| anonimu123 a întrebat:

Masturbarea la adolestenta poate cauza infertilitatea la barbati?!?!?! Masturbarea la adolestenta poate afecta cantitatea/calitatea de spermatozoizi/sperma?!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Spermatozoizii se regenerează în timpul excitaţiei aşa că, prin masturbare, pe lângă efectele psihice pozitive (cunoaşterea propriului corp, obişnuirea cu propria sexualitate, etc. etc.) masturbarea poate chiar îmbunătăţi calitatea spermei, nici într-un caz s-o scadă.
De asemenea, nu se poate demonstra existenţa unei legături clare între obiceiurile masturbatorii şi impotenţă. N-au nicio treabă una cu alta.
Şi-n plus, viaţa sexuală a unui bărbat care s-a masturbat în adolescenţă este mult mai satisfăcătoare decât cea a unui bărbat care îşi cunoaşte propria sexualitate chiar la prima partidă de sex.
Nu de alta dar cunoscându-ţi bine propria sexualitate, chiar ai şanse mai mari să-ţi satisfaci femeia.
Ceea ce întrebi tu acolo sunt nişte mituri venite în mare parte pe filieră religioasă care condamnă masturbarea şi care în general condamnă viaţa sexuală satisfăcătoare din raţionamente pur misogine şi stupide, fără niciun fel de susţinere ştiinţifică.
Salut!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, masturbarea in adolescenta este normala si nu afecteaza fertilitatea, calitatea sau cantitatea de spermatozoizi.

| Rebecca a răspuns:

Nu. Masturbarea e o chestie normala la adolescenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate, posibil e sa ajungi impotent mai ales mie mi sar parea ceva interesant daca te labagesti toata ziua iti oboseste p. si mai incolo no sa ai chef de sex eu m-as bucura daca as fii impotent mai ales nu vreau sa o fac dar mi se pune dura si ma deranjeaza

| 4()1 a răspuns:

Desigur!