| Gdeni a întrebat:

Mai nou traiesc o poveste de dragoste de aproape 2 ani cu un baiat. mai toata lumea imi spune ca nu face de mine. oricum avem conceptii de viata foarte diferite, dar de cand e cu mine s-a schimbat foarte mult insa cred ca mai mult de atata nu pot. nu vreau sa par superficiala cand spun ca nici fizic nu prea ne potrivim. eu nu arat cine stie cum la corp (complexele mele: un colacel colo unu aici ) nu prea ne potrivim la aspect asta incerc sa zic. si am ajuns la concluzia ca stau cu el doaer pentru ca nu vreau sa am acesti 2 ani pierduti si pentru simplu fapt ca parintii lui ma vad ca parte din familei si mie si rusine de ei. nu cred ca mai exista dragostea aia strafulgeratoare ca la inceput, fiorii aceea! cred ca stau cu el mai mult din obisnuinta si pentru ca nu vreau sa fiu singura si pentru ca imi cumpara cadouri. si de fiecare data cand imi ia cate ceva ma simt si mai indatorata fata de el adica ma simt un pic aiurea pentru ca eu stiu ca ma iubeste si mie ca eu nu mai simt acea atractie. ce parere aveti? credeti ca sunt normala la cap? eu cred ca innebunesc de grijile astea...

Răspuns Câştigător
| ioana21S a răspuns:

Buna...eu zic sa lamuriti lucurilie intre voi, ma gandesc ce el este la o anumita varsta si cred ca ar intelege ca dragoste cu sila nu de poate.E neplacut sa suferi din dragoste si de aceea trebuie sa iti pui cap la cap toate sentimetele, gandurile, e pentru binele tau.Nu poti sa traiesti o viata intreaga cu un om doar asa cum zici tu "din obisnuinta".Ia un pic de atitudine fata de el -nu mai accepta cadorurile, si mai ales trebuie sa vorbesti cu el deschis, fara nici o retinere, sa iti spui ce ai pe suflet.Gandeste-te un pic, cu rusine nu rezolvi nimic, o sa stai toata viata doar pentru parintii lui? (iti faci si mai mult rau) esti tinerica, viata merge inainte, cu bune cu rele, oricum ar fi trebuie sa le accepti.Fiecare dintre noi avem in parte in viata si de ceva special,doar ca trebuie sa fii optimist, increzator in propiile forte.(nu te poti baza mereu pe parintii lui).Si daca accepti in continuare, o sa treca timpul si mai repede, poate el isi doreste un copil, tu din "obisnuinta", respect pentru parintii lui o sa faci un bebe. Dupa, oare nu o sa fie prea tarziu sa iei o decizie importanta? (tu esti personajul principal din viata ta ).E doar parerea mea.

| Gdeni explică (pentru ioana21S):

Eu 18 si el 23 si ne cunoastem de cand aveam eu 13 ani. este mai incuiat asa la minte mie sa nu sufere prea tare si de parintii lui mie mila ca ma considera ca fata lor. oricum i-am mai deschis mintea aia si i-am zis ca nu am chef sa ma casatoresc de tanaramai am de trait. nu vreau sa bag divort dupa 6 luni. mersi!

| ioana21S a răspuns (pentru Gdeni):

Placerea e de partea mea! Dar,zic, oricum sa iei o decizie importanta in viata ta,e pacat de tine sa suferi de la ani astea si mereu capul sus, ca iti cade coroana, printeso! Baieti mai sunt, si fiecare e special in felul lui, deci ai de unde sa alegi. Bafta!

10 răspunsuri:
| madalinamadu a răspuns:

Eu cred ca daca nu mai simti nimic pentru el decat obinuinta mai bine v-ati desparti acum pentru ca el va incepe sa tina si mai mult la tine si astfel vei ingreuna situatia, o sa sufere si mai mult.De fapt trebuia sa faci asta de mult, de cand ai vazut ca asa nu mai merge pentru ca l-ai lasat sa isi faca sperante. Orcum gandeste-te bine ce vrei sa faci ca sa nu iti para rau dupaaceea.Bafta!winking

| Gdeni explică (pentru madalinamadu):

E complicata treaba... are in cap numai sex sex sex. eu chiar nu vreau deloc. nu cred ca mai imi trebui vreodata. mie si mila un pic de el pentru ca are niste planuri de viitor mama mama, macam sperie laughing

| madalinamadu a răspuns (pentru Gdeni):

Pai vorbeste cu el deschis, spune-i ce te deranjeaza la el si daca nu se schimba va despartiti...dar daca nu mai simti nimic pentru el decat sa amani asta, mai bine ii spui acum si gata.

| Gdeni explică (pentru madalinamadu):

Si raman singura... adica de gasit as gasi repejor, dar mie cam teama sa o iau de la capat cu grijile, cu increderea. oricum mersi :*

| madalinamadu a răspuns (pentru Gdeni):

Pai nu stiu, poate este vreun baiat care te place de mult timp si ti se pare si tie dragut.In el ai putea avea incredere pentru ca el s-a indragostit prima data de tine deci nu o sa te faca sa suferi.Eu asa am patit si acum sunt foarte fericita happy

| Gdeni explică (pentru madalinamadu):

Eu cam incerc sa ma ferecs de baietii care s-ar putea preface indragostiti doar pentru a obtine alte minuni. si mie scarba de asfel de pers. e plina lumea! oare nu mai sunt baieti seriosi pe pamantu asta? tongue

| escapefromfear a răspuns:

Nu inebunesti deloc.dar nu poti de dragu familiei lui si fiindca iti cumpara cadouri sa stai cu cineva pentru care nu mai ai niciun sentiment.sau poate ai tu stii mai bine.si daca un colacel doi ce conteaza asta cand exsta dragoste reciproca, el nu sta cu tine sa te examineze presupun cati colaci de salvare ai.dar spui la inceput ca traiesti o poveste de dragoste definesteti tie insusi cuvantul traiesc.mai traiesti acea poveste sau nu. esti confuza cred si va trebuie ceva schimbare noutate in relatie.

| Gdeni explică (pentru escapefromfear):

Da ar trebui multe schimbari!