| Anamaria13345 a întrebat:

Luna trecuta mi-a venit ciclu pe 30 mai luna asta tot pe 30 iunie ar trebui sa vina?

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Nu. O luna are 30, 31 de zile, ție poate sa îți vina la 28 de zile de exemplu, nu are cum sa fie mereu aceeași data

| Floridori a răspuns:

Pai depinde de lungimea ciclului tau menstrual.Ciclul nu tine cont de calendarul gregorian ca sa vina pe aceeasi data a lunii mereu big grin

Lungimea ciclului se calculeaza din prima zi de sangerare menstruala, aceasta fiind ziua unu, pana in ziua anterioara urmatoarei sangerari menstruale, aceea fiind ultima zi a ciclului.
Te sfatuiesc sa iti notezi undeva datele la care iti vine pentru a-i determina lungimea sau macar pentru a sti daca este regulat sau nu.
Un ciclu regulat are mereu acelasi numar fix de zile, uneori cu mici diferente de +/- 1 zi, maxim 2.

Daca observi, insa, ca diferentele dintre lungimile ciclului sunt mai mari de +/- 3 zile, atunci este un ciclu neregulat.

In cazul unui ciclu regulat, se poate calcula si perioada fertila, stiind ca ovulatia se produce mereu cu 14 zile inaintea inceperii urmatorului ciclu.In cazul unui ciclu neregulat nu se poate calcula perioada fertila si nici nu se poate calcula cand va incepe urmatorul ciclu menstrual.

In orice caz, structura ciclului este urmatoarea:
-perioada de sangerare menstruala: 3-7 zile;
-perioada infertila (durata depinde de lungimea ciclului);
-perioada fertila: 4 zile inainte de ovulatie+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie;
-perioada luteala sau de infertilitate absoluta de 12 zile.

Majoritatea femeilor au un ciclu de 28-35 de zile, dar este normal sa fie intre 20 si 45 de zile.
De aici iti dai seama ca daca ai ciclul de 28 de zile, de sau de 33 de zile, de exemplu, sangerarea nu incepe pe aceeasi data in fiecare luna, deoarece hormonii nu tin cont de calendarul gregorian. big grin

Numai bine!

| clarraxdxs a răspuns:

Daca ai o menstruatie regulata, da. Cel mult sa intarzie cu o zi sau sa vina cu o zi mai devreme adica pe 29. In caz contrat, daca nu ai o menstruatie regulata, poate sa apara oricand.