| Loredana96 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie foarte grea crying Nu am chef de nimic, pling mereu...si mi-e greu pe suflet.Am nevoie de sfaturi de la persone cu experienta.
Cu un an in urma eram cu totul altfel, dar a intervenit cineva care m-a schimbat.Vedeam cum prietenele mele sufera din cauza baietilor si imi venea a ride.Nu iubeam nici un baiat.Pentru mine pe primul loc era invatatura.Nu ma sarutasem inca cu nimeni.A inceput un baiat sa-mi scrie mesaje pe fb.Ii raspundeam, dar nu aveam nici o intentie in privinta lui.El avea 21 ani, iar eu 16.Si plus la asta, auzeam doar de rau despre el, pentru ca il stiam de mica (locuim in acelasi cartier) Auzeam cum ca ar fuma iarba, intr-un cuvint baiat de cartier.Imi parea totul o gluma, pina sa imi ceara numarul de telefon.Imi era frica de el, si nu i l-am dat.Totusi el l-a gasit.Si ma suna intruna. Vroia sa ne vedem. Fugeam de el.
Am iesit cu prietenele seara la plimbare.M-a gasit.M-a luat cu el.Am fost la o pizza.Mi-a placut de el mult.Dar nu i-am aratat asta.El deja stia cind eu ies cu fetele si ma astepta afara.A doua oara a venit cu flori la mine.Trandafiri de culoare roz...preferatii mei.A fost un gest frumos.E placut sa primesti iarna flori.Imi placea de el la nebunie.Dar nu ii aratam lucru asta, pentru ca ma temeam de sentimente.El ma ruga sa-i dau o sansa, imi spunea ca s-a schimbat.In martie a plecat in Franta.Imi era greu fara el.Mereu asteptam un mesaj de la el.El imi scria, imi scria mereu.Eu ii raspundeam, dar pastram distanta.Eu prima nu i-am scris niciodata.In septembrie a venit acasa.Ma suna in fiecare zi sa ne vedem, a stat 3 saptamini acasa dar noi ne-am vazut doar de 3 ori.Pentru ca eu mai mereu eram ocupata cu lectiile.In octombrie s-a dus inapoi in Franta, fara sa imi spuna. Ajuns in Franta, mi-a spus ca a inteles ca mie mi-i totuna de el si ca nu ma atrage. Abia atunci m-am gindit ca e timpul chiar sa-i dau o sansa, si i-am spus tot ce simt.Totul a fost bine pina la inceputul lunii decembrie.Intr-o seara nu stiu ce era cu el, ca facea prea multe glume despre sex.I-am spus de vreo 2 ori sa termine cu glumele ca nu-mi place si el totusi continua.Ma inervasem si i-am zis sa-si dea seama ce scrie.S-a suparat si el si mi-a zis sa-mi gasesc pe unu care-si da seama ce scrie.
Mi-a spus ca nu o gasesc un baiat care la 21 de ani, in ciuda comportamentului meu sa se tina totusi de mine.A spus ca el a fost insistent cu mine, pentru ca ma iubea, ma iubea asa cum sint, chiar daca nu am vrut sa-l sarut vreodata.
El a pus punct la toate si mi-a urat succes.A doua zi a inceput sa-i scrie prietenei mele cele mai bune.A vorbit cu ea 3-4 zile si s-a indragostit in ea, ii spunea ca ea e perfecta.Si ca cind va veni acasa numaidecit se vor vedea.Prietena mea i-a dat block.Si el nu putea sai scrie.Pentru ea si-a facut un nou profil si s-a tinut de capul ei vreo 3 zile ca sa vorbeasca.Prietena mea nu a vrut.
Tot atunci, el mi-a scris ca sint o proasta, si ca adevarul e ca lui i-a placut foarte mult de mine doar in primele luni, dupa aia a fost doar deprindere.Si ca de asta eu sint vinovata, ca nu am fost deschisa cu el, si ca eu l-am indepartat de mine.Mi-a mai spus ca in tot anul acesta, cit imi spunea ca ma iubeste, de fapt i-a placut mai multe fete.Si acum o place foarte mult pe prietena mea cea mai buna.Si la urma mi-a mai spus odata ca sint o proasta.
Indiferent de ce mi-a spus,eu i-am spus totusi ca orice mi-a spune el,eu totusi tin la el,si am tinut doar la el timp de un an de zile.
Nu am vorbit timp de o luna. Zilele astea, iarasi a aparut in viata mea.M-a intrebat cum merg treburile si daca mi-am gasit pe cineva.I-am spus ca nu si el a spus ca eu sint fata lui chiar daca nu sintem acum impreuna.
A spus ca voi fi fata lui.A spus ca a incercat sa vorbeasca cu alte fete, dar eu totusi ii lipsesc.Si-a recunoscut greselile si a promis ca va avea grija de mine.
Cuvintele lui m-au atins,dar mi-am luat curaj si i-am spus ca nu voi fi niciodata a lui.A incercat sa ma convinga ca nu am facut nici eu corect, ca nu am incercat sa am grija si eu de el sa-i scriu un mesaj de buna dimineata.A spus ca am dat dovada de imaturitate.
Urasc faptul ca cind icep sa ma obisnuiesc fara el, atunci apare.Si nici nu sintem impreuna, dar nici nu ma lasa in pace.

Răspuns Câştigător
| MankoBreaker a răspuns:

Partea adevărată care a spus-o el a fost doar atunci când ți-a zis că nu vei mai găsii pe altul ca el, practic atunci era frustrat și din cauză că este foarte plin de sine, încerca să te facă să crezi că nu vei mai găsi pe altcineva ca el, restul, în într-un procent de 94% din ce a spus el sunt minciuni.

Deși asta este și ideea, să nu mai găsești pe nimeni ca el.
Îți recomand să scapi de el, pentru că vei regreta că l-ai întâlnit. Din genul lui de persoane nu ai cum să scoți ceva bun. (p.s: oameni nu se schimbă niociodată. sau chiar dacă se schimbă foarte foarte greu, el nu s-a schimbat).
Cum scapi de el?
Păi, este foarte simplu, te comporți foarte rece și indiferent cu el mereu, mai pe scurt să fi insuportabilă, dacă vrei să te lase în pace.
sau:
să îți schimbi cartela și contul de facebook.
(pentru rezultate foarte bune îți recomand să combini variantele).

11 răspunsuri:
| ksuper31 a răspuns:

Precum spune restul poporului, nu te-a iubit niciodată în adevăratul sens al cuvântului, nici măcar în cel mai mic sens al cuvântului. Cel mult, te-a plăcut, doar, aşa că lasă-l în lumea lui şi ai grijă de tine. Ţsss. e plină lumea de tâmpiţi ca ăştia care vor doar sex...
Succes!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate ma vad nevoit sa-ti repet ceea ce am afirmat in urma cu vreo 2 saptamani.Nu te-a iubit niciodata, absolut tot ce a facut a fost o abila procedura sa te prinda in mrejele lui.Nu a dorit nimic altceva decat sa faca sex cu tine si sa se faleasca cu o alta puicuta trasa in "frigare" si fripta de cateva ori, dupa care iti dadea papucii mai mult sau mai putin elegant. Consider ca ar trebui sa razi si sa fii fericita nu abtuta si cu ochii in lacrimi. Uita-l cat mai repede si incearca sa-ti traiesti adolescenta fiindca este scurta si ai sa te trezesti ca ai pierdut cea mai frumoasa etapa a vietii.

| anonimg a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ce vrei de la viata. Trebuie sa stii ca o relatie trebuie sa aiba un scop, o tinta, si ca tinta aceasta este casatoria. Iti faci o relatie cand esti pregatita pentru casatorie. O fi insistat el, dar vina pentru ce ti se intampla iti apartine, pentru ca ai lasat garda jos. Refuzul tau trebuie sa fie categoric. Si cand va veni vremea casatoriei, cauta un baiat respectos, care it va da cinste chiat si daca nu veti mai fi putea fi impreuna vreodata. Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Pe El sa-L iubesti mai intai daca vrei sa fii fericita.

| SkyPilot a răspuns:

Fugi cat poti de acest baiat. De iubit nu te iubeste. Te-a simtit slaba, din cauza sentimentelor tale pentru el, si incearca sa profite de tine. Daca ii oferi sex, a doua zi nu mai auzi de el.
Ar fi bine sa nu mai vorbesti cu el, si sa il uiti. La varsta asta este si mult prea mare pentru tine. Gaseste-ti unul pana in 18.

| grab a răspuns:

Chiar ti-e asa greu sa treci peste si sa il uiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru binele tau, sper ca te vei obisnui fara el. Respectivul n-are nici o treaba cu tine iar comportamentul sau fata de celelalte fete e dovada incontestabila a acestui fapt.

| 1DeadMemories a răspuns:

Parca am vizionat o telenovela citind mesajul tau.

Sfatul meu e sa te ti deoparte de acest baiat.Este doar un vanator care incearca sa prinda cat mai multe "caprioare". Va incerca cu tine pana vei ceda.Pari o fata inocenta, nu-ti trebuie batai de cap.Cauta-ti un baiat de seama ta, care sa aiba aceeasi pasiuni/hobby cu tine.Nu-i datorezi nimic, nu trebuie sa fi cu capul plecat in fata lui. Faptul ca-ti spune ca vei fi fata lui, ar trebui sa-ti dea de gandit happy. Posibil isi pune ambitia sa te aiba din orgoliu, urmand sa-ti dea papucii ranjind glorios.

Ai grija de tine!

| Anonim1045 a răspuns:

He's a player! Si eu cunosc asta foarte bine, comportamentul asta al lui; si eu am fost indragostita de un tip ca asta. Au fost anii pe care ii regret cel mai mult. As fi putut sa fiu fericita atata timp, dar m-am implicat prea mult; cu cat te gandesti mai mult la el, cu cat te implici mai mult cu atat iti va fi mai greu sa treci peste; si crede-ma ca este bine sa fugi, tipii care se joaca de-a indragostitul nu sunt cei langa care sa-ti gasesti tu fericirea. Chiar vrei sa stai langa un tip care te-a facut proasta si s-a dat la prietena ta? Eu una nu cred, pari inteligenta...Rupe orice contact cu el, nu-l crede cand iti spune "dulcegarii", le mai spune probabil si altor 4-5 fete, indeparteaza-te cu totul. E mai bine sa fie greu acum decat mai tarziu sa fie enorm de greu.

| ralukutza123 a răspuns:

Eu cred ca și tu ai fost puțin cam rece fata de el. Dacă îțiplăcea de el, trebuia sa-I arăți ăsta și sa-I acorzi putina atenție. Nu zic ca ar trebui sa îi arăți ca ești disperat, dar putina atenție n-ar fi stricat. Probabil s-a saturat și el sa iti arate ca el chiar te place și ție sa nu-ți pese. Iar chestia cu " eu nu-i scriu prima" e cam exagerata. Poate ca la început e bine sa pari puțin indiferenta și puțin distanta. Dar cu cât relația evoluează și trece mai mult timp, ar trebui sa prinzi tupeu și sa îi arăți ce simți.
Dacă îți place cu adevărat de el și ții la el, acorda-I o șansă, spune-i ca ați putea sa încercați sa faceți ca relația dintre voi sa meargă mai bine. Totuși, ai grija sa nu-ți pierzi capul în caz de începi sa te îndrăgostești de el. Trebuie sa fii rațională și sa nu te lași dusa de val, mai ales ca zici ca e băiat de cartier, ai grija sa nu te minta și ca tot ceea ce-ți spune sa fie o minciuna și scopul lui sa fie doar acela de a ajunge în patul lui, apoi sa te lase balta.
Vorbește cu el, puneți cap la cap ce s-a intamplat și și găsiți problema care a fost intre voi, apoi încercați sa o rezolvati.
Nu mai plânge, capul sus, totul o sa fie bine cu sau fără el. Dacă vrei sa treci peste el, nu mai vorbi cu el și ignora toate avansurile pe care le face prietenei tale ( chiar dacă e greu). Fa-ți prieteni noi, distreaza-te. Niciun băiat nu-ți merita lacrimile. Alături de ei ar trebui doar sa zâmbești, nu sa plangi.
Sper ca te-am ajutat ( nu ti-am înțeles totuși prea bine problema și sentimentele).

| roxydeny2000 a răspuns:

Aici ati facut schimb de roluri ai fost tu in personajul lui am citit ca si cum erau doua persoane in una dar in momente diferite daca legi prima

| roxydeny2000 a răspuns:

Deci cum ziceam daca legi prima si ultima parte apare aceeasi persoana dar de fapt esti tu si el si ganditi la fel sunteti la fel daca tu chiar simti ceva pentru el invata sa-l cunosti sa-l intelegi si repet daca chiar il iubesti fa ce-ti spune inima dar ai grija sa-l cunosti inainte sa faci acest pas