| djalexandrual a întrebat:

Mare problema! Am 19 ani, sunt in clasa 12.Am o colega de clasa cu 1 an mai mica.Eu am o iubita de 2 ani, cu aproape 2 ani mai mare decat mine.Ea are iubit de 3 ani mai mare decat ea.Ieseam foarte des impreuna ( toti 4). Ideea e ca eu si cu colega mea, pana la urma ne-am dat seama ca ne iubim.Stam mereu impreuna, vorbim chiar despre orice.
Am tot discutat in ce situatie suntem.Am ajuns sa ne iubim atat de mult incat sa ne intalnim seara pe ascuns. ( ea fiind din alt sat, eu merg cu masina si mergem undeva retras).Ne gandeam noi azi ca ar fi inevitabil sa nu ne inselam partenerii de la un simplu sarut.Deci inca nu s-a intamplat.Ambii abia asteptam sa ajungem acasa si sa ne scriem unul altuia. Vorbim foarte des si vorbim mereu deschis.Dar aici e problema. Nu putem renunta nici la partenerii nostri si nici la iubirea noastra.Astazi imi spunea ca il iubeste enorm pe "X" si nu poate sa se desparta de el dar intre noi e altceva. Ceva ce atrage ca un magnet.Cand m-am dus seara la ea, ambii strangeam din dinti si ne abtineam sa nu ne sarutam, pentru ca stim ce poate urma din acest lucru.Suntem siguri si vrem sa profitam de momentele astea pentru ca inevitabil noi nu o sa mai vorbim.Noi eram doar cei mai buni prieteni si atat.Si eu i-am spus ca daca o sa stam mereu impreuna, unul din noi o sa se indragosteasca.Asa a si fost.Doar ca ambii suntem unul de celalt

Astept orice idee propunere sau ajutor

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu este corect ce se intampla si nu pot sa inteleg cum mai poti spune imi iubesc partenerul dar vreau pe altcineva.
Stati si calculati si vedeti daca este doar o atractie pur sexuala ori sau infiripat ceva sentimente. Pune si tu si ea in balanta ce vreti sa faceti si evitati sa va mai intalniti in grup de 4 deoarece este foarte dureros si batjocoritor fata de parteneri vostri.Cand te mai intalnesti cu ea stabiliti o pauza intre voi si calculativa sentimentele pentru actuali si unul pentru altul deoarece sentimentele nu le poti ascunde iar daca ati ajuns sa va placa unul de altul inseamna ca sentimentele intre voi si parteneri nu mai exista acea iubire de care aveti nevoie sa puteti continua si este gresit pentru ca va mintiti pe voi si pe restul pentru ce? pentru ceva care este clar ca nu mai functioneaza.
Ori rupeti legatura si pastrati distanta si va vedeti de actualele relatii ori va lasati parteneri si ramaneti impreuna ca o data cu trecerea timpului va fi din ce in ce mai greu iar daca o sa fiti si prinsi inainte sa va dati seama ce simtiti aveti doar de pierdut.

| Hammurabi a răspuns:

Cel mai rău e să vă complaceți in situația actuală. Trebuie să vă hotărâți într-o direcție sau alta. Trebuie să hotărâți voi. Aici, sfaturile nu vă pot ajuta.