiar daca el insista ca totul e in regula, eu nu cred asta. In orice caz, parerea mea e sa incerci sa vorbesti cu Andrei, vezi daca ar fi dispus sa ti mai acorde o sansa, insa nu i o spune pe fata. Insa trebuie sa te gandesti si la actualul tau, ca ceea ce s-a intamplat cu fostul sa nu se intample si cu actualul. Eu in locul tau m as vedea cu Andrei si as testa terenul apoi m as gandi daca sa incerc sau nu.Macar sa vezi daca merita incercarea, daca nu e ok, ramai cu actualul.Stiu ca suna gresit insa parca fata de inima ta e corect.Acum mai mult depinde de tine.