| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Vreau sa fac avort, am ramas insarcinata si as vrea sa stiu, cat timp trebuie sa am cu copilul ca sa fac avortul? Si pana in cate luni pot merge sa fac avortul? Si as vrea sa stiu daca am cum sa patesc ceva grav? ( sa mor. )
Si cam cat costa un avort la privat?
Vreau raspunsuri la intrebari! Nu chestii de genu: e un pacat. nu fa avort.
Multumesc!
FUNDAA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Conform legislatiei actuale (noul cod penal intrat în vigoare în 2014) avortul este permis în conditiile stabilite de lege (Art. 201(1)(c) si Art. 201(6) - nerespectarea acestor conditii fiind încriminata--- vezi, in link, articolele :http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-201
2.Nu patesti nimic grav daca procedura se efectueaza intr-o clinica/cabinet medical autorizat in acest scop. Daca esti minora ai nevoie de consimtamantul parintelui/tutorelui legal.
3.Preturile incep de la 500 lei si pot chiar depasi 1000 lei, in functie de localitate si forma de proprietate a institutiei medicale (de stat sau privata).

54 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face intreruperea de sarcina pana la 12 saptamani de la prima zi a ultimei menstruatii.
Exista, desigur, risc de complicatii si de moarte. Acestea sunt foarte mici daca esti mare (peste 18 ani) si daca ai mai nascut inainte si mai mari daca esti la prima sarcina sau daca esti mica. Daca ai sub 16 ani, ar fi bine sa faci avortul intr-o clinica din strainatate, experimentata cu obstetrica pediatrica fiindca riscurile sunt mari. Trebuie sa mai stii ca ai nevoie de acordul scris al parintilor daca esti minora.
Procedura are costuri variabile, in functie de clinica, de varsta ta, de varsta sarcinii, de complicatiile care apar (exista posibilitatea sa pleci in 6 ore acasa, dar si riscul sa stai internata cateva saptamani)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci ce a mai mare crimă posibilă avortul.

| Stell99 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Du-te la psiholog..Si asa planeta e suprapopulata.
Cea mai mare crima la adresa planetei este populatia planetei creste cu 200.000 de oameni zilnic! Se nasc 350.000 dar 150.000 mor.

In ritmul asta autodistrugerea civilizatie va avea loc pana in 2100 maxim.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Face un bine
Pana in 2050 o sa fim 9, 5 miliarde de persoane, daca continua asa o sa depasim pana in 2100 15 miliarde
In felul asta o sa fie suprapopulata planeta si iti dai seama de urmari

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai dar ce grijă ave ti voi de planeta asta, ca se suprapopuleaza, asta e treaba lui Dumnezeu cit permite nasterile nu a noastră.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu avem nici o treaba, dar in viitor sigur o sa fie omorati multi, sau o sa se scoata organele sexuale la jumatate de populatie din cauza celor ca tine

| Zabut a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Le pasa atat de mult de planeta asta dar arunca gunoaiele unde apuca.
Halal oameni.

| Regedesubmunte a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești prost la cap, chiar dacă o să facă sau nu avortul populația tot va crește, tu prin ce afirmi acum subminezi dezvoltarea țări, nu ești conștient de ceea ce afirmi, populația româniei e și așa înbătrânita și nu peste mult timp nu va mai fi forță de muncă capabilă să ducă țara mai departe și nu peste mult dimp după acest teritoriu se va destrăma și cine crezică că-l va stăpâni? Cea mai simplă soluție ca să cucerești un teritoriu e săi omori sămânța, în cazul nostru poporul! Nu mai afirma aberați!

| anonim_4396 explică (pentru Regedesubmunte):

Nu afirm aberatii, trebuie sa omoram iepuroaicele astea umane, nu poporul

| Regedesubmunte a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă tu epuroaicele, Viitorul României e cert și nu cred că România e dependentă de piața mondială alimentară ci invers și nu are rost săți faci griji degeaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana in 3 luni (12 saptamani) se poate face avort legal, la orice cabinet ginecologic care au si proceduri de avort.
Se mai poat face si la spitalul de stat, dar trebuie sa te programezi.
Daca esti minora, trebuie sa mergi cu unul din parinti sau tutorele legal, care sa semneze pentru tine ca sunt de acord cu procedura chirurgicala la care vei fii supusa, si ca au fost informati si au acceptat riscurile operatiei la care vei fii supusa.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum, dupa tot stresul, durerea si banii pe care ii dai pe o asemenea opeartie, nu crezi ca era mai simplu daca cheltuiati 2 lei pe niste prezervative si nu ramaneai gravida?
Ce ai facut tu a fost cel mai rau, ai avut sex neprotejat in plina perioada fertila, adica la 2 saptamani dupa ciclu, cand se produce ovulatia.

Imi pare rau ca ai ajuns aici, dar cand te joci de-a sexul, trebuie sa fii constienta ca te joci si cu viata unei fiinte vii.

Nu-i nimic, o sa inveti din greseli si sper sa nu le mai repeti alta data, entru ac suferinta si riscurile unui avort, te vor urmarii toata viata.

| anamariarot a răspuns:

Dar cum vorbesti ma asa? Nu ti-e rusine sa jignesti saraca fata? Esti un crestin adevarat, ce sa zic. In loc s-o judeci si sa o faci cu ou si otet, i-ai putea da un sfat. Situatiile de genul sunt extrem de delicate si nu se trateaza in felul asta.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

E nesimtit ca spune adevarul? Saraca fata? Pai a fost in stare sa dea din buci, dar de ce n-a folosit un prezervativ? E 10 lei o cutie.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

In momentul in care spui ca "e pacat" eu deduc ca e vorba despre o persoana credincioasa, cu principii inradacinate in crestinism care totusi are un limbaj demn DE SATRA. Ca un crestin adevarat ce esti, n-ai dreptul sa judeci, ba chiar sa ii doresti moartea cuiva, Dumnezeule! Lucrurile astea m-au intrigat pe mine in ceea ce priveste comentariul.

| GreenVoid a răspuns (pentru anamariarot):

Tu esti normala? Daca nu sunt un crestin adevarat ca am jignit.o(daca prin faptul ca i.am spus adevarul inseamna asta)ea ca vrea sa omoare o fiinta vie ce e? Unsa lui Dumnezeu? Ce sfat sa-i dau ca ea a intrebat daca pateste ceva si cat costawinking

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Nu a spus nimeni ca pacat e un cuvant crestinesc, si un ateu il poate folosi.
Si tu nu vezi ca cea care a pus intrebarea are o minte foarte limitata? Mai limitata chiar decat a mea

| anamariarot a răspuns (pentru GreenVoid):

Doamne, dar nici eu nu-s de acord cu ce face ea insa sunt perfect constienta de faptul ca e o situatie foarte delicata de pe urma careia poate ramane cu traume psihice pe toata viata, de aceea trebuie sa ii explici situatia si nu sa o jignesti la modul ala nasol, pe bune...

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

In contextul dat, pacat face trimitere la dogmele crestine. Mi-a placut ultima parte rolling on the floor

| anamarya5780 a răspuns (pentru anamariarot):

Toate care fac avort sa moara dracului! Daca n-ar exista metode pentru a nu ramane insarcinate as mai spune dar asa? C... imputite! Nu exista alte descriere pentru astfel de specimene! https://www.youtube.com/watch?v=ng_dwvy6teg Parerea mea este sa urmariti cu atentie acest videoclip! Criminalelor!

| anamariarot a răspuns (pentru anamarya5780):

Ce ai, fato? Ești sănătoasă la mansardă? De ce-mi sari mie în cap?

| anamariarot a răspuns:

Cu cat inainteaza sarcina mai mult, cu atat riscurile sunt mai mari. Un avort costa cateva sute de lei, dar implica si multe riscuri, printre care si infertilitatea. Daca nu sunt prea indiscreta, ce varsta ai?

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Pfff, scuze, l-am dat ca raspuns pentru tine in loc sa fie raspunsul la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau o amenda pentru cei ce fac mai mult de 1 copil
Si asa ar merge, in China a mers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate la faza cu vacile alea
O vaca de genul e mama unui coleg de al meu, are parca 10 frati
Nici unul n-are mai mult de 8 clase
Aia e gravida in fiecare an

| GreenVoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ferestelaughing Banuiesc ca primeste si alocatii pe ei...ca de...saraca femeie se "chinuie" sa ii creasca.

| anonim_4396 explică (pentru GreenVoid):

Normal ca primeste alocatia laughing
Se chinuie foarte tare
Apropo, tu esti cresttin? Intreb pentru ca acea Ana crede ca esti crestin doar pentru ca ai spus ca e pacat laughing

| GreenVoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Alocatia aia ar trebui sa se duca in conturile batranilor care au muncit o viata intreaga in Romania si acum nu au cu ce sa.si cumpere nici macar medicamente.Eu cred in Dumnezeul meu.Nu in cruce, nu in icoane, in cel de sus.Nu merg in biserici si nu salut preotii pe strada. Cele mai mari pacate le.au facut ei sau au fost facute in numele lor.

| anonim_4396 explică (pentru GreenVoid):

Ai dreptate la faza cu batranii
Cica o sa mareasca alocatia de la 1 ianuarie 2017, dar pensiile cand?
Adica cum sa dai 450 lei unor copii care au deja parinti cu venituri financiare?
De parca batranii mai au vr-un venit, si au muncit mai mult de jumatate din viata

| GreenVoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Parlament de rahat. Udrea invata sa traga cu arma, ia lectiilaughingIl loc sa dea banii pe cacaturi si pe cursuri de genul, ca asta ii trebuia ei sa invete sa impustelaughing ce fura sa dea la popor...ca tot de la el vin.Da cine are prea multi si nu stie ce sa faca cu ei, cine nu are nici de o paine...asta e lumea in care traim.

| anonim_4396 explică (pentru GreenVoid):

Ai dreptate
Sper ca in viitor sa putem sa cerem sa omoram politicienii corupti, o sa-i omoram pe toti acum, si daca urmatorii sunt tot asa omoram pana gasim pe unii buni laughing

| GreenVoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu...parca nu as vrea sa ne coboram la nivelul lor.Mai bine sa plecam departe in natura sa ne facem propria civilizatie si lasam poporul sa ii omoare sau sa se omoare intre ei.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne, cum gandesc unii...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, gandim corect, nu ca tine

| GreenVoid a răspuns (pentru anonim_4396):

"Unii" isi spun punctul de vedere si argumenteaza.winking Tu ma critici fara nici un argument pai ce sa zic daca esti de acord cu fiinta de mai sus va aplaud pe amandoi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca gasesti argumente pentru ce ai scris...care sa aiba sens, te rog sa mi le spui si mie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te deranjeaza ca avem dreptate, nu?
Incerci sa te pacalesti singur
Acum 60-70 de ani eram doar 4, 5 miliarde de oameni

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti constient ca lipsa fortei de munca trage tara asta in jos? Evident ca nu esti, tu stii ca suntem prea multi in lume...asta inseamna a fi limitat (desi 1/4 din populatia lumii e in India si in China)
De ce sa nu se mai dea alocatii? Vreun argument logic?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce sa se dea?
E copilul tau, de ce sa-ti dea statul bani sa-l cresti?
Deci pensiile sunt 50 lei si astia o sa faca alocatiiile de 450 lei

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Unde ai auzit prietene tu de pensie de 50 de lei? Sau de alocatie de 450 lei? Stii care e diferenta dintre un proiect de lege si o lege promulgata?
Apropo, parintii aia, care primesc bani ca sa isi creasca copiii, banii aia sunt platiti tot de ei, la fel ca si pensiile, ca si ajutoarele sociale... vrei sa mai enumar? Tu esti blocat pe chestia aia ''totul e o hotie'', esti manipulat la fel ca toti cei care au iesit la proteste anul trecut, nu ai habar de ce se intampla in jurul tau.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Avortul se face pana in 5 luni. Daca esti minora, va fi nevoie de semnatura unuia dintre parinti/tutore si de asemenea, politia se va autosesiza.Depinde de medicul care se ocupa de tine...cunosc o persoana care a facut 5 avorturi si n-a patit nimic, dar tu trebuie sa stai fara griji.Pretul difera in functie de spital/clinica si ajunge pana in jur de 1000 de euro, dar daca te duci la spital de stat platesti 500 de lei.Totusi cel mai bine este sa te duci la medicul tau de familie sa te informezi.Nu strica sa faci o vizita la un psiholog care sa te ajute sa treci cu bine peste asta.Multa sanatate.

| anamariarot a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

Cum sa se faca pana in 5 luni? Si la 3 luni le e frica medicilor

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Jg2V7rmArsw Mai intai uita-te la fillmuletul acesta, este despre ce se intampla in timpul unui avort.Nu am pretentia de a te face sa te razgandesti in aceasta privinta ci de a te face ca pe viitor sa iti asumi mai mult responsabilitatea faptelor tale. Cred ca te-ar fi costat mai putin un pachet de prezervative sau o cutie de anticonceptionale, zic si eu ca este mai bine si mai util sa previi decat sa tratezi.Cat despre cei care zic ca planeta este suprapopulata si ca ar trebui sa se procedeze ca in China, sa nu li se permita cuplurilor sa aiba decat un copil, ganditi-va la populatia Chinei comparata cu populatia Romaniei, a noastra oricum e in curs de imbatranire.Si oricum se incearca limitareea cresterii populatiei.Va mai amintit isteria cu vaccinul coontra HPV? Ei bine intr-un fel fusese asa de controversa si fiindca reprezenta o forma de sterilizare chimica aplicata fetitelor

| Stell99 a răspuns:

Ba cristi din pl.

M-am saturat de specimenele ca tine.
Fa bine si zdrobesteti bilutele.Sunt destui ca tine.

| noink a răspuns:

Buna draga mea, de curand eram panicata ca o sa fiu nevoita sa fac si eu asta, si m-am informat foarte bine despre tot. Scrie-mi un mesaj privat si o sa discutam mai multe acolo! Voi astepta (aici nu are rost, lumea glumeste si isi bate joc)

| tickey a răspuns:

Din cate stiu eu poti pana in maxim 3 luni, cel tarziu 4. Pretul de obicei difera de la un cabinet la altul. In general costa in jur de 500 lei. Era acum 4 ani 400 lei. O sa iti faci programare la cabinetul respectiv daca sunt foarte ocupati si daca sunt liberi si exista totul pregatit, poti face chiar in ziua respectiva avortul. Dupa o sa ai niste dureri care trec cu calmante. O sa ai nevoie de odihna cateva zile si sa mananci bine pentru ca o sa pierzi o cantitate de sange care trebuie sa se refaca. Ignora persoanele care au privire de cai si sunt frustrati pe viata lor. Nu ai nevoie de trimitere de nicaieri. La cabinet o sa iti faca prima data o ecografie pentru a confirma sarcina. O sa treci peste. Ai grija mai bine ca sa nu mai repeti experienta.

| Axely a răspuns:

Oh, uite ca eu zic ca-i pacat :/, pentru ca in tine se află un suflet...
Il poti creste si la varsta pe care o ai cine stie...

| 44TheSinner44 a răspuns:

Du-te la doctor, nu intreba pe net, ca nu are rost, incuiatilor la minte.

| xpoisonxdartx a răspuns:

Poti sa iei pastila de avort daca nu ai peste 9 saptamanii de cand esti insarcinata. Daca ai peste trebuie sa te duci la clinica specializata.

| Chief a răspuns:

Faci o mare prostie și după asta vei suporta consecințele! Gândește-te puțin... e un suflet nevinovat. A fost o greseala, dar nu trebuie să plătească copilul pentru greșelile tale. Mai gândește-te la treaba asta foarte bine, că nu e de joaca!

| anamarya5780 a răspuns:

Gata criminalo? Ai scapat de o grija? De un suflet? Sunt atatea metode pentru a nu ramane insarcinata si voi? Specimene ordinare! Urasc ce se *** si fac avort! Toata viata mea o sa va urasc!