| Bogdanici a întrebat:

Ma pot epila pe penis? Cum e mai bine?

5 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Cică există creme speciale, du-te la farmacie şi întreabă, dacă n-ai inhibiţii laughing

| MasterYoda a răspuns:

Taie-l de tot. si asa il porti degeaba

| dirtoaica a răspuns:

Epilarea parului pubian este o practica comuna si in randul barbatilor, nu doar in randul femeilor. Putem spune ca devenit chiar un trend.

Un procent destul de mare dintre barbatii care isi epileaza "podoabele" au cam intre 20 si 30 de ani.

Aceasta practica are loc din doua motive:

- penisul arata mai mare;

- aspect ingrijit.

Epilarea in zona genitala vine si din preferintele barbatului, dar si ale partenerei. Nu putine sunt cuplurile in care ea se ofera sa "ii faca freza" lui. Si desigur, reciproca este valabila.

Pentru acei barbati care aplica acest tip de ingrijire exista si cateva sugestii care ii poate ajuta pentru a fi si o experienta pozitiva.

In primul rand nu trebuie sa uiti ca zona genitala este si o zona foarte sensibila si de aceea, trebuie sa eviti iritatiile. Daca nu ai mai facut asta pana acum si ai parul mare, atunci primul pas este sa iei o foarfeca si sa te tunzi. Exista barbati care se tund foarte scurt si nu mai apeleaza si la ras. Insa daca nu mai vrei un fir de par acolo, poti folosi dupa foarfeca aparatul de tuns sau aparatul de ras. Durerea pe care ai putea sa o intalnesti la epilarea cu ceara cred ca este prea dura pentru tine.

Pentru barbatii care isi epileaza penisul si scrotul este important sa foloseasca gelul de ras sau o lotiune pentru o piele sensibila. Multe dintre produsele de ingrijire pentru femei sunt bune si pentru barbati.

Odata toate instrumentele stranse langa tine, iti recomand sa o faci in baie, la dus (ma refer aici la rasul cu lama). Fa-ti un dus inainte pentru a avea pielea curata, dupa care treci la actiunea propriu-zisa. Pune-ti gel de ras in palma (cum faci si la barbierit), apoi aplica-l pe penis si scrot. Exista anumite persoane care isi epileaza si zona anala. Este doar alegerea ta. Important este sa nu te grabesti atunci cand ai aparatul de ras in mana. Cum iti iei parul de pe fata asa procedezi si aici, insa cu mare grija. Dupa ce ai inspumat penisul, cu o mana il tii si cu cealalta il epilezi de-a lungul lui. Curata sub jetul de apa des lama aparatului de ras. Spuma sa nu iti lipseasca de pe penis.