| Dominicc a întrebat:

Mai pentru fete!

Dece deseori baietii fug de fetele care stau in zone mai retrase? cum sa zic sa fiu mai explicit... care stau la tara.

Am observat ca majoritatea baietilor cauta fete de la oras ci mai din centru orasului.
Iar si majoritatea baietilor fug sa nu vorbeasca cu parintii fetelor.
in multe cazuri parintii unei fete vor sa cunoasca baiatu respectiv dar deseori baietii fug sa nu il cunoasca si parintii fetei! mi se pare un lucru josnic.
altceva am vazut ca si fetele de la tara ( aici nu ma refer la fetele de la mama naibi, ci dintr; un loc putin mai indepartat de oras) vor baieti de la oras, adica mai aproape de oras.
Ok aici am inteles ideea pentru ca e si normal ca o fata pe care o pun parintii la munca sa vrea si ea libertate.
dar pe ele cine sa le ia? cand multi vor fete cu fite si frumusetea pamantului.
Sunt lucruri atat de banale incat mi sa scarbit sa mai vorbesc cu cu prietenii. Cand ii aud comentand atat de multe la o fata. uneori au dreptate, alteori parca ar fi prea imaturi.

asta este. meu de vedere.

voi ce ziceti?

7 răspunsuri:
| Dominicc explică:

@0Emeraude - sunt multe fete frumoase la tara!

aici nu ma refer la alea de zici tu cu mintea ingusta. ma refer la fetele mai... cu capu pe umeri dar nu isi prea vad viitoru aproape

| Emeraude a răspuns:

Daca e sa vorbim de acele specimene de prostie absoluta si irecuperabila, de acele fete de la tara care nu pun pret pe respectul fata de ele, deci pe ingrijirea personala, care sunt proaste-n gura si gandesc mai greoi chiar si decat o gaina beata, atunci e firesc ca respectivii baieti (daca sunt mai calumea, ca daca e sa-i luam si pe ei la rost, pun pariu ca am gasi niste exemple rarisime de inteligenta intruchipata...) sa comenteze si, normal, sa caute ceva mai "educat". Eu una nu-mi pot imagina un tip care a crescut toata viata in puf, educat, stilat, care stie cum sa se imbrace si ce atitudine sa adopte, care are un limbaj academic, la bratul uneia dintre cele despre care am scris mai sus : )). In cazul asta, e firesc sa caute una pe masura lor. Dar daca te referi la cocalarii care scuipa seminte pe strada, care se cred smecheri s. a. m. d., atunci nu vad diferenta. Cred ca nu tine de mediul in care locuiesc, urban sau rural, ci de educatia si coeficientul de inteligenta pe care il are fiecare. Pentru ca exista si multe fete de la tara mai inteligente, mai frumoase si mai educate decat pitipoancele din Dorobanti, sunt sigura de asta.
Depinde prin ochii cui privesti, succes, pa-pa!

| AshuraElric a răspuns:

In primul rand (din punctul meu de vedere)faptul ca cineva te face taran nu e neaparat o jignire(taranul e om cinstit, nu-s castiga painea indeplinind tot felul de activitati ilegalehappy ). Eu consider ca baieti cauta mai mult fete de oras ca sa aiba cu cine sa se afiseze in fata prietenilor(sa nu se faca de ras)trece cu vederea peste fitele pe care le au majoritatea fetelor de oras.Cand spui ''taran''te gandesti automat la''prost crescut, incult''cea ce nu e adevarat.Cunosc foarte multe fete si baieti care traiesc in mediul rural si merg la unele dintre cele mai bune licee sau facultati din tara(nu puteti spune ca au parinti de bani gata, asa ca directorul a trecut cu vederea media mica pe care o aveau)sunt uneori mult mai destepti decat, noi, oraseni.Cineva a spus(nu mai stiu cine)ca odata ce nu iesi in club sau la cinematograf esti catalogat drept:''taran'', nu-mi face placere sa colind prin cluburi pe la nu stiu ce ora, la cinematograf nu prea merg pentru ca ma enerveaza persoane care-si fac veacul pe-a colo, te pomenesti ca acum si eu tot du pe la tara vin:d.Inradevar,la oras sunt fete frumoase, destepte, cu fite dar si la tara sunt astfel de fete(la multe le lipsesc fitele ce-i drept). Ar trebui sa va adaptati ca acolo vom ajunge toti cu criza asta, ne vom saluta cu:''Ce mai faci, tarane?''nu o vom mai lua drept o jignire. Ce m-a amuzat faza asta''fetele de la tara caut baieti de la oras pentru libertate''. La oras, libertate? Pe langa aerul poluat risti sa fi calcat in orice moment de nu stiu eu ce masina straina, eu consider ca la tara e libertate, adica poti alerga pe camp de nebun la propriu(eu una as si tipa, cred ca as lua la spovedit pe toti cei care ma calca uneori pe coadabig grin). Acum sa vorbim despre baieti care ''se tem''de parinti fetei(DE CE?), nu cred ca mananca oameni, nu ca deaja mi se pare penibil. Ce motiv ar avea sa faca asta? Un mesaj pentru toti baieti care procedeaza astfel...Sunteti patetici! Ai spus ca ai inceput sa te saturi deaja de criteriile astea(Bine ai venit in club!), eu una imi doresc uneori sa sterg toti ''critici''acestia care inainta sa comenteze ar trebui sa se uite la felul in care arata, dar apoi realizez ca am mai ramane doar cateva exemplare. Sper ca te-am lamurit, sau te-am indus si mai mult in eroare(una din astea doualaughing.

| Abcdefg123 a răspuns:

La mine e chiar invers :]]! Baietii au prietene din oras [ iubite ] si se duc la tara. doar pe a f**e alte fete :].
Fiind de la tara se lasa mai usor, sunt curioase, iar baietii le cred lipsite de ajutor. O f**e si o lasa, fara prea multe batai de cap. Sigur fata nu va spune de rusine, ca ar afla tot satu si asa mai departe :].
Fetele logic ca vor vrea baieti de la oras, vor sa iasa din sat/ comuna. Sa se emancipeze :]. Unora le chiar iese, si sunt donsoare` de oras, altele raman doar cu vise.
Oricum oamenii de la tara merew o sa aiba o eticheta : Ca sunt de la tara.

Asta e lumea. mai proasta oh go on!

| ^_^just*me^_^ a răspuns:

In primul rand pentru ca au in minte deja formata acea imagine de "tarancuta urata si proasta" care nu este neaparat adevarata, si pentru ca le e frica sa caute. Daca o persoana este nascuta/crescuta la tara asta nu inseamna neaparat ca acea persoana este neaparat neangrijita, necioplita, etc. Si sa nu crezi ca nu este acelasi lucru si la baieti...Nici o fata nu cred ca ar sta cu un baiat de la tara, din cauza mentalitatii in primul rand! Dar in fine, cunosc persone de la tara pentu ca si bunicii mei locuesc acolo si sincera sa fiu am fost placut impresionata de unele persoane. Bine dar exista si exceptii si inca mari, dar parerea mea este ca nu trebuie sa generalizam de acum, ca oricum pot fi gasite si la oras persoane in situatii mai urate decat cele de la tara, insa mai rar.trebuie sa recunosc...

| proastalenesa a răspuns:

Eu sunt o fată de la ţară şi mereu am fost stânjenită de acest adevăr, cu greu îl pot accepta. Însă cred că mi-am format o părere greşită. Părinţii îmi spun mereu:"Comportamentul şi educaţia te definesc!" -şi încep să le dau dreptate.
Acum sunt la liceu în oraş şi mă confrunt cu invidie şi răutaţi din partea unora, pentru că învăţ destul de bine, zic eu, şi nu fumez, nu sunt alcoolistă ş. a. m. d., doar ca să par "cool". Dar am învaţat să-i ignor şi să-mi urmez calea.
Asta nu înseamnă că nu mă preocupă felul in care arăt sau mă îmbrac. Din contră! Chiar dacă nu am o mulţime de bani în conturi, îmi place să-mi cumpăr lucruri frumoase, atât cât imi permite bugetul.
În al doilea rand, atât eu, cât şi alţi cunoscuţi de-ai mei am întâlnit multe persoane din mediul urban a căror purtare lăsa de dorit. Iar unii, pentru că sunt înstăriţi, se cred "Stăpânii Universului". Există, desigur, şi orăşeni demni de admiraţie sau ţărani demni de dispreţ. Dar şi invers. Cât despre replica dată cuiva care întrece măsura in anumite situaţii: "Eşti un ţăran!", mi se pare nedreaptă. Motivele reies din ceea ce am scris mai sus.

În concluzie, prejudecăţile sunt tot mai des întalnite printre noi. Şi va mai dura un timp pană vom putea trece peste ele... dacă se va întâmpla vreodată!happy

| proastalenesa a răspuns:

Şi încă ceva, pentru cei care au scris că fetele de la ţară pot "scăpa" de aici prin intermediul unui iubit de la oraş: V-aţi gândit cumva că ar putea ajunge într-un loc mai bun datorită calităţilor lor, fără să fie nevoite să se folosească de băieţi? Dacă nu, gandiţi-vă!winking