| action a întrebat:

M-am culcat cu prietenul meu si s-a rupt prezervativul.era a doua zi dupa ce mi-a trecut C. M(a tinut 5 zile). la 10 ore am luat postinor 2.cate sanse ar mai fi sa raman insarcinata?

4 răspunsuri:
| ciresik80 a răspuns:

Sansele sunt aproape zero pentru ca tocmai ti se terminase menstruatia, ovulatia nu a avut inca loc pentru ca apare cu 14 zile ianinte de declansarea menstrei urmatoare; daca ai un ciclu menstrual regulat de 28 de zile ovulatia apare in cea dea a 14 zi (ziua 1 este prima zi a declansarii menstruatiei)iar postinorul nu il mai lua aiurea pentru ca este compus din multi hormoni si nu are rost sa-ti incarci corpul inutil cu hormoni si nu uita ca postinorul se poate lua maxim de doua ori pe an; data viitoare folositi un prezervativ. Daca vrei sa faci un test de sarcina sa il faci la 7 zile de intarziere, desi nu cred ca este cazul.

| alinac a răspuns:

N-ai cum daca ai luat postinor.banuiesc ca leai luat pe amandoua si cum scria in prospect ca altfel nu stiu ce efect au. daca leai luat cum trebuie nu-i problema. daca erai insarcinata in 2-3 xzile ar trebui sa-ti vina c.m daca nu nu-ti vine.ai grija ala se ia de maxim 2 ori pe an nu se foloseste ca o metoda contraceptiva.

| Laurentiu_1060 a răspuns:

| mrsdreamy a răspuns:

Nu prea sunt sanse sa fi ramas insarcinata pentru ca daca s-a intamplat a doua zi dupa ciclu nici nu erai la ovulatie, deci slabe sanse sa ramai insarcinata atunci.si daca ai mai luat si postinor nici atat.