| Suki08 a întrebat:

La cat timp dupa un avort medicamentos pot ramane insarcinata? Vreau urgent mai multe raspunsuri

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Peste cât timp după un avort medicamentos o femeie poate să devină gravidă din nou şi când va avea un ciclu menstrual normal?
Avortul medicamentos nu are o influenţă negativă atât asupra capacităţii femeii de a deveni gravidă cât şi asupra sănătăţii ei în general. Sarcina dupa avortul medicamentos poate surveni peste 10-11 zile după procedură, de aceea este bine să fie luata o decizie despre contracepţie deja la prima vizită la medic. Medicii apreciaza ca dupa efectuarea avortul medicamentos, de regula menstruatia va începe ca de obicei, sau cu cel mult 2 săptămâni mai târziu.
https://www.avort.md/avortul-medicamentos/