| JustMeCata a întrebat:

M-am indragostit de o fata din clasa de la mine, imi place de ea de cand a inceput scoala (sunt primul an la liceu). Astazi am avut sport si am jucat handball, aram in poarta a sutat un baiat mai tare si mi-a dar in picior si m-am pus jos nu ca ma durea dar nu era mingea in apropriere, ea m-a intrebat daca ma doare, dupa ce al iesit de la sport i-a zis la o fata: "Hai ca stim ca iti place de Catalin" (adica eu) eram foarte aproape de ea si cred ca a zis asta ca sa aud si eu. Ar putea fi astea niste indici ca si ei ii place de mine? Ar mai fi si mai multe si ca i-ar place si ca nu dar de obicei cand esti indragostit iti faci multe iluzi am mai patit ast. Problema e ca sun mai timid si nu as tare vrea sa ii supun in fata ca imi place de ea. De ce nu as vrea: pentru ca sunt intr-o clasa noua si daca ar fi un raspuns negativ nu ar fi prea bine pentru mine m-ar bate toti la cap apoi ca imi place de ea, stiu cum ar fi... Voi ce ziceti ce ar fi de facut? Precizez ca desi am 15 ani nu am avut prietena pana acum. Multumesc pentru ca ati citit si pentru rasspunsuri.

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Buna Catalin...foarte frumos ai scris si ce frumoasa varsta ai (aveti). Eu sunt cu mult mai mare si iti dau un sfat ca unui frate mai mic (daca esti de acord). Mai intai trebuie sa fi sigur ca iti place fata de care spui. Daca iti place asa mult atunci incearca sa ai cat mai multe activitati care sa va apropie. Ca tot a fost intrebata in prezenta ta daca ii place de tine atunci poti si tu sa o iei de o parte si sa ii spui ca vrei sa o intrebi ceva (iar intrebarea sa sune cam asa): "Pot sa te intreb ceva de care sa nu afle niciun coleg/prietena de-a ta?"... daca raspunsul ei este da continui: "Am auzit ca iti place de mine. Asa-i?" Astepti reactia ei si apoi ii spui direct ca si tie iti place de ea daca se fastaceste, sau roseste (sa nu te astepti ca raspunsul ei sa fie "da").
Pana aici este usor. Dar daca te ajuta Dumnezeu sa fiti impreuna trebuie sa o respecti pana in panzele albe, si anume, sa cresteti frumos unul langa altul, sa aveti grija de fecioria voastra, sa va incredeti macar un pic si in Dumnezeu. Daca stii ca o vei face sa sufere, mai bine mergi mai departe fara sa o bagi in seama. Succes va doresc si sa fiti frumosi si peste ani. Cu drag

| oOoBrBoOo a răspuns:

Pai si eu am 15 ani si sunt in primul an de liceu si eu am colegi noi si eu fac sport si alea alea... sti si u cum e dar eu in locul tau daca mi-ar placea de o fata nu Iasi zice in fata am patit si eu dar daca asi fii auzit ca si ia ma place asi merge la ia si Iasi zice "buna am auzit ca iti place de mine" daca zice da ii zici ca si tie iti place de ia si incearca sa o saturi dar daca nu ai curajul asta incearca sa vorbesti cu un baiat sau o fata care o cunoaste mai bine pe ia si ii la aceea persoana sa ii zica la fata de care iti place ca si tu o placi sau daca nu ii ceri iei personal FB sau id de mess sau nr de tel.Alta solutie nu stiu.Multa bafta si daca esti la liceul cu program sportiv (LPS) da-mi un mesaj pe TPU poate suntem la acelasi liceu si din acelasi oras.

| tocxsickid989toxic a răspuns:

Ai putea sa te imprietenesti cu ea, sa o iviti la film (pot veni si alti prieteni de-ai vostri daca nu vrei sa mergi doar cu ea). Incearca sa flirtezi cu ea. Daca iti raspunde inseamna ca e interesata.

| Ionela_Laura_1997 a răspuns:

Si eu sunt clasa a IX-a stiu cum e cu noii colegi, ar fi bine sa o iei sa discutati, daca nu da-i mai multa importanta, baga-te mai mult in seama cu ea, discutati mai mult, daca nu faci tu primul pas si ei ii place de tine il va face ea, dar frumos ar fi din partea ta sa ii demonstrezi ca esti "barbat" ai 15 ani totusiwinking
Multa bafta!
Funda?tongue